Erik ten Hag wil dat zijn selectie volgend seizoen volwassener speelt rt INTERVIEW 10 18-05-2018 ajaxlife 'Wij uragen een dusdanige kwaliteit dat we in een heel beperkte uijuer vissen' Erik ten Hag (45) begon in januari aan het hoofdtrainerschap bij Ajax. Aan het eind van dit seizoen maakt hij de tussenbalans op. 'Heel Ajax ligt onder een negatief sentiment, maar of dat ook reëel is? Ik vind van niet.' 'Een coach heeft invloed, maar niet alle invloed' "In de top kun je geen concessies doen en compromissen maken. Ik kijk wel goed naar hoe mensen zijn en wat de groep nodig heeft. Waar voelen ze zich het meest prettig bij? Hoe haal ik het maximale uit de ploeg? Hier en daar moet je je wel aanpassen. Dan moet je als coach plooibaar en flexibel zijn en niet star in je eigen denkwijze blijven. Wat voor de ene groep suc cesvol kan zijn, hoeft bij de andere groep totaal niet aan te slaan. In die zin heb ik me wel aan moeten passen." Kun je dat concreet maken? "Bepaalde trainingsvormen die ik bij FC Utrecht bijvoorbeeld niet deed en hier wel. Of andersom. Deze groep moet ik op een hoger niveau uitdagen, omdat Ajax meer talent heeft." Ajax leed dit seizoen pijnlijke nederlagen... "We hebben twee nederlagen gele den, hè." Okay. In jouw geval na de win terstop tegen Vitesse en PSV. Met name in Eindhoven ana lyseerde je opvallend kritisch over je eigen selectie. "Ik had het daar niet over de jonge spelers, maar over alle spelers. Ze begrijpen soms de essentie van topvoetbal nog niet, maar zijn wel onvoorstelbaar talentvol. Dat heb ben ze dit seizoen meerdere keren laten zien. Onderliggend doen we ook heel veel goed." Zoals? "Ajax schoot dit seizoen de meeste keren op doel, creëerde de meeste kansen, maakte de meeste goals en incasseerde het laagste aantal tegentreffers. Alleen, de belang rijkste statistiek is dat we tweede zijn geworden. Dat we onderlig gend veel dingen goed doen, is niet bepalend of we kampioen worden. Maar we moeten wel belichten dat we veel dingen goed doen. We hoe ven niet alles overboord te gooien. Integendeel. Maar we moeten beter grip krijgen op zaken die bepalend zijn voor het resultaat." Kun je een voorbeeld geven? "Bijvoorbeeld in Eindhoven. Dan staat het stoplicht niet op rood bij ERIK TEN HAG 'De mens is de geboren aan- passer' is een uitspraak van jou. Heb jij je inmiddels al een beetje aan Ajax kunnen aan passen? onze spelers op het moment dat die ingooi komt voor PSV, waaruit ze scoren. En die ingooi is - denk ik - bepalend voor de wedstrijd en uiteindelijk het kampioenschap." terecht is, dat is een ander verhaal." Even terug naar het begin. Je kwam in de winter. Hoe zat het in de zomer? Had je tussen het vertrek van Peter Bosz en de aanstelling van Marcel Keizer al formeel contact met Ajax? "Nee." Keizer was ondanks zijn ontslag geliefd bij een groot deel van de selectie. In hoeverre was dat een extra hobbel die je moest nemen? "Dat heb ik niet als extra hobbel ervaren. Het is toch prima dat men sen binding en een goed gevoel met elkaar hebben? Dat zegt van beide kanten wat. Misschien dat ik iets meer moeite moest doen om mijn visie over te brengen, maar daar tegen heb ik me niet verzet. We probeerden ons in te leven in de bestaande situatie en borduurden daar op voort. Dagelijks neem je 1001 beslissingen als coach. Als je gaat spelen, wordt de richting van zelf bepaald." Waar legde je voor jezelf de pri oriteit? "Het leren kennen van de mensen en de voetballers. Die twee kun je niet los van elkaar zien. Het was veel praten en observeren." Je probeerde je in te leven. Werd je op bepaalde momenten verrast? "Nou, je leert mensen kennen. Hoe gemotiveerd zijn ze? Wat is de mis sie van de spelers? Van de totale groep? Staat iedereen er hetzelfde in? Natuurlijk word je dan wel eens verrast." Kun je daar een voorbeeld van geven? "Ik wil dat hier niet al te veel opra kelen, maar het verraste me wel dat een speler tijdens het seizoen moti vaties had die niet overeenkwamen met het nastreven van een gemeen schappelijk doel." Welke impact had dat op de ont wikkeling van het groepsproces? "Ik heb er geen enkele speler meer over gehoord. Dat vind ik veelzeg gend." DOOR SANDER ZELDENRIJK Daar stond hij dan met de micro foon in zijn hand, na de laatste thuiswedstrijd tegen AZ. Erik ten Hag wilde net Matthijs de Ligt huldigen als Talent van het Jaar, toen een fluitconcert op hem neer daalde. Kort, zeker niet intens, maar wel duidelijk hoorbaar. Anderhalf uur eerder overkwam het algemeen directeur Edwin van der Sar ook al. Nog geen 24 uur later meldt Ten Hag zich in de kantine van De Toekomst. Hij is druk en bepakt en bezakt. De hoofdtrainer heeft er net een vergadering met het technisch hart opzitten als hij met een laptop, mapje, schriftje, flesje water en mobiel tje aanschuift voor een terugblik op zijn eer ste halve seizoen. Wat deed dat fluitconcert na Ajax-AZ met Ik hoorde het. Het was een kort fluit concert en vol gens mij was het snel weg. Of ik het begrijp? Ik ben, net als Edwin en Marc Over- mars, uithang bord van een Ajax dat tweede is geworden, ter wijl het verwach tingspatroon hier megagroot is om eerste te worden. Mensen rekenen je af op het eindresul taat. Ik weet dat het zo werkt. Of het ook

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 10