ONDEr/deN Timide Michael Reiziger in Jong Ajax: kampioen als speler én trainer ajaxlife ONDER DE LOEP 1 T 04-05-2018 'Met Bogarde heeft Michael een geweldige powerhouse naast zich op de bank, in mijn ogen vullen die twee elkaar geweldig aan' Ajax is rijk aan histori sche verhalen. Wij leg gen ze onder de loep. Dit keer: hoe Michael Reiziger als speler én trainer een sterke basis legde bij Jong Ajax. VERLEGEN ABW-AMRO 'Van Zidane werd ook gezegd dat hij persoonlijkheid miste' De rustige Michael Reiziger vormt een goed koppel met powerhouse Winston Bogarde. OUD-TEAMGENOOT TARIK OULIDA DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Het voetballeven lachte Michael Reiziger, eind jaren tachtig, tegemoet als jonge Ajacied. Niet als rechtsback, de positie waarop hij later furore zou maken, maar als aanvallende middenvelder. "Ik heb Michael in de B1 en de A1 getraind," zegt Gerard van der Lem. "Toen speelde hij op '10' en vormde een gouden duo met Tarik Oulida." Oulida: "Ik heb sinds m'n twaalfde samen met Michael gespeeld in de C1, de B1, de A1, het tweede elftal én het eerste. Michael was supersnel, dus kon ik hem lekker de diepte insturen, dat was niet te verdedigen. We werden elk seizoen kampioen." Toch leek de carrière van Reiziger in de zomer van 1992 op een dood spoor te raken. Niets deed toen nog vermoeden dat de 21-jarige Amstelvener drie jaar later de Champions League zou winnen (en al helemaal niet als rechtsback). Een verhuurperiode aan FC Volendam leek logisch, maar nog voordat Reiziger z'n draai een beetje had kunnen vinden in het vissersdorp zette trainer Fritz Korbach hem terug naar het tweede elftal. Waarop een gepikeerde Reiziger onverrichter zaken terugkeerde bij Ajax, waar hij beter af was in het tweede elftal dan bij Volendam, zo oordeelde hij zelf. Maar dan nog... Oulida: "Geloof me, op dinsdagavond het hele land door met het tweede elftal is soms best moeilijk. Als iemand dat kan weten, ben ik het wel." VERRASSING Reiziger overleefde en een tweede verhuurperiode, bij FC Groningen (1993/1994), bood meer soelaas. Samen met spits Clyde Wijnhard waagde hij de stap naar het hoge noorden waar hem aan het einde van het seizoen een grote verrassing te wachten stond. Van Gaal, op zoek naar een tweede rechtsback achter Sonny Silooy, wilde aanvankelijk Wijnhard tot verdediger 'omvormen', een proces dat zo'n drie weken in beslag zou nemen, zo beloofde Van Gaal. Maar Wijnhard weigerde en Reiziger toonde meer flexibiliteit, zo simpel kan het soms gaan. Als Van Gaal het goed vond voor zijn ontwikkeling dat hij rechtsback ging spelen, dan ging hij toch rechtsback spelen? "Dat het een succes werd had ook te maken met het systeem dat we speelden," zegt Van der Lem. "De twee vleugelbacks van Ajax knepen vaak naar binnen waardoor ze één tegen één kwamen te staan met de aanvallers. Daarin bleek Michael, met de snelheid die hem als aanvaller al typeerde, niet te kloppen. Van een rechtsback kan je geen rechtsbuiten maken, maar van een rechtsbuiten wel een rechtsback. Dat bleek maar weer." Van der Lem noemt Reiziger 'een lieve jongen'. Te lief? "Hij heeft, op zijn manier, het maximale uit zijn carrière gehaald. Vanuit de A1 heeft hij de Champions League gewonnen, is hij wereldkampioen met Ajax geworden en heeft hij mooie transfers naar Italië en Barcelona gemaakt. Wat wil je nog meer, wat is dan nog te lief?" Of een toekomstig topcoach in Michael Reiziger schuilgaat durft Dan Petersen, voormalige ploeggenoot in Ajax 1 en 2, niet te zeggen. "Michael is een goede jongen," zegt de op Corsica woonachtige Deen. "We gingen destijds vaak op pad met z'n drieën, Michael, Edgar Davids en ik. Edgar haalde altijd grapjes uit met Michael. Michael was erg verlegen, dus duurde het even voordat hij verbaal een beetje van zich af begon te bijten. Ik herinner me dat we een keer naar de film zijn gegaan met z'n drieën, Boomerang. Ik weet dat nog zo goed omdat ik zo'n beetje als enige witte jongen in die zaal zat." "Of Michael door zal breken als trainer valt te bezien. Het is te vroeg om daar nu al iets van te zeggen. Z'n vriendelijke inborst zal misschien tegen hem werken. Maar ja, toen Zinédine Zidane trainer werd van Real Madrid werd ook gezegd dat hij de persoonlijkheid miste om een grote club te coachen. Dus zo zie je, alles is mogelijk." Van der Lem: "Toen ik besloot om trainer te worden was iedereen stomverbaasd. Als speler heb ik me altijd afgezet, ik was een echte rebel en die houding is me als trainer altijd blijven achtervolgen. Dat zo'n timide jongen als Michael de stap naar het hoofdtrainerschap zet, zie je niet vaak. Maar hij presteert goed. Bij Sparta waren ze tevreden. En geloof me, kampioen worden van de Jupiler League met het tweede elftal van Ajax, is echt niet zo makkelijk als sommige mensen denken." RUST Oulida, tegenwoordig trainer van Ajax' roemruchte concurrent DWS: "Als iemand ons vroeger weleens vroeg of we later trainer wilden worden, zeiden we: 'Laat ons lekker met rust.' Maar nu zie ik wel degelijk een toekomstig toptrainer in Michael. Waarom niet? Als speler heeft hij alles meegemaakt en privé is Michael een erg sociale jongen, goed opgevoed ook, door hele lieve ouders." "Het is cruciaal wie hem straks wil helpen om hogerop te komen, maar in mijn ogen heeft Michael alles om een grote te worden. Helemaal in combinatie met Winston Bogarde. Met hem heeft Michael een geweldige powerhouse naast zich op de bank, in mijn ogen vullen die twee elkaar geweldig aan. Ja hoor, ik zie ze straks ook samen leiding geven aan Ajax 1. Nee, nu nog niet. Ik denk eerder over een paar jaar, maar tegelijkertijd weten we allemaal hoe snel het soms kan gaan." Het tweede elftal van Ajax, met (vooraan, vierde van links) Michael Reiziger, met daarnaast Tarik Oulida.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13