ajaxlife INTERVIEW 1 I 04-05-2018 'Het gou raar gijn als alleen de slechte dingen op mijn conto worden geschreven' Is het een concrete toezegging naar de fans of een idealistisch streven dat de selectie vroeg in de voorbereiding volledig op orde is? Edwin van der Sar werkt nog altijd met plezier bij Ajax. EDWIN VAN DER SAR periode nodig hebben om de club te leren kennen." Spraken jullie afgelopen zomer al met Erik ten Hag? "We houden natuurlijk een lijst bij, maar ik zeg niet dat we iedereen op die lijst toen gesproken hebben." Ajax wil zijn zaakjes op de transfermarkt komend seizoen vroeg op orde hebben. Dat kan toch niet? Sterkhouders ver trekken vaak vlak voor de dead line en Ajax is maar een kleine, afhankelijke speler in een rigide markt met kapitaalkrachtigere clubs uit grotere competities. "Ja, maar wij zijn op een bepaald niveau natuurlijk ook kapitaal krachtig. We hebben met Bandé en Schuurs al aankopen gedaan, maar daarmee zijn we nog niet klaar op de transfermarkt. Daarnaast heb ben we met een groot aantal spelers verlengd afgelopen jaar. Denk aan Matthijs de Ligt, Frenkie de Jong, Donny van de Beek en Noussair Mazraoui." "Ik heb gezegd dat het niet mooi is als het lukt, maar dat het moet. Die woorden wil ik niet terugtrekken. We werken er hard aan." Dan word je er straks dus ook op afgerekend als het niet lukt? Na een korte stilte: "We moeten met een zo sterk mogelijke selectie kam pioen worden en door die vroege Europese wedstrijden komen." Nicolas Tagliafico is 25, erva ren én bleek een directe ver sterking. Zulke transfers gaan we vaker zien? "Daar kijken we zeker meer naar. De natuurlijke opvolging van een speler moet eigenlijk geregeld zijn, maar kijk je naar directe verster kingen, dan ligt dat inderdaad in de leeftijd van 24- of 25-jarige spelers. Marc (Overmars, red.) en de scouting hebben dat goed op de rit." Vlak voor de winterstop stelde je Marcel Keizer, Dennis Berg kamp en Hennie Spijkerman op non-actief. Dat noemde je in Portugal de moeilijkste beslis sing in je periode als directeur. Waarom was dit besluit onver mijdelijk? "Dat heeft te maken met de ontwik keling van het elftal. In Portugal heb ik daar iets meer over verteld. Daar stond jij ook bij, toch?" Ja, maar je hield je op de vlakte. Het levert nog steeds vragen op. "Dat geloof ik best." Zou je inmiddels meer open heid van zaken kunnen geven? "De eerste competitiehelft verliep niet zoals we wilden. Daar zijn aantoonbare redenen voor, maar ook andere zaken die de technische staf in onze ogen niet goed deed of waar verkeerde vervolgstappen werden genomen. We hebben deze stap genomen om spelers en het team beter door te ontwikkelen." Wat is eigenlijk de huidige stand van zaken tussen Ajax en Dennis Bergkamp? "Onze advocaat heeft overleg met Dennis' advocaat. Een paar weken geleden stond in een krant dat Ajax totaal geen contact heeft, maar dat is onwaar. We hopen er snel - maar zo snel is het inmiddels niet meer - en vooral netjes uit te komen." Wat is er veranderd met het ver trek van Bergkamp? "Dennis had diverse taken, maar een specifieke functie wat de door stroming vanuit de jeugd en Jong Ajax naar het eerste elftal betreft. Dat moeten vereende krachten nu invullen." Wie zijn dat? "Marc, Said (Ouaali, red.), Erik, ikzelf en Aron (Winter, red.), die de doorstroming van de jeugd namens de staf goed in de gaten houdt." Jullie verrasten met de trainers wissel Marcel Keizer Erik ten Hag. Ook dat werd inhoudelijk amper toegelicht. Kun je nu wél uitleggen waarom je denkt dat Ajax' hogere ambitieniveau met Ten Hag wel behaald gaat wor den? "Dat weet je niet zeker. Als je alles zeker weet, maak je altijd de juiste keuzes." Maar het was geen gok, neem ik aan. "Nee. Je praat met mensen. Marc had daar als voetbaldirecteur een grotere rol in dan de afgelopen jaren. In die gesprekken word je enthou siast over een persoon en diens filosofie, zodat je verder gaat pra ten en uiteindelijk de keuze maakt. Het idee van instappen tijdens de winterstop is niet uit luxe geboren. Marcel en Erik hadden beiden geen lekkere voorbereiding." Bespraken jullie in de zomer al het Ten Hag-scenario mocht het met Keizer blijken tegen te val len? "Nee, dat ontstaat. Als je voor iemand gaat, moet je daar vol voor gaan en moet je iemand steunen. Dat blijft altijd lastig. De één vindt dat we Marcel te weinig hebben gesteund, de ander juist te veel. Dat vind ik altijd een arbitrair iets tussen mensen." Om het scherp te krijgen: wat was de voornaamste reden om Ten Hag halverwege het seizoen naar Ajax te halen? "De groep miste de overtuiging in het eerste halfjaar. Je kunt zeggen: de selectie kruipt naar elkaar toe. Maar je kunt óók zeggen: de selec tie krijgt klap op klap. Van daaruit wilden we een 'clean break' nemen en zorgen dat we de achterstand van vijf punten op PSV zouden inlopen. Zou dat niet lukken, dan moest er een basis worden gelegd voor het komende seizoen. Maar we gingen in januari van het eerste scenario uit." Tijdens het trainingskamp in Portugal kreeg je de vraag of je zelf je conclusies zou trekken bij uitblijven van progressie in de tweede seizoenshelft... "Die uitspraak is een eigen leven gaan leiden. Binnen twaalf minuten verscheen er volgens mij een artikel waarin stond dat ik mijn lot aan dat van Erik ten Hag verbond. Dat werd echt uit z'n verband gerukt. Als dit niet goed uitpakt, moet ik kritisch in de spiegel kijken. Dat heb ik gezegd. Dat is iets anders dan opstappen." Dus belandt dit bij gebrek aan sportief succes nu op jouw bordje. "Uiteindelijk valt alles op mijn bordje, dat hoort bij de algemeen directeur, maar ik ben ook met heel veel andere zaken bezig. Bij Ajax heeft elk directielid zijn eigen verant woordelijkheid. Voetbal ligt in begin sel bij Marc en de andere leden van het technisch hart. Het is niet zo dat ik alles in mijn eentje beslis." Speelt de storm van kritiek een rol in je evaluatie na dit seizoen? "Ik werk hier met plezier. Maar win nen maakt alles wel veel leuker en lekkerder. Dat geldt voor alle sup porters, zeker op maandagochtend. Ik ben sportman en wil ook alles winnen. Dat hoort bij Ajax. We zijn de grootste en de rijkste club, geen machine waar alles steeds hetzelfde loopt. Gedurende het jaar loop je tegen bepaalde zaken aan. Maar mijn evaluatie gaat over een langere periode, niet over een halfjaar. En dat doet de rvc en dat doen zij niet met het maandagochtendsentiment van een nederlaag." Is er wat jou betreft sprake van progressie onder Ten Hag? "Jawel, in bepaalde opzichten zeker, maar dit is nu niet de plek om daar over uit te weiden. Dat gaan we aan het eind van het seizoen eerst intern evalueren. Het was in ieder geval nog niet genoeg om PSV in te halen. Feit blijft dat we bij vlagen té kwets baar bleken. Dan miste de ploeg een bepaalde mentaliteit waarmee je drie punten binnensleept. Dat lukte PSV beter wanneer zij het lastig hadden. Dat brak ons op. Maar goed, het is ook te vroeg daar conclusies aan te verbinden en dat ga ik ook zeker niet doen." Voel je steun van de rvc? "Ja. We hebben goed contact. Tij dens de laatste vergadering bespra ken we onder andere het team dat voor volgend seizoen neergezet moet worden. We gaan eerder begin nen dan voorgaande seizoenen. Het lijkt erop dat onze voorbereiding de afgelopen jaren te kort was op de kwalificatiewedstrijden. Je speelt de belangrijkste wedstrijden aan het begin van het seizoen. Dan moet het elftal klaar zijn." Er zijn mensen die je graag zien vertrekken bij Ajax of in een andere rol verder zien gaan. Welke kritiek aan jouw adres vind je gefundeerd en welke niet? "De laatste weken is de kritiek flink, maar dat heb ik als speler ook wel meegemaakt. Mijn eerste wedstrij den waren niet geweldig. Er was dus gefluit en ik moest scepsis overwin nen. Er gaan heel veel dingen goed, maar het sentiment ligt bij het voet bal en dat is negatief. Daar hebben we begrip voor, want Ajax is een voetbalclub." Maar welke kritiek raakt je? "Ik snap het, omdat we niet de resultaten halen die we willen halen. Dat we geen kampioen zijn, dat trek ik me aan. Meningen zijn er altijd." Het raakt je helemaal niet? "Het raakt me wel. De zondagnacht na PSV-uit lag ik laat in bed en heb ik amper geslapen. Maar dat gold ook voor onze supporters. Voor iedereen. Ik heb zelf voor deze club gespeeld. Onder Louis van Gaal ben ik ooit zesde of zevende geworden met nog grotere spelers. We zijn dit sei zoen tekort geschoten op een aantal vlakken en dat moet absoluut beter komend jaar." Wat neem je jezelf het meest kwalijk? "Het gemakkelijkste is hier de trai nerswissel te noemen. Dat doe ik ook niet in mijn eentje. Daarvoor raadpleeg ik ook een aantal andere mensen, de rvc en Marc. Net zoals dat gold voor de aanstelling van Marcel Keizer en - daarvoor - Peter Bosz." De belangrijkste besluiten breng je hier onder de noemer van gedeelde verantwoordelijkheid. Maar jij bent toch eindverant woordelijk? "Je moet ook durven om een vier of een acht te geven, dat klopt. Uitein delijk ben ik eindverantwoordelijk. Daar wil ik niet voor weglopen." Danny Blind volgde Theo van Duivenbode op als commissaris voetbalzaken binnen de rvc. Gaat hij over jouw toekomst oordelen? "Uiteindelijk krijgt hij vooral met voetbal te maken. Dan heb je het voornamelijk over Marc Overmars, hoofdtrainer, hoofd opleidingen, scouting. Zoals andere commis sarissen ook hun eigen vakgebied hebben. Een groot deel van mijn portefeuille is gericht op algemenere zaken en het vertegenwoordigen van Ajax bij de KNVB, Uefa, Fifa en ECA." Sta je zelf eigenlijk open voor een andere rol binnen de orga nisatie, zoals erelid Arie van Os je publiekelijk adviseerde in De Telegraaf? "Absoluut niet." Na zijn publieke kritiek en ver wante artikelen reageerde jij openlijk dat de 'anonieme bron nen bij Ajax' zich niet in de pers maar aan jouw bureau moesten melden. Was het daarna druk op je kantoor? "Nee. Ik kreeg wel appjes en berich ten. Ook van oud-voorzitters. Uit eindelijk is dit de mooiste club die er is. Een hoop mensen zeggen me ook dat Ajax vreselijk lastig te besturen is. Veel mensen hebben een mening, inderdaad. Maar lastig te bestu ren? Dat idee heb ik niet. Alleen als sportief resultaat uitblijft, komen er bepaalde krachten los." Zoals nu. Wat doet dat met je? "Ik ben redelijk strijdvaardig. Als sporter heb ik ook dingen overwon nen en duurde het een tijd voordat ik ergens was. Ik was niet het grote talent. Ik kwam op mijn negen tiende bij Ajax en speelde pas op mijn 23ste in de basis. Dat gevoel heb ik nu ook. Dit is iets waarin ik mijn tanden heb gezet. Iets wat ook door Johan Cruijff voor mij gecreëerd is. Het idee was altijd al om dit met een aantal mensen om me heen te gaan doen. Ik zit hier nu 5,5 jaar, waarvan anderhalf jaar als eindverantwoordelijke. Het is niet zo dat ik net kom binnen waaien. Vorig jaar zijn er dingen goed gegaan, nu een aantal zaken niet. Het zou raar zijn als alleen de slechte dingen op mijn conto wor den geschreven." Zie je nog voldoende draagvlak, ambitie en wilskracht om door te gaan als algemeen directeur en Ajax optimaal te prepareren voor de toekomst? "Jazeker."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 11