Edwin van der Sar moet ook als algemeen directeur scepsis overwinnen 1 ft INTERVIEW 04-05-2018 ajaxlife Ajax staat al droog sinds 2014. Onwaardig voor de grootste en meest succesvolle club van Nederland. Veel vingers wijzen nu naar algemeen directeur Edwin van der Sar (47). 'Ik ben eindverantwoordelijk. Daar wil ik niet voor weglopen, maar het is niet aan de orde om op te stappen.' 'Wij gijn geen Bayern München, dat de beste spelers bij de directe concurrenten weghaalt. Grote spelers die we in het verleden voortbrachten waren eigen talenten' 'Geen kampioen zijn, dat trek ik me aan DOOR SANDER ZELDENRIJK Van een Europa Leaguefinale naar 'helemaal niets'. Dit seizoen is er een om snel te vergeten, maar dat zal niet gebeuren vanwege de opeenstapeling van memorabele momenten. Het vroegtijdig opstap pen van Peter Bosz, een ingrij pend spelersdrama met Abdelhak Nouri, een gebrek aan daadkracht op de zomerse transfermarkt, vroegtijdige Europese eliminatie in Trondheim, de bekerdecep tie tegen de latere degradant FC Twente, een snelle en rumoerige trainerswissel vlak voor de winter stop en diverse pijnlijke nederlagen in de eredivisie, met als dieptepunt de pijnlijke bijrol op het titelfeestje van PSV. Ajax borrelt, om het maar zachtjes uit te drukken. Edwin van der Sar ligt inmid dels zwaar onder vuur en een deel van de achterban eiste na PSV-uit zijn vertrek. Een paar uur voor de slechtst bezochte thuiswedstrijd van dit seizoen (tegen VVV-Venlo) schuift hij aan bij Ajax Life. Ajax is de rijkste club van Nederland. Waarom lukt het niet dit te verzilveren naar structureel sportief succes? "We richten ons op eigen talent. Zij moeten een kans krijgen in het eerste elftal. Wij zijn geen Bayern München, dat de beste spelers bij de directe concurrenten weghaalt. Grote spelers die we in het verle den voortbrachten waren eigen talenten." Geld is het probleem niet, toch? "Nee, maar wat Bayern doet, ligt in Nederland toch gevoeliger. Sommige spelers willen om die reden niet komen. De overstap van PSV of Feyenoord naar Ajax is dus lastig. Wij vinden vooral dat we zelf de beste kwaliteit al in huis moeten hebben, en ook dicht bij onze filosofie moeten blijven, zelf talent opleiden dus. We willen de beste jeugd en daarnaast een kern van de beste Nederlandse spelers. Zijn ze er niet, dan kijken we in Scandinavië of gooien we het over een andere boeg en kijken iets exo tischer, zoals afgelopen twee jaar in Zuid-Amerika." Commissaris Leo van Wijk noemde tijdens de aandeelhou dersvergadering in november de Bosz-affaire een 'leerproces voor de club'. Wat bedoelde hij? "Een aantal zaken had eerder gezamenlijk gesignaleerd kunnen worden, maar uiteindelijk zaten we in een flow die richting de Euro pese finale ging en deden we nog mee in de titelrace. Daar wilden we niet aan tornen." Je kreeg tijdens die bijeenkomst een openlijke reprimande voor jouw bewuste keuze de toezicht houders niet te informeren over de spanningen op de werkvloer. "Het was ónze keuze dat niet te doen. Die van mijzelf, Peter (Bosz, red.) en de betrokken trainers." Welke invloed had dat besluit op je relatie met de rvc? Ze zijn in feite alleen toezichthouder... "Hoezo zeg je 'in feite'?" Omdat uit het verleden wel is gebleken dat het verleidelijk is om meer te zijn dan toezicht houder. "Dat klopt. De rvc is inderdaad toezichthoudend, maar is ook bij iedere thuiswedstrijd en sommige uitduels aanwezig. Je hebt daar door vaker informeel contact." Maar merk je dat ze er na de Bosz-affaire dichter op zitten? "Bij bepaalde zaken die misschien iets minder gemakkelijk lopen of problemen geven, willen ze inder daad uitleg hebben. Dat doe ik dan uiteraard. Maar ik voel geen bepaalde kentering. De rvc zegt ook: 'Jullie geven leiding aan de club en moeten aan het werk.' Soms geven ze advies. Gevraagd en onge vraagd." De aanstelling van Marcel Kei zer verliep in de zomer moei zaam. Er heerste verdeeldheid binnen de rvc en het technisch hart. Wat was voor jou de door slaggevende reden hem tóch door te schuiven vanuit Jong Ajax? "Dennis (Bergkamp, red.) en Said (Ouaali, red.) zaten daar dichter op dan ik. Het kennen van de club, zijn trainingsmethodes en gedach ten over voetbal waren belangrijke redenen. En het werk dat hij een seizoen eerder bij Jong Ajax afle verde. Met die spelers kon hij dit seizoen de stap zetten naar het eer ste elftal. Het was eind mei en we moesten vroeg beginnen. Een trai ner van buiten zou weer een langere EDWIN VAN DER SAR

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 10