'Hij kan iets extra's toevoegen' Nicolas Kühn hoopt bij Ajax tot bloei te komen ajaxlife INTERVIEW 30-03-2018 9 Nicolas Kühn (van 1 januari 2000) geldt als een van de grootste Duitse talenten van zijn lichting. Ajax legde hem deze winterstop vast tot de zomer van 2021. Hersteld van een hamstringblessure hoopt hij zijn belofte in te lossen. 'Ik wil de mensen vermaken.' Nicolas Kühn maakte tegen De Graafschap zijn debuut voor Jong Ajax. 'Dit is de beste route' DOOR SANDER ZELDENRIJK Druk? Presteren in de schijnwer pers? Nicolas Kühn zegt er goed mee te kunnen omgaan. Hij weet niet beter. Sinds hij als dertienja rige een sponsorcontract bij Adi das tekende, wordt hij nauwlettend gevolgd door de Duitse pers. Tijdens de Premier Cup, een prestigieus toernooi waar de grootste Duitse voetbaltalenten schitterden, werd het verwach tingspatroon nóg hoger. De pas vijftienjarige Kühn werd verkozen tot beste speler. Normaal goed voor een lucratief sponsorcontract, maar dat had 'The Millennium Kid' dus al. De jeugdinternational was dat jaar ook de eerste speler die voor veel geld de jeugdopleiding van Hannover 96 inwisselde voor die van Red Bull Leipzig. Dat maakte nogal wat discussie los bij onze Oosterburen. Het samenleefcontract resul teerde echter niet in een goed huwelijk en Kühn vertrok afgelo pen winterstop naar Ajax. Chris tian Wück, bondscoach van Duits land onder 17, werkte van 2015 tot 2017 nauw met de aanvaller samen. Hij snapt de keuze voor Ajax. "De bond ziet talenten als Nicolas lie ver in eigen land blijven, maar in dit geval is zijn stap de juiste. Hij past met zijn kwaliteiten beter bij Ajax dan bij Leipzig." Die kwaliteiten zijn volgens Wück niet gering. "Hij geldt als een van de grootste talenten in Duitsland. Een gevaarlijke drib belaar met een goede techniek en hoge handelingssnelheid. Hij doet mij denken aan Marco Reus, die ik trainde bij Rot-Weiss Ahlen." LEERZAAM Hoog tijd om de speler zelf aan het woord te laten. Kühn snapt de woorden van Wück. "Leipzig was een leerzame ervaring. Een club met een unieke speelstijl. Zo snel mogelijk naar voren, alleen maar pressing. Ik leerde er omschakelen. Bij Hannover 96 lieten we de bal het werk doen. Dat past goed bij me en hier bij Ajax komen mijn kwali teiten ook beter tot hun recht." Via zijn zaakwaarnemer hoorde hij van de interesse van Ajax. Een club waar goed genoeg doorgaans oud genoeg is om te spelen. "Dit is de beste route voor mij. Ik wen en ontwikkel me bij Jong Ajax en wil na de zomer bij de A-selectie voor mijn kans gaan. Dan hoop ik ook een eigen appartement te hebben, want ik woon nu nog in een gastgezin." Als driejarige trapte hij al tegen een bal. Zijn moeder is zelfstandig ondernemer, zijn vader psycholoog. Dat laatste was handig om hoofd en bijzaken te scheiden in een land waar de invloedrijke sportpagina's van Bild je kunnen maken of bre ken. De zelfstandigheid van zijn moeder kreeg hij op jonge leeftijd al mee door alleen per trein naar de voetbalclub te reizen en kwam ook van pas in het internaat van Leipzig, waar hij met vijftig andere spelers bivakkeerde. BLESSURE Kühn kan op alle aanvallende posities uit de voeten, alsmede de '10'. Een voorkeur heeft hij naar eigen zeggen niet. Bij Jong Ajax maakte hij tegen De Graafschap onlangs zijn eerste minuten als linksbuiten. Dat moment liet gevoelsmatig lang op zich wachten. "Ik kwam naar Ajax met een lichte ham stringblessure. We wilden geen risico nemen en het rustig opbou wen. Vanaf maart train ik volledig mee en nu gaat het steeds beter." Niet fit en tussentijds aanhaken bij Jong Ajax dat er fysiek goed op stond (zie kader): het bleek wennen in dubbel opzicht. "Ik speelde in Duitsland alleen in het weekeinde en niet, zoals hier, op maandag en vrijdag. Hier trainen we meestal de hele week door. Dat was ook even wennen." Net fit bleek het onverstan dig de recente interlandperiode te benutten voor oefenduels met Duitsland onder 18. "Ajax wilde me in Amsterdam houden. Dat heb ik met de bondscoach besproken en die begreep die beslissing ook wel." Die eerste minuten in Doetin- chem waren veelbelovend. Kühn had als linksbuiten een assist en scoorde zelf bijna. "Dat was balen. Ik had natuurlijk graag gescoord bij mijn debuut, maar het gaat om de overwinning. Een doelpunt of assist maakt me niet uit. Al schiet ik ze er zelf graag in." Wat tijdens het interview met de Ajacied opvalt, is dat Kühn koel over de hoge verwachtingen rondom zijn persoon praat. Last van druk heeft hij niet. "Ik vind de waardering leuk. Daar doe je het voor. Ik ben gaan voetballen, omdat ik de mensen wil vermaken." Volgens Michael Reiziger heeft Nicolas Kühn alle eigenschappen in zich om te kunnen slagen bij Ajax. "Hij is technisch begaafd, intuïtief, heeft een snelle dribbel, is explo sief op de eerste meters, doelge richt, ziet het spel en is gretig. Het is heerlijk werken met spelers die je alléén maar moet afremmen." Reiziger liet de Duitser tegen De Graafschap vlak voor tijd debute ren. Een beloning voor diens inzet? "Nee! Dat was geen beloning. Al mijn jongens werken namelijk kei hard. We brachten hem in, omdat hij met zijn talent iets extra's kan toevoegen en dat deed hij." Reiziger legt uit waarom die eerste minuten even op zich lieten wachten. "Hij kwam halverwege het seizoen bij ons en kampte met een hamstringblessure, terwijl wij als team fysiek al heel ver waren wat betreft het volhouden van acties. Nicolas had zijn tijd even nodig en die kreeg hij. We wilden hem niet over de kling jagen." Desalniettemin is het zaak dat de lat nu hoger wordt gelegd. "Hij is weliswaar fit, maar moet nu hart stikke fit worden. Dan proberen wij hem naar het vereiste niveau te brengen. Als hij daarin honderd procent mee kan, zal hij écht noe menswaardige stappen maken." (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 9