De wedstrijd De mooiste Ajaxshirts ontleed De speler ajaxlife TWEEDE HUID 1 7 - Een Ajaxshirt is meer dan een kledingstuk. Elk design vertelt de verhalen van seizoenen en spelers die het droegen. We duiken in de historie van deze tweede huid. Dit keer: het shirt van de wereldkampioen. 30-03-2018 i# De in de bijzondere Ajaxshirts gespeelde wedstrijd om de we reldbeker werd, zoals in die jaren gebruikelijk, in Tokio gespeeld. Tegenstander was de kampioen van Zuid-Amerika, Grêmio uit Por to Alegre. De Brazilianen hadden zich in het kader van een terdege voorbereiding vijf dagen eerder dan Ajax in Tokio gemeld. Ajax kon niet vroeger dan op 24 november, vier dagen voor het duel tegen Grêmio, in Japan zijn omdat het op woens dag 22 november nog een potje in de Champions League had: Real Madrid-Ajax (0-2). In Tokio won Ajax, na een 0-0-eindstand, in de noodzakelij ke penaltyserie met 4-3 en trad in de volgende formatie aan: Edwin van der Sar; Michael Reiziger, Dan ny Blind, Frank de Boer, Winston Bogarde; Ronald de Boer, Jari Lit- manen (95. Martijn Reuser), Ed gar Davids; Finidi George, Patrick Kluivert en Marc Overmars (69. Nwankwo Kanu). In de strafschoppenroulette miste Kluivert de eerste Ajaxpe- nalty, nadat Van der Sar de eerste inzet van Dinho had gekeerd. Ver volgens schoot Arce zijn penalty over het Ajaxdoel. Ronald de Boer, Frank de Boer, Finidi en tenslotte Blind scoorden wel en bezorgden daarmee Ajax voor de tweede keer in de historie de wereldbeker. ■ei* Het shirt van de wereldkampioen Het is alweer meer dan 22 jaar gele den dat Ajax in Wenen de troon van het internationale voetbal besteeg door de Champions League te win nen. De onvergetelijke triomf bracht als eervol staartje met zich mee dat Ajax zou gaan spelen voor de zoge noemde wereldcup. In Tokio zou Ajax zich gaan meten met Grêmio Porto Alegre, de kampioen van Zuid-Amerika. Met als tastbare inzet de wereldcup en de Toyota Cup. Die laatste beker was in de vaart der commercialisering toegevoegd aan de aloude trofee en juist dat aspect had impact op de wedstrijd. Om te voorkomen dat een ander automerk zich zou manifeste ren op het dure feestje van Toyota, mocht alleen de kledingsponsor een plekje op het tenue innemen. Voor de hoofdsponsor van Ajax, ABN Amro, was dat een hard gelag. In 1991 had de bankgigant voor een hoog bedrag het sponsorschap over- DOOR DAVID ENDT genomen van TDK. Na het 'finest moment' in Wenen moest er nu van de markante verticale wervingstekst op het Ajaxshirt worden afgezien. Op dinsdag 6 december in Tokio, voor het begin van de wedstrijd om de we reldbeker, koos Jari Litmanen voor een shirt met lange mouwen. Het was na melijk koud, erg koud in de Japanse hoofdstad. Dat Litmanen uit Finland kwam, maakte het voor hem alleen maar logischer lange mouwen te dragen, want van jongs af aan had hij geleerd dat men zich tegen koude goed dient te bescher men. Zonder slecht te spelen was Ajax-Grêmio niet zijn beste wedstrijd voor Ajax. De grote onderscheidende factor ontbrak. Bij Jari uitte dat zich bij voorbeeld in de grote kans die in de 55e minuut voor zijn voeten viel. Op twaalf Ook Ajax vond het meer dan erg vervelend dat de trouwe sponsor van het shirt 'gewist' werd, maar aan de reglementen viel niet te tornen. meter van het doel en alleen keeper Danrlei voor zich, raakte hij, in een po ging de keeper met een boogbal te ver schalken, de bal te zacht. Het bleef 0-0. In de vijfde minuut van de verlen ging verving Van Gaal zijn sterspeler voor Martijn Reuser. Dat was een pijn lijk moment voor Jari én de trainer nam er een risico mee omdat Litmanen een excellente penaltynemer was en alles er op wees dat een strafschoppenserie de wedstrijd zou gaan beslissen. Litmanen zag hoe zijn makkers tenslotte de klus klaarden. Er was zowel blijdschap als persoonlijke teleurstelling, want hij had niet kunnen brengen wat hij normaal voor Ajax wel deed. In meerdere opzichten moest het tenue worden aangepast, want het was tevens verplicht om, naast het rugnummer, met een nummer op de borst te spelen. Bovendien eiste men een nummer op de broek. Het kwam er op neer dat er een speci ale kledinglijn moest worden gefa briceerd. Ook de andere kleding, zoals trainingspakken, winterjassen, T-shirts, moesten ABN Amro-loos zijn uitgevoerd. Umbro maakte van de gelegen heid gebruik om haar bekende logo, de diamant rechts op de borst, te vervangen door een in letters wat forser getoonzet Umbro, onder de punt van de kraag en boven het cen trale Ajaxlogo. MANCHETTEN Het shirt, gemaakt van 85 procent polyester en 15 procent katoen, was verder het reguliere shirt dat tijdens competitie- en Champions League wedstrijden werd gebruikt. Hoewel men wist dat het in Tokio niet warm zou zijn, gingen er zoals gebruikelijk twee sets wedstrijdtenues mee. De spelers hadden de beschikking over een shirt met lange en een shirt met korte mouwen. De lange mouwen hadden brede rode manchetten, de korte waren afgezet met zeven smalle rood-witte baantjes. Het grote rug- en het kleine borstnummer waren in witte katoen op het shirt gestikt, net zo als het in rood uitgevoerde nummer op de linkerkant van het broekje. Op rechts droegen de broekjes het Ajaxlogo. Omdat het in Tokio behoorlijk koud was, droegen de meeste spe lers (ook de drager van het shirt met nummer 10, Jari Litmanen) shirts met lange mouwen. Alleen aanvoerder Danny Blind en links buiten Marc Overmars voetbalden met korte mouwen. Het afgebeelde shirt is het door Litmanen aan een vriend afgestane exemplaar met de korte mouwen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17