pSüSs Aanvangstijden onderwerp van discussie bij tweede congres Supporterscollectief Nederland ajaxlife FANZONE I C 30-03-2018 ■ifgo afMgU»] ■«utaWiSq P»«; Kiiiï^Sl wumm jalw=3ol prüTprivH i'k3« i»jn»y5 ^sRïr*p»RO Waar staan we met de ambitie om in 2020 toegankelijk, gastvrij en veilig voetbal te realiseren? Tijdens het tweede supporterscongres op de KNVB Campus, georganiseerd door Supporterscollectief Nederland, wordt de balans opgemaakt. De discussie over combi's komt niet los, die over gewenste speeltijden wel. 'We snappen dondersgoed dat supporters hier niet blij van worden' (PRO PROl iif pitnVitiiB gg '"v"' l|gfc Aanvangstijden zijn al vaker onderwerp van gesprek. En van protest bij fans. 'Voor de KNVB blijft het sportieve belang overeind' DOOR KEVIN VAN NUNEN Supporters vinden niets vervelender dan dat er over ze wordt gepraat. Veel fijner is het om mee te praten, in de hoop dat je zaken duidelijk kunt maken die voor jou van belang zijn. Als het lukt om op basis van jouw inbreng verandering gedaan te krijgen, hoe klein ook, vergroot je de kansen dat dingen de goede kant opgaan. Het was daarom goed om te zien dat ruim honderd voetbalsup porters, namens zo'n beetje alle clubs, zondag in Zeist aanwezig waren. Het Supporterscollectief Nederland bestaat - exclusief voor werk - inmiddels zo'n twee jaar en daarmee is er eindelijk een verte genwoordiger van het gezamenlijke belang van de Nederlandse voetbal fan. De Supportersvereniging Ajax maakt eveneens deel uit van het collectief. Vertrouwen, verbinden en ver anderen is de volgorde die het Sup porterscollectief hoopt te volgen als gesprekspartner van de KNVB. En vooral als het om de aanvangstijden van eredivisieduels gaat, blijkt er in de zaal veel onvrede te heersen. Sup porters trappen het liefst zaterdag om 19.45 uur af of zondag 14.30 uur, zo blijkt uit een kleine pei ling. Een lunchduel heeft niemands voorkeur, een late zondagwedstrijd kan ook worden gemist als kiespijn. En waarom hoeft de traditionele topdrie eigenlijk nooit op vrijdag te voetballen? De hoek waarin we het antwoord moeten zoeken, is dui delijk: kijkcijfers. De vrijdag scoort slecht, daarom worden duels van Ajax, Feyenoord en PSV verspreid over het weekeinde. Heeft Fox Sports de macht om te bepalen? "Ja," luidt het simpele antwoord van competitieplanner Timo Reessink. Het resulteert in gezucht in de zaal. OVERLEG Het is iets te gemakkelijk om alleen naar Fox Sports als zendgemach tigde te wijzen, het waren immers de clubs die onder gestelde voor waarden hun tv-rechten voor veel geld verkochten. De supporters worden opgezadeld met afspraken die zonder overleg met hen zijn gemaakt. "Heeft Fox echt zo veel te vertellen? Het zijn uiteindelijk de clubs die hun eigen zender Eredivisie Live verkochten aan Fox Sports. Er is een contract voor der tien jaar gesloten, met zekerheden voor Fox, zoals het uitzenden van alle wedstrijden. De clubs hebben daarmee ingestemd," verheldert Jacco Swart namens de Eredivi sie CV, waarin de clubs zijn ver enigd op het gebied van media en marketing. Is geld allesbepalend? Als Rees- sink namens de KNVB reageert van niet, klinkt er opnieuw hoongelach vanuit de zaal. "Dat snap ik, maar voor de KNVB blijft het sportieve belang overeind en daar stemmen we het programma op af. Er wordt aan ons getrokken door de com merciële kant om zoveel mogelijk speeltijden te creëren, maar het is onze rol om een sportief eerlijke competitie te organiseren en daar zullen we nooit van afwijken." Een beetje voetbalsupporter is natuurlijk niet gek en kent de belan gen die spelen, maar het zou zo mooi zijn als er ook aan het belang van fans wordt gedacht. Waarom moet Ajax midweeks aantreden tegen Roda JC en waarom wordt FC Groningen voor een lunchduel in Kerkrade verwacht, worden daar de belangen van de supporters mee gediend? Die vraag krijgt onder steunend applaus vanuit de zaal. "We snappen dondersgoed dat supporters hier niet blij van wor den," reageert Reessink namens de voetbalbond. Hij belooft beterschap waar mogelijk. "Als het gaat om zulke extreme voorbeelden, mag je echt verwachten dat er strakker op wordt gelet. Het lukt misschien niet altijd, de ene voorwaarde komt dui delijker naar voren dan de andere en Fox speelt een belangrijke rol, maar waar verbetering valt te halen, gaan we dat doen." EXPERIMENTEREN Gaat dit ook lukken? Dat weten we als de KNVB komende zomer na flink puzzelen met alle knelpun ten het speelschema voor het sei- zoen 2018/2019 presenteert. In dat schema zullen geen wedstrijden geprogrammeerd staan voor zon dagavond 20.00 uur, al leeft er bij Fox een wens om hiermee te expe rimenteren. Van de aanwezige supporters is 92 procent tegen voetballen op dit tijdstip. Van de 8 procent die geen bezwaar heeft, ziet niemand het zitten om zijn of haar voor keur toe te lichten. Mocht het in de toekomst zover komen dat de test doorgaat, wordt beloofd om dit zo slim mogelijk aan te pakken en kies pijn te vermijden. "Fox legde een verzoek neer op zondagavond te voetballen. De ene helft van de clubs wilde onder voorwaarden meedenken, de andere helft niet. Je kunt je voor stellen dat dit een interessant idee is, maar dan moet je het wel goed uitvoeren," erkent Swart, die vast een stap verder probeert te denken. "Je moet dan wel spelen op de zondagavond voor een schoolva kantie of een vrije dag of feestdag, zodat mensen de dag erna vrij zijn. Een aantal clubs staat hiervoor open, maar er is nog niets besloten. Het duidelijke beeld van 92 pro cent dat het niet ziet zitten, zullen we meenemen. Het is belangrijk om te weten hoe fans erover den ken." Je kunt stellen dat er sprake is van verbinding en tegen het einde van het congres is er vertrouwen gekweekt, maar of dit resulteert in de gewenste verandering, is nog de vraag. Als daadwerkelijk een mooier speelschema wordt gemaakt, weten supporters dat er wordt geluisterd. KNVB-COMPETITIEPLANNER TIMO REESSINK

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 15