Primeur in Nederland: skyboxen in De Meer ONDERfDE ajaxlife ONDER DE LOEP 1 T 30-03-2018 Ajax is rijk aan histori sche verhalen. Wij leg gen ze onder de loep. Dit keer: de komst van skyboxen in De Meer, september 1986. 'Op de eretribune zat sowieso een heel ander slag volk. Dat was een andere wereld, dus we keken er amper van op dat er iets geks bij was gekomen' De komst van de sinaasappelkistjes DOOR MENNO POT Het was natuurlijk voer voor columnisten en sarcastische tribuneklanten, die gloednieuwe 'Tunnel Club' in de catacomben van de Arena. Onder het genot van liflafjes en champagne de gereedstaande spelers mogen bespieden vanachter geblindeerd glas... bij zulke ontwikkelingen overvalt supporters het gevoel dat het verafschuwde 'modern football' weer wat dieper in je goeie ouwe cluppie is binnengedrongen. Dan hebben we het nog niet eens over de onfortuinlijke timing gehad: The Tunnel Club werd triomfantelijk door Ajax gelanceerd na de vrijwel zekere uitschakeling in de strijd om de landstitel, door pijnlijke uitglijders tegen ADO Den Haag en Vitesse. Dan kun je wachten op geschamper: gaat het eigenlijk nog om het voetbal bij deze club of hoe zit dat? De geschiedenis mag zich graag herhalen, zeker ook bij Ajax. De ontvangst van The Tunnel Club deed oudere supporters wellicht terugdenken aan eerdere 'commerciële fratsen' van de zijde van Ajax. Veel van hen zullen zich die thuiswedstrijd op 14 september 1986 nog herinneren, tegen FC Groningen. De blikken van de Ajaxsupporters werden bij binnenkomst in De Meer naar de eretribune getrokken. Onder het dak was een lange, aaneengesloten rij van glanzend witte cabines verschenen. Skyboxen heetten die dingen, een primeur in het Nederlandse voetbal. Vanuit zo'n hokje naar Ajax kijken, was een duur grapje. Wat hadden we nou weer aan onze fiets hangen? DRUK Ronald Pieloor, tegenwoordig lid van de bestuursraad, maar destijds als F-sider nog bewoner van de staantribune aan de Diemenzijde, herinnert zich hoe de supporters te verbaasd leken om vinnig op de noviteit te reageren. "De eretribune zag er ineens heel volgepropt uit. Iedereen zat daar omhoog te kijken, er was amper ruimte voor die dingen. Ik geloof niet dat wij het op de Diemenzijde zagen als oprukkende commercie. Op de eretribune zat sowieso een heel ander slag volk. Dat was een andere wereld, dus we keken er amper van op dat er iets geks bij was gekomen. In mijn herinnering maakte niemand zich er druk om." De grondige F-sidekroniek F-side is niet makkelijk! (2001; Pieloor was een van de makers) bevestigt dat beeld: de komst van de skyboxen wordt niet eens genoemd. Het plan was in juni 1986 door penningmeester Lou Bartels gepresenteerd en paste in een trend: het voetbal begon de 'bovenkant van de markt' te verkennen. Tot dan toe haalden weinig bedrijven het in hun hoofd om zakenrelaties mee te nemen naar zo'n ordinair voetbalstadion, maar dat begon langzaam te veranderen. Clubbesturen begonnen te begrijpen dat er geld verdiend kon worden aan extra comfort voor rijkere bezoekers: sponsoren, relaties of gewoon supporters met een dikke portemonnee. die jaren: in augustus 1986 liet voorzitter Ton Harmsen zich in een schaarse openhartige bui ontvallen dat Ajax in totaal iets meer dan acht miljoen gulden per seizoen binnenhaalde. VOORMALIG F-SIDER RONALD PIELOOR De skyboxen konden in totaal 120 supporters huisvesten, die tienduizend gulden per seizoen moesten betalen (en voor minstens drie seizoenen moesten intekenen). De nieuwe vondst leverde Ajax dus idealiter 1,2 miljoen gulden per seizoen op. Dat was veel, in Voorzitter Ton Harmsen probeert een skybox uit. Fanatieke fans maakten zich amper druk om de komst van de dure plekken. Het wedstrijdschema hielp mee. Ajax ontving op 17 augustus FC Den Haag, maar daarna zou er bijna een volle maand niet in De Meer gespeeld worden: Ajax-PSV (31 augustus) was in het 'Olympisch'. Daarna volgden twee uitduels. In dat gat konden de glanzende 'hangbakkies' worden gerealiseerd. Op 14 september hingen ze er plotseling. DRANKJES Wat kreeg je eigenlijk voor die tien mille, als afnemer van een plaats in een skybox? Hapjes en drankjes natuurlijk, toegang tot een vip restaurant in het hoofdgebouw van De Meer en, zoals het Dagblad van het Noorden het in een artikel omschreef, "de ongekende luxe van televisie, telefoon en koelkast". Naar moderne maatstaven viel de luxe nogal tegen. De skyboxen waren klein, het was kruip-door- sluip-door om er te komen en boven wachtte je geen zachte fauteuil maar een barkruk (binnen aan het barretje) of harde klapstoel. "Het zag er nogal gekunsteld uit," herinnert Pieloor zich. "Op de F-side zeiden we: het lijkt wel alsof ze op de eretribune een rij sinaasappelkistjes tegen het plafond hebben gespijkerd." Laconieke reacties, hoezeer de boxen ook indruisten tegen de egalitaire Nederlandse volksaard: rijken die zich in luxe afzonderen van het gewone volk hoeven doorgaans op weinig sympathie te rekenen, maar dat 'gewone volk' deed in september 1986 dus weinig meer dan de schouders ophalen. Hoewel. De Telegraaf maakte begin september 1986 toch melding van één actie die als protest kan worden geïnterpreteerd. Of was het gewoon nieuwsgierigheid? De skyboxen waren nog in aanbouw toen op een nacht werd ingebroken in De Meer. De 'bezoekers' inspecteerden een skybox en lieten zelfs een brief achter, waarin ze te kennen gaven dat zij ook weleens lekker wilden eten en drinken in het stadion. De Telegraaf berichtte: "Ook schreven zij in de brief dat de televisie moet worden nagekeken, omdat het beeld nogal slecht was." We bedoelen maar. Commerciële fratsen als skyboxen of The Tunnel Club zijn goed voor de clubkas én een impuls voor supportershumor. Wat willen we eigenlijk nog meer? De skyboxen hingen er ineens, in september 1986.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13