Joël Veltman heeft wel betere weken gekend als voetballer 1 ft INTERVIEW 30-03-2018 ajaxlife Voor Joël Veltman (26) blijft het seizoen turbulent. Als beginnend aanvoerder had hij het zwaar met het verdriet om Appie Nouri, nu moet hij zich vooral zorgen maken om zijn basisplaats. Een openhartig gesprek. 'Ik vond het wel mooi dat ik bij Sparta-uit werd toegezongen door het uitvak' Je was pas een paar dagen aanvoerder op het moment dat Appie neerviel. Dan moet jij, met al je verdriet, toch de media te woord staan. Hoe moeilijk was dat? 'Ik zag jonge jongens die Appie zo goed kenden... Ze zaten er helemaal doorheen. Ik had het gevoel dat ik als aanvoerder er vooral voor hen moest zijn' 'Ik moet oooral in de spiegel kijken' DOOR MIKE VAN DAMME Geïnteresseerd luistert hij naar de verhalen van fotograaf Stanley Gontha over het nieuwe spelersho tel van Oranje. In Zeist. De kamers van Huis ter Duin kent Joël Veltman wel, daar sliep hij als international al vaak zat. Maar nu de ploeg onder de nieuwe bondscoach Ronald Koe man breekt met de traditie, en gaat trainen in de Zeister bossen, zit de selectie in een nieuw hotel. Alleen zit Veltman er zelf niet bij. Het zijn daardoor vreemde dagen voor de verdediger, zo in de interlandperiode. Ruim vier jaar lang mocht hij wel steeds zijn kof fer pakken om zich te melden bij Oranje. "Ik zat ook al niet bij de voorselectie, dan weet je wel hoe laat het is," stelt hij na de woensdag ochtendtraining op De Toekomst, vlak voor een korte vakantie van vier dagen. "Nee, Koeman heeft me niet gebeld. Ik heb het daar wel met wat jongens over gehad. De een vond het raar, de ander zei: dan moet hij er nog tachtig bellen." Tachtig? Er zijn weinig spelers die al ruim vier jaar steeds bij Oranje zitten en nu zijn afgeval len. "Het is jammer dat ik er niet bij zit. Dan kan ik wel zeggen dat het ook wel fijn is om even een paar dagen vrij te zijn, helemaal omdat ons dochtertje pas een paar maanden is, maar ik had me liever in Zeist gemeld." Het was niet het enige tikje. Je raakte ook bij Ajax je basisplaats kwijt na de nederlaag tegen Vitesse, en werd bij je invalbeurt tegen sc Heerenveen door een deel van de supporters uitge floten. Het was niet bepaald de week van Joël Veltman. "Niet echt, nee. Ik weet dat ik niet in bloedvorm verkeer, en tegen Vitesse had ik wat mindere momenten. Maar die wedstrijden zitten er tus sen. Het was moeilijk om niet meer bij Oranje te zitten, maar ineens zat ik ook bij Ajax op de bank. Dat was helemaal teleurstellend." trainingen zat ik drie van de drie keer bij de reserves. Dan weet je dat je niet gaat spelen. Dat is natuurlijk balen. Ik heb een paar jaar alleen maar wat wedstrijden gemist door schorsingen of blessures, stond verder altijd in de basis. Dan is het even omschakelen." Hoe doe je dat? "Ik moet vooral naar mezelf kijken. Wat ik zei: ik stak niet in bloedvorm. Ik kan heel theatraal gaan roepen dat de aanvoerder meer krediet verdient, maar zo zit ik niet in elkaar. Ik moet vooral in de spiegel kijken, nog har der gaan werken. Ten Hag verwacht meer aanvallende impulsen. Daar kan ik me in vinden. Ik ben daar ook mee bezig. Bekijk beelden, werk aan een groter uithoudingsvermogen, om vaker mee op te komen." JOËL VELTMAN Voelde je het tijdens de trainingen al aankomen dat trainer Erik ten Hag voor Rasmus Kristensen ging kiezen tegen sc Heerenveen? "Ik merkte het wel bij de grote partijspelen. Ik wisselde wel vaker af met Rasmus, maar de laatste MORREN Tegen sc Heerenveen viel Veltman in, en werd ook tot zijn eigen verba zing door een deel van de suppor ters uitgefloten. "De een zegt dat het fluiten meer was voor de verde digende wissel, de ander zegt weer dat het om mij ging. Het is hoe dan ook niet leuk om daar te staan en dat er dan gefloten wordt. Maar ik weet dat er in de Arena ook sup porters zitten die gaan morren als het na twintig minuten niet 3-0 voor ons staat. Het is nu helemaal rumoerig, met de achterstand op PSV. Ik vond het wel mooi dat ik bij Sparta-uit werd toegezongen door het uitvak." Dat er niet al te vleiend over hem wordt gesproken, is Velt- man inmiddels wel bekend. Dat is eigenlijk al jaren zo. De roep om authentieke voetballers met een beetje gif is groot, maar als een Hollandse jongen als Veltman dan het randje opzoekt, wordt hij zwaar bekritiseert. Wie de commenta ren in media en op social media gelooft, ziet in Veltman inmiddels een arrogante voetballer met bar weinig kwaliteiten. De Ajacied moet er zelf inmid dels om lachen. Verder onthoudt hij zich maar van commentaar. Het zal alleen maar tegen hem wor den gebruikt. "De mening van de directe mensen om me heen doet me alleen wat." Helemaal na een bewogen sei zoen verdient hij toch wat meer respect. Veltman is een kind van Ajax, praat altijd lovend over club en teamgenoten. En hij is een beginnend aanvoerder in een van de meest turbulente seizoenen in de Ajaxgeschiedenis. Appie Nouri, de vroege uitschakeling in Europa, de trainerswissel, het toch vroeg tijdig afhaken in de titelstrijd: het zijn tikjes en enorme dreunen. "Dat was zwaar. Er kwam veel op de ploeg af. Ik zag jonge jongens die Appie zo goed kenden... Ze zaten er helemaal doorheen. Ik had het gevoel dat ik als aanvoer der er vooral voor hen moest zijn. Ze hadden me nodig, maar ik had ook mijn eigen emoties. Die kon ik niet wegstoppen, want ze zouden dan op een later moment keihard terugkomen. Gelukkig wist ik wel hoe ik in elkaar zit. Dat scheelde voor mezelf." Heb je op dat moment wel even gedacht: was ik maar geen aanvoerder? "Nee, helemaal niet. Dit soort dingen maak je natuurlijk liever niet mee, maar het is gebeurd, en uiteindelijk is dat proces van ver werken en goed communiceren enorm leerzaam geweest. We gaan Appie nooit vergeten, dit blijft je je hele leven bij." Marcel Keizer zei onlangs in interviews dat de buitenwereld niet goed kan inschatten wat zoiets doet met een groep. Ben je dat met hem eens? "Ik denk inderdaad dat veel men sen het onderschatten. Ineens valt je maatje neer, op het veld. Ik krijg nu weer kippenvel als ik aan dat moment denk. Het gebeurt vaker, maar dan ver weg, in Zuid-Ame- rika ofzo. Ook dan schrik je, omdat je zelf voetballer bent. En dan gebeurt het vlak voor je neus, met een teamgenoot. Hoe dat is, wordt echt onderschat." Zeg je daarmee ook: we had den meer krediet moeten krij gen als ploeg? "Ja en nee. Het was zwaar, maar op een gegeven moment moet je door. Het feit blijft ook dat we een paar jaar geen kampioen zijn geworden. De verwachtingen blij ven dus hoog. Bij Ajax moet je altijd presteren. Dat is hard, maar waar. Dat merk je nu ook aan het rumoer op de tribunes." TELLER Het ontslag van Marcel Keizer en de komst van Erik ten Hag werkt vooralsnog niet in het voor deel van Veltman. Hij is dus zijn basisplaats (even) kwijt, en daar mee ook zijn aanvoerdersband. Deze zit om de arm van Matthijs de Ligt. Als Veltman speelt, is hij gewoon de aanvoerder, heeft Ten Hag laten weten. Hoe omschrijft Veltman zijn nieuwe trainer? "Hij is wel iemand die het team echt goed kan neer zetten. We trainen lang. En in het begin vooral tactisch. Dat is minder leuk. Negen van de tien voetballers spelen toch liever vier tegen vier, of lekker even ram men op het doel. Grote partijen waarbij steeds het spel stil wordt JOËL VELTMAN Joël Veltman op de bank, bij Sparta-uit. Dat hij zijn basisplaats kwijt is, is wennen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 10