Johan Cruijff en Heerenveen Riemer van der Velde en de Verlosser: het was bijna rond in 1988 onder/DE Ajax is rijk aan histori sche verhalen. Wij leg gen ze onder de loep. Dit keer: hoe Johan Cruijff in 1988 bijna trainer van Heeren veen werd. ajaxlife ONDER DE LOEP "T 16-03-2018 XJ In Johan Cruijffs autobiografie Mijn Verhaal (2016) lezen we er niets over. In het witte koffietafelboek van uitgeverij De Buitenspelers (2007) evenmin. De nieuwste editie (2016) van Nico Scheepmakers standaardwerk Cruijff Hendrik Johannes, fenomeen dan? Geen woord. Toch is het echt waar: in januari 1988, ruim dertig jaar geleden, vat eerstedivisieclub sc Heerenveen het plan op om Johan Cruijff binnen te halen als hoofdtrainer. Het komt er uiteindelijk niet van (als Cruijffs oude liefde FC Barcelona zich meldt, is het pleit snel beslecht), maar een paar weken is Heerenveen in de ban van Cruijff. En misschien, heel misschien, is dat wel een klein beetje wederzijds. Het seizoen 1987/1988 verloopt vooral in de eredivisie teleurstellend voor Ajax en in de winterstop ruziet trainer Johan Cruijff (40) met het bestuur van voorzitter Ton Harmsen: over geld voor transfers, bevoegdheden en de mate waarin het bestuur zich mag bemoeien met zijn werk. De zaak HEERENVEEN - Een won derlijk gerucht waarde zater dagavond door de catacomben van het Abe Lenstra-stadion Het bestuur van de Hecren- veense profclub zou contact hebben gezocht met niemand minder dan Johan Cruijff. met in het achterhoofd de volgend iaar vacante trainersfunctie. Voorzitter Riemer van der Velde: „Ik-zeg geen ja en geen nee." Jack van Gelder, pr-man van Cruijffs kledingbedrijf Cruijff Sport: „Ik heb daar vaag wat over gehoord. Misschien dat directeur Muller van Euro- fashion (het bedrijf waar Cruiiff Soort deel van uit maakt. rea.) er meer van weet. Nee. zijn nummer geef ik je ntet. Ik vind dit niet serieus ge noeg om hem mee lastig te val len. Johan Cruijff zelf was gis teravond niet voor commentaar bereikbaar In Leeuwarder Courant wordt op 18 januari 1988 gerept over gesprekken tussen Heerenveen en De Verlosser. Heerenoeen euen in de ban uan Cruijff D00RMENN0 POT Johan Cruijff verlaat Ajax in 1988 en praat met sc Heerenveen. escaleert rond de jaarwisseling en op 4 januari barst de bom: Cruijff stapt op, tot verbazing van vriend, vijand en zichzelf. Hij was liever gebleven, maar zegt geen keus te hebben gehad. Ondertussen overheerst ook in Heerenveen de onvrede: veel publiek en ambitie, voldoende sponsorsteun, maar voor het derde jaar op rij een bleke middenmootpositie in de eerste divisie. Op 6 januari maakt de club bekend dat trainer Foppe de Haan (44) aan het eind van het seizoen een stap terug zal doen. Hij krijgt een andere functie en zal de club terzijde staan bij de zoektocht naar een nieuwe trainer. GERUCHTEN Dan gaat het snel. Heerenveen heeft in Riemer van der Velde (47) een voorzitter die durft te dromen. De loyale sponsors willen de club naar de Nederlandse subtop helpen. Knotsgek idee: wat nou als ze Johan Cruijff eens zouden bellen? Misschien ziet hij wel iets in het 'project-Heerenveen'. Tegenwerking zoals bij Ajax hoeft hij niet te vrezen. Op zaterdag 16 januari, rond Heerenveens thuiswedstrijd tegen MVV (3-2-verlies), vangen journalisten geruchten op en op 18 januari komen Leeuwarder Courant en Dagblad van het Noorden met het nieuws. Van der Velde wil nog niets bevestigen ("ik zeg geen ja en geen nee") en namens Cruijffs kledingbedrijf Cruijff Sports wil woordvoerder Jack van Gelder alleen kwijt dat hij 'vaag zoiets hoorde'. Maar het spel is op de wagen: in Heerenveen heerst 'Cruijffkoorts'. Volgens geruchten staat een groep van honderd kleinere Heerenveensponsors garant voor een jaarsalaris van 1,4 miljoen gulden per jaar, het bedrag dat hij naar verluidt bij Ajax verdiende. Over de inhoud van zijn gesprekken met Cruijff laat Van der Velde niets los, maar ze worden gevoerd, wat eigenlijk al bewijst dat Cruijff het aanbod van Heerenveen niet als een grap ziet. Van der Velde meldt op 30 januari aan de pers dat hij snel uitsluitsel verwacht. Cruijff heeft beloofd op 4 februari te zullen bellen om zijn beslissing mee te delen en houdt woord: hij laat weten dat hij nog een jaar of vier, vijf trainer wil zijn op topniveau en dus kiest hij voor FC Barcelona, dat zich intussen heeft gemeld. "Het was absoluut geen publiciteitsstunt," zegt Van der Velde in de Leeuwarder Courant van 5 februari. "Het was zeer serieus bedoeld. Cruijff heeft onze aanbieding als zeer positief ervaren. Hij verklaarde tegenover mij dat hij het vrij lang serieus heeft overwogen. Nu, evenwel, is het verhaal over. Ik waardeer het bijzonder dat Cruijff zich aan de afspraak heeft gehouden. Ook zijn zaakwaarnemers hebben het correct gespeeld." INDRUK In 1988 grinnikt Nederland hooguit om de charmante actie van Heerenveen, maar dertig jaar later lijkt het er steeds meer op dat de club écht gehoor vond bij Cruijff, die na zijn zelfgekozen ontslag bij Ajax even met de ziel onder de arm stond. Bar?a had zich nog niet gemeld, er was geen concreet toekomstplan. En toen belde die sympathieke, ambitieuze club uit Friesland. Op 25 maart 2016 vertelt Riemer van der Velde Leeuwarder Courant wat Cruijffs reactie op de aanbieding was, in januari 1988: "Hij zei: 'Ik ben onder de indruk van de visie van het bestuur van Heerenveen. De samenwerking zoals zij die voorstellen, strookt precies met de manier waarop ik wil werken. Het is een grote uitdaging om een kleine club helemaal op te bouwen, alleen: misschien komt het te vroeg in mijn carrière.'" Hoe serieus Cruijff het Friese aanbod nam, blijkt volgens Van der Velde wel uit het feit dat hij op 4 februari 1988 geen zaakwaarnemer liet bedanken, maar persoonlijk van Vinkeveen naar Bakkeveen belde en zich dankbaar toonde. Van der Velde: "Hij zei: 'Ik heb het serieus overwogen, maar ik kom niet. Ik heb een contract bij Barcelona getekend en dat wordt over twee weken bekendgemaakt.' Ik zei: 'Dat had ik liever niet geweten. Straks lekt het uit en ben ik hier de Zwarte Piet.' Toen zei Cruijff: 'Het lekt niet uit.'" Ook aan die belofte heeft Cruijff zich altijd gehouden. 'Hij gei: "Het is een grote uitdaging om een kleine club helemaal op te bouwen, alleen: misschien komt het te uroeg in mijn carrière'" RIEMER VAN DER VELDE OVER JOHAN CRUIJFF

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13