De mooiste Ajaxshirts ontleed ajaxlife TWEEDE HUID 1 7 16-02-2018 i# Het shirt Een Ajaxshirt is meer dan een kledingstuk. Elk design vertelt de verhalen van seizoenen en spelers die het droegen. We duiken in de historie van deze tweede huid. In deel 3: het shirt dat Johan Cruijff droeg tijdens zijn afscheidsduel tegen Bayern München. De wedstrijd ustwtit r ti 7« Het échte afscheidsshirt van Johan Cruijff Het is niet gewoon dat een voet baller van net 31 jaar, dus in de kracht van zijn leven, de kicksen aan de wilgen hangt. Johan Cruijff was in vele opzichten geen gewone voetballer en dat bleek ook uit zijn besluit om zijn loopbaan te beëindigen op een moment dat de meesten nog volop aan het oog sten en creëren waren. Dat vroege afscheid had erg te maken met het feit dat hij vijf seizoenen lang de hectiek van het Spaanse voet bal had meegemaakt. Het waren slopende jaren, waarin de media belangstelling verstikkend was en de aanslagen op zijn ranke benen meedogenloos. Op 27 mei 1978, een maand na zijn 31e verjaardag, bood het Camp Nou-stadion van FC Barcelona plaats aan de socio's die getuige wilden, nee móesten zijn van het afscheid van hun El Salvador, hun DOOR DAVID ENDT onaantastbare idool. Tegenstan der: Ajax. Barcelona versloeg Ajax met 3-1, een uitslag die natuurlijk volledig in de schaduw stond van het afscheidsevenement. Jammer was dat om WK-voor- bereidingsredenen zowel Spaanse als Nederlandse internationals ont braken. Ruud Krol, Dick Schoena ker en Piet Schrijvers waren er zo niet bij. Daarbij was het stadion gek genoeg niet volledig uitver kocht. EVENEMENT In Amsterdam borrelde het idee voor een 'eigen' afscheidswedstrijd voor het fenomeen, en van een plan kwam het tot de organisatie van een heus evenement. In de orga nisatie speelde de Amsterdammer Jack van Zanten een hoofdrol. Van Zanten was een ingewijde in het topvoetbal. Jarenlang was hij actief als charmante en doortastende chef d'équipe van het Nederlands elftal. Mede vanuit die positie kende de vastgoedondernemer de voetbal wereld op zijn duimpje. Bovendien had hij een persoonlijke band met de sterspeler. Van Zanten was ook de ini tiatiefnemer van de Amsterdam 700-toernooien, waarbij hij zijn enorme netwerk binnen het inter nationale voetbal liet samensmel ten met zijn organisatorische ver mogen. Met Cruijffs schoonvader Cor Coster en Cees van Nieuwen- huizen (sportverslaggever van Het Paroolzette hij zijn schouders onder het project dat uitmondde in de 'Johan Cruyff Farewell' van 7 november 1978. Aanvankelijk zette Van Zan ten zijn zinnen op Barcelona als tegenstander, voor een wedstrijd die in De Meer zijn beslag zou moeten krijgen. Dat bleek onmo gelijk, maar wel werd besloten de wedstrijd in het veel grotere Olympisch Stadion te laten plaats vinden. Een vol stadion zou een grotere recette opleveren. Nadat een aantal Engelse clubs vergeefs was benaderd, kwam Van Zanten met Bayern München. Die club was na 1973 de opvolger van Ajax als Europese grootmacht. Vooraf vond iedereen Bayern een prach tige tegenstander, maar na de door Ajax met 8-0 verloren wedstrijd dacht men daar anders over... Cruijff, die avond voetballend onder 'zijn' nummer 14, deed op de van hem bekende wijze laco niek over de grote nederlaag, maar lekker zal het hem niet hebben gezeten. Voor Ajax was er van wege de wanprestatie een collectief schaamtegevoel, dat werd getem perd door met de vinger naar het te gretige Bayern München te wijzen. Een halfjaar later was het afscheid van Cruijff alweer inge haald, door zijn noodzaak een pijn lijk faillissement goed te maken. In mei 1979 speelde hij zijn eerste wedstrijd voor Los Angeles Aztecs en nog vijf jaar lang zou hij zijn bij zondere gaven over de voetbalak kers laten stromen. In het afgebeelde shirt speelde Jo han Cruijff op 7 november 1978 de zowel befaamde als beruchte afscheidswedstrijd Ajax-Bayern München. Na afloop legde hij het shirt als dank in handen van wed strijdorganisator Jack van Zanten. Jaren later schonk Van Zanten (die in 1989 overleed) het shirt aan zijn kleinzoon, Jack Zwiers, en die bewaart het kostbare kleinood met grote zorg. Zwiers waagde het een paar keer het absolute collectors item aan te trekken. "Een keer als klein jongetje, begin jaren negentig, toen ik in de rust van een Ajaxwedstrijd meedeed aan de penalty shoot-out. Nog voor ik aan de penalty's begon, kreeg ik al applaus," aldus Zwiers, die eraan toevoegt: "Wegdoen, ver kopen? Nooit. Voor geen goud, het blijft in de familie." Het shirt ligt tegenwoordig ach ter glas, maar dat doet niets aan de schoonheid af. Wereldwijd zijn er re plica's (zeg maar gerust: vervalsingen) gemaakt van het shirt, maar dit is het enige echt door Cruijff gedragen shirt. Kenmerkend is de op het tricot geflockte tekst, het ruim uitgevallen Puma-logo en de ronde hals, maar wezenlijk onderscheidend is het label aan de binnenkant van de kraag, waar het merkteken van de originele fabri kant staat: Rekord, een niet gangbaar sportkledingmerk dat blijkbaar voor deze speciale gelegenheid de op dracht voor het vervaardigen van de shirts kreeg. Na de in mei 1978 gespeelde vaar welwedstrijd in Barcelona tegen Ajax, voetbalde Johan Cruijff zijn Amsterdamse afscheidswedstrijd in het team van Ajax. Bayern München was de tegenstander in een vrijwel uitverkocht Olympisch Stadion, waar het beoogde feest werd ver pest door de uitslag van het ereduel: 0-8. Bij rust leidde Bayern (net als Ajax in die jaren enigszins op zijn retour) met 2-0 door goals van Gerd Müller en Karl-Heinz Rummenig- ge. Na rust scoorden Paul Breitner, Rummenigge, Breitner, Müller, Breit ner en Rummenigge. Ajax trad in de volgende for matie aan: Piet Schrijvers; Wim Meutstege, Kees Zwamborn, Ruud Krol, Jan Everse; Hans Erkens, Johan Cruijff, S0ren Lerby; Tscheu La Ling, Ruud Kaiser, Simon Tahamata. Als invallers kwamen Frank Arnesen, Peter Jager, Dick Schoenaker, Geert Meijer en (voor Cruijff) Ray Clarke binnen de lijnen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17