14 Een rondleiding op de nieuwe omlopen aan de oostzijde van de Arena REPORTAGE 16-02-2018 ajaxlife Dat de Johan Cruijff Arena richting het Europees kampioenschap van 2020 flink onder handen wordt genomen, dat weten jullie als trouwe lezer inmiddels wel. Ajax Life kreeg een uitgebreid kijkje achter de scher men tijdens de grootschalige verbouwing. 'De band om het stadion kan niet in "licht" worden gezet, zoals bijvoorbeeld de Ziggo Dome' 'Alles om de wachttijden te verkleinen' i DOOR FLORIS ROOS Van binnen is de Arena, tot vreugde van veel supporters, inmiddels volledig rood-wit gekleurd. Het nieuwe kleuren schema maakt blij en zorgt dat de Arena ook echt voelt als een Ajaxstadion; zeker omdat het is uitgevoerd met een knipoog naar voormalig stadion De Meer. Maar er is nog veel meer aan de hand. Ons stadion ondergaat een flinke verbouwing richting het EK van 2020. Aan de oostzijde van de Arena komt dat al goed tot uiting. Wie dagelijks met de trein station Bijlmer Arena passeert, ziet dat het stadion er elke dag weer net even anders uitziet. De bouwvak kers werken onverdroten door, in weer en wind. Soms zie je ze hoog boven de grond op de aan bouw zitten. Doodeng, maar de mannen zitten ongetwijfeld goed vast. Het is hoe dan ook een enorm pro ject. De wedstrijden en evenemen ten in het stadion gaan gewoon door, alsof er niks aan de hand is. The show must go on, dat is wel zo'n beetje het credo. Met minimale overlast voor bezoekers worden de verbeteringen aan het stadion stukje bij beetje doorgevoerd. BREDER Aan de buitenkant is goed te zien hoe de omlopen op de eer ste en tweede ring breder wor den gemaakt. Heel veel breder. Wij waren best onder de indruk van de enorme klap ruimte die er straks voor supporters bijkomt. Vooral Ajacieden die regelmatig de omloop op de tweede ring bezoe ken, merken straks grote verbete ringen. Daar is de omloop immers vrij smal. Als het druk is, is het vaak dringen. Dat gedoe is straks duidelijk verleden tijd, die stelling durven we best aan. De omloop op de eerste ring is in de huidige situatie al breder dan die op de tweede, maar ook bezoekers van de eerste ring mer ken straks enorme vooruitgang, als het op ruimte aankomt. Op wat er binnen allemaal verandert, komen met de Allianz Arena van Bayern München. Bij de Duitsers kan het stadion bij avondwedstrijden met licht in een bepaalde kleur worden gezet. Dat zal bij de Arena niet het geval zijn. "Nee, de band om het sta dion kan niet 'in licht' worden gezet, zoals bijvoorbeeld de Ziggo Dome," vertelt Henk van Raan, directeur facility management van de Arena. "We hebben daar wel over gesproken, maar het blijkt lastig vanwege milieuwetgeving. Denk daarbij aan lichtvervuiling, bijvoorbeeld voor omwonenden," doelt Van Raan op mensen die aan de andere kant van het spoor HENK VAN RAAN we later in dit artikel zeker terug, maar als we kijken naar de buiten kant, dan is duidelijk dat de Arena er de komende jaren heel anders uit gaat zien. Om te beginnen komt er om het stadion een soort van rubbe ren band, een beetje vergelijkbaar wonen en uitkijken op het stadion. "Daar is de gemeente Amsterdam scherp op en daar moeten vergun ningen voor worden afgegeven. Dat bleek geen haalbare kaart." "Wel kun je van buiten naar bin nen kijken en andersom," gaat Van Raan verder. "Dus je ziet vanaf de straat dat supporters zich verzame len voor hopelijk een topwedstrijd van Ajax. Een deel van de band om de Arena is transparant. De verlich ting en de beweging in het stadion zijn van buiten te volgen bij avond wedstrijden. Als je op straat loopt, dan zie je dat er in het stadion mooie dingen gebeuren." PLANNING Van Raan vertelt met zichtbaar enthousiasme en trots over de ont wikkelingen rond de Arena. Wanneer moet alles klaar zijn? En komt de band rond de hele Arena? Het zijn enkele van de vragen die supporters naar ons opstuurden en die Van Raan beantwoordt tijdens de rondleiding. "De omlopen worden rond het hele stadion verbreed," stelt Van Raan klip en klaar. "In het voorjaar van 2018 vindt de oplevering van de ruwbouw van fase één plaats, daarna wordt begonnen met de inrichting van het interieur. Fase twee is de westzijde, oftewel de kant waar de hoofdingang zit. De bedoeling is dat de westkant voor het EK 2020 gereed is. De noord- en zuidzijde komen na het EK ook aan de beurt, maar die planning staat nog niet op papier."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 14