10 Leergierige Nicolas Tagliafico is meer een tactische liefhebber dan een broodvoetballer INTERVIEW ajaxlife 16-02-2018 Nicolas Tagliafico (25) hoopt zich via een sterke tweede seizoenshelft met Ajax in de WK-selectie van Argentinië te spelen. De leergierige linksback past zich ogenschijnlijk snel aan in Amsterdam. 'Voor mijn toekomst was het belangrijk dat ik een club koos die paste in de filosofie van de bondscoach.' 'Ik wil de belangrijkste Nederlandse woorden kunnen zeggen. Als iemand in het veld naar me schreeuwt, moet ik weten wat er bedoeld wordt' Ik ben geen ro gegeven moment werd de combi natie moeilijk. Ik moest kiezen: doorstuderen aan de universiteit of me richten op een loopbaan als profvoetballer. Ik koos voor het laatste." LEERGIERIG Via de plaatselijke voetbalclub in Calzada stapte het leergierige talent over naar profclub Banfield. Daar debuteerde hij zoals gezegd op zestienjarige leeftijd in een elf tal met veel dertigers. Tagliafico zag zijn kans schoon en vroeg de routiniers het hemd van het lijf. Hij is sowieso een persoon die zich wil blijven ontwikkelen. "Je moet je hele leven blijven leren en het mooie is dat je dat ook op iedere leeftijd kunt blijven doen," zegt hij in de kantine van De Toekomst. Dat Banfield hem vervolgens op twintigjarige leeftijd voor een jaar verhuurde aan het Spaanse Murcia in de Segunda Division was weliswaar niet volgens plan ning, maar hij maakte er voor zich zelf wederom het beste van. "Ik ging alleen naar het buitenland, belandde in een andere cultuur en competitie. Dat was zwaar, maar leerzaam. Een goede levenserva ring voor mij als mens en voetbal ler. Ik wist namelijk dat ik na een jaar weer zou terugkeren." Alles moest wijken voor zijn ultieme doel: slagen als profvoet baller. Zo niet, wat had hij dan voor beroep gekozen? Hij zou het niet weten. "Ik maak af en toe tekeningen. Misschien was ik kunstenaar geworden. Iets crea tiefs. Als kind speelde ik altijd en overal met de bal. Ik kon me niet voorstellen dat ik iets anders dan profvoetballer zou worden." Spelers die hem inspireren zijn de inmiddels gestopte Javier Zanetti en Philip Lahm. "En nu kijk ik graag naar Jordi Alba van FC Barcelona. Maar eerlijk gezegd kijk ik niet alleen naar specifieke spelers. Ik kijk vooral naar hoe het team om hen heen functioneert." Ajax heeft met Tagliafico een belezen speler op de linkervleugel. Momenteel leest hij bijvoorbeeld de biografie van Johan Cruijff. Het is zijn manier om zich in zijn nieuwe werkgever te verdiepen. Verder kun je de Argentijn blij maken met boeken die dieper ingaan op de tactiek van het spel letje, zoals de voetbalbijbels van Pep Guardiola en Jonathan Simp son. "Ik werkte al met veel goede trainers: Ricardo La Volpe, Matias Almeyda, Jorge Almirón, Mauricio Pellegrino, Gabriel Milito en Ariel Holan. Door hen heb ik het voetbal leren begrijpen. Ik doe niets automatisch, ben geen robot. Als ik in het veld iets doe, wil ik ook weten waarom ik dat zo moet doen. Ik wil het spel letje begrijpen. Dat heb ik ook met tennis en hockey. Ik ben meer een liefhebber dan een brood voetballer die speelt om beroemd te worden. Na mijn actieve loop baan hoop ik voetbaltrainer te worden." DOOR SANDER ZELDENRIJK Wie een uur lang tegenover Ajax' laatste Zuid-Amerikaanse aan koop heeft gezeten, blijft vooral diens gedrevenheid bij. Nico Tag- liafico's mond en ogen spreken en stralen passie uit als hij over voet bal praat. De Ajacied is gedreven. Een echte winnaar, iemand die zelfs zijn eigen vriendin onderuit maait tijdens een onschuldig potje strandvoetbal, zo leert zijn Insta- gram-account ons. Hij wil winnen. Altijd, overal. Elke wedstrijd, elk persoonlijk duel. Het naderende wereldkampi oenschap in Rusland motiveert de eenmalig international de komende elf duels er met Ajax nog een extra schepje bovenop te gooien. Het is een gevolg van het onverwachte bezoek van bondscoach Jorge Sampaoli, die eind januari opeens voor Tagliafico's neus stond. "Hij vertelde mij constant in de gaten te houden en dat ik veel moet blijven spelen als aanvallende linksback," aldus de Ajacied. Argentinië speelt eind maart nog oefenduels tegen Italië en Spanje en uiteraard hoopt Taglia- fico op een uitnodiging. "Ik voel dat ik een serieuze kans maak om te spelen en misschien wel mee te gaan naar het WK. De bondscoach komt niet voor niets speciaal naar me toe. Hij speelt met het nationale team meestal met drie verdedi gers, maar soms met vier. Ik moet gewoon mijn best blijven doen." De verwachtingen in zijn thuis land zijn zoals altijd weer hoog gespannen. Tijdens het WK in Brazilië verloor Argentinië in de finale van Duitsland, nadat het Nederland in de halve finales na strafschoppen had uitgeschakeld. "Spanje, Duitsland en Frankrijk zijn concurrenten, maar als Lionel Messi in vorm is, is er veel moge lijk." Onder bondscoach Alejandro Salbella speelde Argentinië in 2014 een WK waarin het met defensief spel in zeven duels vijf keer de nul hield. Onder Sampaoli speelt het land sinds juni 2017 fris ser en attractiever, aldus Taglia fico. "Sampaoli wil - net als hier in Nederland - met opkomende backs spelen. Ik kreeg min of meer ook het advies om in Nederland te gaan spelen. Voor mijn toekomst was het belangrijk dat ik een club koos die paste in de filosofie van van de bondscoach." LEERSCHOOL En die club werd dus Ajax. "Ik hoorde in juni voor het eerst de geruchten dat Ajax me volgde. Daarna verwaterde het blijkbaar en kwam het in december in een stroomversnelling," gaat hij kort terug in de tijd. De ervaren 25-jarige Argentijn liet in de eerste duels na de win terstop zien inderdaad een directe versterking te zijn. Tagliafico pakte zijn rol in het basiselftal van Erik ten Hag moeiteloos op. "Ajax is voor mij een leer school. Hier leer ik om goed te voetballen in het klassieke 4-3-3-systeem. Independiente is in Argentinië ook een instituut. Zij spelen iets behoudender met een 4-2-3-1-systeem, maar willen domineren met veel balbezit en altijd aanvallen. Het voetbal lijkt dus op elkaar en daarom kon ik me hier in het veld snel aanpassen." De Argentijn groeide op in een gezin met drie oudere broers en een jonger zusje. Zijn oma is Italiaans, vandaar zijn dubbele nationaliteit. Vader Ricardo is accountant en moeder Theresa zorgde er als huismoeder voor dat het niemand aan iets ontbrak. De liefde voor het voetbal zit er bij het gezin diep in. Iedereen is fanatiek supporter van Banfield, de club waar Tagliafico als zestienjarige debuteerde. Kleine Nicolas bleek in de schoolbanken net zo talentvol als met voetbal. "Na schooltijd verza melden we meteen op het school plein om te voetballen. School stond altijd voorop, maar op een NICOLAS TAGLIAFICO Tagliafico wil winnen. Altijd, overal, elk duel.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 10