'GROOT LEREND VERMOGEN' SAMBA KID ajaxlife 19-01-2018 9 'Een geheim is er niet. Als Hakim de bal heeft, probeer ik gewoon in de buurt te gijn' Gevraagd naar zijn eer ste eigen persoonlijke ervaringen met David Neres tijdens het trai ningskamp in Portugal steekt Erik ten Hag de loftrompet. "Hij is een intelligente speler die goed ageert en positie kiest. Dat zag ik in Portu gal al heel snel. Hij heeft ook een groot lerend vermogen en is voor zijn leeftijd al behoorlijk rijp." Ik heb mijn familie om mij heen nodig om me echt thuis te voelen. Gelukkig wonen mijn gus en broer na de winterstop weer bij me in huis' INTERVIEW DAVID NERES David Neres heeft een klik met Hakim Ziyech, zo bleek al in de eerste competitiehelft. BEVRIJD Dit seizoen dartelt hij er vrolijk en bevrijd op los op de rechterflank. Neres ging de winterstop in als de eredivisiespeler met de beste aan vallende statistieken. Hij speelde 1188 minuten, creëerde daarin 38 kansen, maakte 45 succesvolle dribbels en was dus bij zeventien treffers direct betrokken. "In het begin had de trainer (Marcel Keizer, red.) blijkbaar weinig vertrouwen in me, maar dat veranderde gelukkig. Ik heb het goed gedaan," blikt hij in de Algarve nog even kort terug op het begin van het seizoen, waarin Justin Kluivert op rechts nog de voorkeur kreeg en Amin Younes op links acteerde. Het verleden telt nu niet. Net als zijn ploeggenoten is Neres in Portugal met maar één missie: toewerken naar een topvorm die moet resulteren in een succesvolle inhaalrace en de 34ste landstitel in de clubgeschiedenis. Voor Ajax, de fans, zichzelf en bovenal Appie. Hij laadde zijn accu op in Bra zilië. Dat had de aanvaller ook wel even nodig, erkent hij. "Mentaal kon ik het wel even gebruiken om weer bij mijn vrienden en familie te zijn. Ik voel me op zich wel thuis op IJburg, maar heb mijn familie om mij heen nodig om me echt thuis te voelen. Gelukkig wonen mijn zus en broer na de winterstop weer bij me in huis." Zelfs toen het voetbal in de winterstop even stil lag, liet Neres van zich horen. Allereerst verscheen hij met blond haar op social media om zich vervolgens met zeven van zijn beste vrien den stoer te laten fotograferen in zwembroek. De foto ging behoor lijk viral. "Dat is mijn gang," grapt hij. "Ik vind het leuk om mijn haar te verven als ik in de winter naar Brazilië ga. Vorig jaar was het rood. Ik ben altijd de eerste, maar daarna volgen mijn vrienden al snel." VOETBALVRIENDEN Het trainingskamp in Portu gal vormt voor Neres een mooie opmaat naar de competitiehervat ting in het voor hem nog steeds verre Nederland. Los van de Portu gese taal, blijkt 'zijn' Brazilië ook in de Algarve nog steeds dichtbij. Zo kreeg hij een dag eerder bezoek van Gustavo Hebling, een van zijn beste voetbalvrienden. De twee kennen elkaar al sinds hun tijd in de oplei ding van Sao Paolo. Hebling stond de afgelopen twee jaar onder con tract bij PEC Zwolle, maar speelt nu bij Portimonense, dat op nog geen twintig kilometer van het spe lershotel ligt. Neres' kamergenoot in Portugal is de Argentijnse aankoop Nicolas Tagliafico. Kortweg Nico. De twee kunnen goed met elkaar opschieten. "Dat gaat prima. Nee, hij snurkt niet. Maar hij slaapt wel veel. Net als ik," zegt hij lachend. Neres, die nu een jaar onder contract staat, is met Erik ten Hag al toe aan zijn derde hoofdtrainer. Het grote verschil is dat hij na zijn relaties met Peter Bosz en Marcel Keizer voor het eerst als ogenschijn lijk onomstreden basisspeler aan een nieuwe samenwerking begint. Zijn eerste indruk is goed. "Hij komt intelligent op me over. We trainen ook met veel variatie." Grote vraag is natuurlijk wat de supporters na de winterstop van deze groeibriljant op de vleu gel mogen verwachten. Zelf blijft hij stoïcijns onder alle loftuitingen van zijn nieuwe trainer (zie kader). "Alles aan mijn spel is voor verbe tering vatbaar," houdt hij zich op de vlakte over specifieke verbeterpun- ten. Hoewel je tegenwoordig overal rekening mee moet houden, zegt hij Ajax niet als een springplank te zien, zoals dat bij Davinson Sanchez wel van meet af aan duidelijk was. Een kortstondig avontuur in het Ajax- shirt is niet wat hij op dit moment voor ogen heeft. "Nee. Ik speel voor Ajax. Voor mijn ontwikkeling is het goed als ik hier nog een paar jaar blijf voetballen. Speeltijd is belang rijker dan een hoger salaris," aldus de aanvaller die door scout Hans van der Zee werd ontdekt en door een daadkrachtige Marc Overmars werd vastgelegd tot 2021. Mocht zijn omgeving al op hem inpraten, dan zal Ajax hem het zelfde verhaal voorhouden als het bij andere vroeg gewilde spelers doet: zorg dat je als een grote meneer de eredivisie verlaat en als een grote meneer kunt binnenkomen bij een nieuwe club in een sterkere compe titie. En zelfs dan kan het nog ver keerd uitpakken. Neres kent het verhaal van Davy Klaassen, die bij Everton in de eerste seizoenshelft meer op de tribune zat dan op de reservebank. "Alle spelers hebben tijd nodig om zich aan te passen. Maar er komt een moment dat je weer minuten krijgt en dan moet je zorgen dat je die kans pakt," aldus de Braziliaan. TITELRACE Neres heeft zijn vizier helder afge steld: hij wil vanaf de eerste wedstrijd tegen Feyenoord weer belangrijk zijn voor het elftal om uiteindelijk de schaal te kunnen tonen aan de fans. "Wij moeten van wedstrijd naar wed strijd leven en geconcentreerd jagen op de landstitel. Als we zo spelen als we voor de winterstop deden, dan zie ik het wel goedkomen," klinkt hij zelf verzekerd. Zijn relatie met de supporters in de Johan Cruijff Arena is prima. Natuurlijk weet hij dat de fans jui chen als het goed gaat en hard oorde len als de ploeg wat minder presteert. Hij zegt er geen moeite mee te heb ben. "Je moet gewoon goed spelen. Als je dat niet doet, dan fluiten ze. Dat snap ik wel. Dat was in Sao Paolo niet anders." Na de oefenwedstrijd tegen Lyngby, waarin Neres goed speelt en een assist levert bij de 3-1 van Klaas Jan Huntelaar, benadrukt Ten Hag de klik die de Braziliaan overduide lijk met Hakim Ziyech heeft. Daar gaat het een dag eerder tijdens het interview ook al over. Neres heeft er niet echt een verklaring voor. "Hakim is een hele grote speler," zegt hij op een respectvolle toon. "We hebben een klik. Dat ontstaat volgens mij van nature. Een geheim is er niet. Als Hakim de bal heeft, probeer ik gewoon in de buurt te zijn." Al te ver vooruitkijken doet hij niet. Een transfer komt als het komt en dat geldt ook voor een oproep voor de Braziliaanse nationale ploeg. Thuis voor de buis zag hij hoe Nederland in 2014 de vloer aanveegde met Brazilië in de troostfinale. Komende zomer verwacht hij opnieuw lekker met zijn vrienden en familie voor de buis te zitten. Hij heeft geen contact met de bond, laat staan bondscoach Tite. "Komt het, dan komt het. Komt het niet, dan niet. Ik ben nog jong en moet veel te leren. Ik concentreer me vooralsnog alleen op Ajax." Waar zijn assistent Alfred Schreuder Neres na de oefenwedstrijd tegen Lyngby omschreef als een 'straat vechter', daar noemt Ten Hag de ere divisiestatistieken van de Braziliaan fenomenaal. "Tenminste, in aanval lend opzicht. Hij kan goed tussen de linies spelen. Uit tegen AZ stuurde hij Klaas Jan met drie balcontacten weg. Die situatie zegt veel over de intelli gentie die hij heeft. Hij jaagt, schat de pass in, loopt met zijn vleugelverdedi ger mee en blokt en vangt de bal goed af. Bovendien is zijn eerste gedachte altijd vooruit en dat is ook vaak het moment dat de tegenstander uit de organisatie staat." Het fraaie eerbetoon dat het kunste naarscollectief Kamp Seedorf onlangs bij een viaduct in Diemen onthulde in aanloop naar de klassieker kan op grote goedkeuring rekenen van de Braziliaanse Ajacied. Als we de aanvaller na het interview in Portugal op onze telefoon de bewuste afbeelding laten zien, ontstaat er al snel een grote grijns op zijn gezicht. "Is dit echt of gefotoshopt," vraagt hij vol ongeloof. Als blijkt dat we het serieus menen, wil de Braziliaan weten waar het kunstwerk hangt en moeten we hem de foto sturen. Dat het een publiekelijk en anoniem waardeoordeel is voor zijn spel, maakt het meest indruk. Hij hangt in de stad, groot afgedrukt op de muur. Het maakt zichtbaar indruk en smaakt overduidelijk DAVID NERES

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 9