t' Nieuwe rubriek: de mooiste Ajaxshirts ontleed ajaxlife mm HB Een Ajaxshirt is meer dan een kledingstuk. Elk design vertelt de verhalen van seizoenen en spelers die het droegen. We duiken in de historie van deze tweede huid. In deel 1: het witte shirt van Horst Blankenburg. SPONSORLOGO TWEEDE HUID 1 7 De wedstrijd Nummer 12: Horst Blankenburg w Smetteloos wit met subtiele details Zo op het eerste gezicht oogt dit tricot als een heel eenvoudig shirt, en dat is het ook: een simpel voet balshirt, zonder opsmuk van strepen of eretekens. Een simpel shirt dus, maar juist daarin ligt de schoon heid, een schoonheid die kan ont roeren, zeker wanneer je beseft wat dit voetbalshirt heeft meegemaakt, uit welke vervlogen tijden het komt. Dit Ajaxshirt stamt uit het sei zoen 1973/1974, maar het kent zijn oorsprong een seizoen eerder, 1972/1973, de jaargang waarin Ajax voor de derde achtereenvolgende keer de Europacup voor landskam pioenen veroverde. Onder andere in de ontmoeting der Europese groot machten, Bayern München-Ajax, voetbalde Ajax in witte shirts, in combinatie met witte broekjes en witte kousen. Die totaal witte outfit was niet nieuw. Al in 1948 droeg Ajax een volledig wit tenue wanneer de kleu ren van de tegenstander daar om vroegen. Tot het eind van de jaren zeventig was het zo dat de thuis club als gebaar van hoffelijkheid het tenue aan dat van de tegenstan- DOOR DAVID ENDT der aanpaste. In eigen huis speelde Ajax dus regelmatig in wat wij nu een uittenue zouden noemen. In 1965 trad Ajax in dit shirt aan tijdens een oefenwedstrijd tegen Benfica en ook in de laat ste thuiswedstrijd van het seizoen 1965/1966 voetbalden de Ajacie- den, kersvers kampioen van Neder land, in het wit tegen aartsrivaal Feyenoord. Waren de shirts voorheen smet teloos, bij gelegenheid van de Europacupfinale van 1972 voet balde Ajax voor het eerst met het kleine maar evengoed opvallende logo van een kledingsponsor op de borst. Het Franse sportkle- dingmerk Le Coq Sportif deed Ajax een niet te weerstaan finan cieel voorstel en leverde voor die Het Ajaxlogo is op het shirt geprint, het logo van de sponsor is een stiksel. finale de wedstrijdkleding; met kledinglogo op het shirt met een opvallend smalle rode baan. Het daaropvolgende seizoen werd de baan op juiste breedte gebracht terwijl het beeldmerk van Le Coq Sportif bleef. Ook de broekjes kenden dat driehoekje met de sportieve haan. Nieuw was het Ajaxlogo, dat een plek centraal op de borst kreeg. Opmerkelijk is dat de beeltenis van de Griekse held niet omcirkeld is. Wit logo in de rode baan, wit logo op het rode uitshirt en rood logo op het derde shirt, het witte. Dat logo was op de stof geprint, anders dan het merklogo onder de schouder, dat een zwart stiksel was. RUGNUMMER Een subtiel detail treffen we aan in de afwerking van de hals, waarin de rechter afwerking geraffineerd iets over de linker valt. Het rugnummer is er een in optima forma. Geen speciale cur ves of cijfertypes: luid en duide lijk een functioneel rugnummer. Het kuifje en de basis van de '1' geven het getal net iets elegants, zonder dat de stoerheid er onder lijdt. Waar in later jaren de rug nummers op het shirt geprint of geperst werden, is dit stoffen rug nummer nog met kundig naaima- chinewerk aan het shirt gehecht. Eerlijk eenvoudig, heerlijk simpel! 19-01-2018 In het seizoen 1972/1973 speelde Ajax in het witte shirt mét merklogo én clubembleem de beladen return wedstrijd tegen Bayern München in de kwartfinales van het Europacup toernooi. In Amsterdam had Ajax de Duitse kampioen met 4-0 verpulverd, maar op 21 maart 1973 stond er vooral prestigedruk op het duel der gi ganten. Zonder Johan Cruijff, die er de voorkeur aan gaf een blessure te laten herstellen in plaats van erger leed te riskeren, verloor Ajax met 2-1. Piet Keizer bracht Ajax tegen het knalhar de Bayern op voorsprong, Uli Hoeness en Gerd Müller scoorden voor Bayern. De Ajacieden droegen de witte shirts met lange mouwen. Het hier afgebeelde witte shirt (korte mouwen) werd door Horst Blan kenburg gedragen in de wedstrijd FC Utrecht-Ajax, op 14 oktober 1973. Zoals wel vaker op bezoek in Utrecht was het geen gemakkelijke middag. In de uitverkochte Galgenwaard kwam Ajax in de zevende minuut op voor sprong dankzij een treffer van Arnold Mühren. Vier minuten later maak te Leo van Veen gelijk waarna Wim Suurbier Ajax opnieuw aan de leiding bracht. Vlak voor rust maakte Van Veen opnieuw gelijk. Laat in de tweede helft besliste Johnny Rep de wedstrijd door vanaf elf meter raak te schieten. De opstelling: Heinz Stuy; Wim Suurbier, Barry Hulshoff (Heinz Schil- cher), Horst Blankenburg (Pim van Dord), Ruud Krol; Arie Haan, Johan Neeskens, Arnold Mühren; John Rep, Jan Mulder, Piet Keizer. In 1970 contracteerde Ajax de Duit se verdediger Horst Blankenburg die toen voor München 1860 uitkwam. Blankenburg speelde als libero (op zijn Duits: Ausputzer) en werd door trai ner Michels gezien als de opvolger van aanvoerder Velibor Vasovic. Gestimu leerd door de concurrentie en gedreven door zijn trots speelde Vasovic echter het beste seizoen bij Ajax, dat werd afgesloten met de eerste winst van de Europacup voor landskampioenen. Daarmee sloot Vasovic zijn loop baan af en werd Blankenburg, die in de finale na rust als invaller voor Nico Rijnders in het veld kwam, eindelijk diens opvolger. De goedlachse maar in het veld knalharde Horst won ver volgens als Ajax' slot op de deur nog twee Europacups. In 1975 nam hij de wijk naar Hamburger SV met op zijn Ajaxconto 188 wedstrijden waarin hij 5 keer scoorde. Zoals alle Ajacieden in die jaren had Horst Blankenburg zijn 'eigen' rugnummer: 12, het nummer dat hij op Wembley als invaller droeg in de Europacupfinale van 1971.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17