Technisch directeur Van Gaal kijkt mee over schouders van trainer Koeman ONDER ajaxlife ONDER DE LOEP 1 T Ajax is rijk aan histo rische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: het win terse trainingskamp in 2004, in Portugal. 19-01-2018 Haarscheurtjes aan de Algarve DOOR DAVID ENDT maar die trip kwam niet van de grond en dus werd gekozen voor een trainingsstage aan de Algarve. Dat was bekend terrein en de weersomstandigheden waren gunstig. Na de ochtendtraining vertrok de selectie op donderdag 8 januari met vlucht HV5633 naar Faro en om 20.30 uur arriveerde Ajax in het vertrouwde hotel Ria Park in Almancil. VOELING De Amsterdamse delegatie was 36 man sterk: 22 voetballers, 12 staf leden, bestuurslid Klaas Nuninga én... de technisch directeur: Louis van Gaal. Dat hij meereisde naar het trainingskamp was niet zo van zelfsprekend als het lijkt. Meestal liet een technisch directeur in een voorbereidingsfase de trainer zijn werk doen, maar Van Gaal wilde graag voeling hebben met zowel het team als de staf. Van Gaal was op 1 juli 2003 aangesteld als technisch directeur en de verhouding met trainer Koe man was goed. Koeman had bij het FC Barcelona van Van Gaal zijn trainersstage doorlopen en tussen de mannen bestond sindsdien iets wat je een vriendschappelijke band kon noemen. Maar werk is werk. Van Gaal waarborgde vanuit zijn functie de lange termijn, Koeman was er voor het directe resultaat. Dat leidde wel eens tot, lief gezegd, een verschil van inzicht. Door de werkverhouding kwam de vriend schap enigszins onder druk te staan. De aanwezigheid van Van Gaal voegde - ongewild maar Het kalenderjaar 2003 werd door Ajax weliswaar als koploper van de eredivisie afgesloten, toch was de club in mineur. Nadat op woens dagavond 17 december in de Arena door een 1-0-nederlaag tegen NAC afscheid was genomen van het bekertoernooi, volgde op zondag 21 december een nieuw verlies, nu in de competitie. In Enschede kreeg Ajax met 2-0 op de broek van FC Twente. De Ajacieden stapten om 14.08 uur met een gemoed zo grauw en treurig als de weersomstandighe den in de bus. Kans op een snelle revanche was er niet. Het laat ste fluitsignaal van arbiter Roelof Luinge betekende ook het begin van de winterstop in het seizoen 2003/2004. De intrede van een moment van pauze was gewenst. Tegen FC Twente ontbraken wegens blessures Zlatan Ibrahimovic, Tomas Galasek, John O'Brien, Hatem Trabelsi, Tom Soetaers, Steven Pienaar en Zdenek Grygera. Petri Pasanen was vanwege familie-omstandigheden afwezig. De winterstop duurde echter niet al te lang. Op maandag 5 januari verwachtte trainer Ronald Koe man zijn manschappen op de Arena om de voorbereiding op deel twee van het voetbaljaar in gang te zetten. Aanvankelijk zou Ajax koers zetten richting Qatar, Trainer Ronald Koeman traint, technisch directeur Van Gaal kijkt toe. De aanwezigheid van Van Gaal in de Algarve heeft effect op de gedragingen van spelers en staf. voelbaar - een aparte dimensie toe aan het trainingskamp. De indruk die Van Gaal nu eenmaal snel op zijn omgeving maakt, had effect op de gedragingen van de spelers en ook op die van de stafleden en ongetwijfeld ook op Koeman. Van Gaal was er niet als controleur van de gang van zaken, maar zo ervoer menigeen het wel. Terwijl Koeman en diens secondanten Ruud Krol, Ton- nie Bruins Slot, Wil Coort en René Wormhoudt op de velden van de voetbalclub Albufeira de trainingen verzorgden, keek Van Gaal toe. Met als vaste en zeer opmerkzame toeschouwers het handjevol meegereisde journalis ten. Het 'verhaal Koeman-Van Gaal' kreeg, gebaseerd op kennis en fantasie, eenvoudig gestalte. INSTEEK In de avonduren na het diner werd tijd ingeruimd voor gesprekken met de voetballers. Voor iedere speler was een halfuur bepaald en daarbij was naast Koeman ook Van Gaal aanwezig. En de technisch directeur sprak afzonderlijk met de stafleden. Hij wilde ze beter leren kennen én te weten komen hoe hun gedachten over voetbal waren. Die insteek werd niet door iedereen zo gevoeld. Daar waar een open gesprek gewenst was, bleven monden gesloten. Na vier volledige trainingsda- gen, op dinsdag 13 januari, werd op het matige veld van een hotel in Montechorro een oefenpotje gespeeld tegen CSKA Moskou. Omdat een dag later Recreativo Huelva-Ajax op het programma stond, werd besloten twee keer 35 minuten te spelen. Ajax ver loor het 'niemendalletje' met 1-0 en Wesley Sneijder was er niet bij. Op zaterdag was hij tijdens de ont spanningsavond in etablissement Monty's bij het uitbundig lopen van een polonaise door zijn enkel gezwikt. Kan gebeurenOok in Huelva, drie uur rijden van het hotel, was Sneijder er uit voorzorg niet bij. Van Gaal was er wel. Hij zag Ajax bleekjes 0-0 spelen tegen de Spaanse club uit de Segunda Division. Vrijdagmiddag 16 januari bracht vlucht HV5356 Ajax terug op Nederlandse bodem. Handen werden geschud. Het meerei zen van Van Gaal was, hoe goed bedoeld ook, geen onverdeeld succes gebleken. De geesten waren verdeeld of zich aan het verdelen. In oktober 2004 stapte Van Gaal op. Na vijftien maan den technisch directeur te zijn geweest, vond hij het welletjes. De club wenste het eerder door hem omschreven (en geaccep teerde) beleid niet te volgen, de waan van de dag (de visie van de trainer) werd belangrijker geacht dan het werken vanuit een toe komstfilosofie. Van Gaals reden van vertrek lag dieper dan een verschil van inzicht met Koeman, maar wie er in de trainingsweek in de Algarve bij was, zag de haarscheurtjes vorm krijgen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13