POLL ajaxlife ANALYSE 1 I 19-01-2018 'Ik ben eigenlijk nooit op mijn bek gegaan als hoofdtrainer. Ik heb ooeral maximaal gepresteerd' SUPPORTERS 'Wat mij opvalt, is dat de beleving in de Arena de afgelopen jaren sterk is toegenomen. Dat is een positieve factor' Hakim Ziyech is op schot tegen Lyngby, en scoort net als Donny van de Beek twee keer. ERIK TEN HAG Johnsen maakte in Portugal wei nig indruk. "We hebben drie goede spe lers voor twee posities," aldus Ten Hag. "Dat hebben we ook zeker nodig. Amin moet strijden voor zijn plek. Het is aan hem. Uiteindelijk komt je kans en dan moet je die pakken. In de top - en Ajax is top - heb je meer dan elf spelers nodig. Het hangt van zijn prestaties af." Marc Overmars liet in Portu gal weten dat hij Younes het liefst in Amsterdam houdt. "Wij heb ben Amin hartstikke hard nodig. Als je onze vleugels ziet, dan zijn ze achttien en twintig jaar." En: "De posities op de flanken zijn dun bezet. Cerny viel weg, net op het moment dat wij hoopten dat hij door zou breken. Hij had lang op zijn kans gewacht en zat er dichtbij. Daar ben je dan als club enorm ziek van. Net zoals wat er nu met Kasper gebeurt. Daar balen we ook enorm van." HET MIDDENVELD Als de sleutel voor Ten Hag al op het middenveld ligt, dan zal hij tevreden hebben geconstateerd dat Ajax in die linie zijn zaakjes wel op orde heeft. Ten Hag heeft met Lasse Schöne, Donny van de Beek, Hakim Ziyech en ook Fren- kie de Jong vier uitstekende opties voor de drie middenveldposities. Ziyech kan als linker- en als rechtermiddenvelder spelen. Hij klikt zowel met Kluivert als Neres. Schöne speelde in Portu gal ijzersterk in alle partijvormen en is als controleur bovendien in staat een goede wisselwerking met een inschuivende Frenkie de Jong af te stemmen. "Frenkie is een speler die op alle posities op het middenveld uit de voeten kan. Ik weet dat dat zijn favoriete linie is. We gaan ontdek ken of hij ook het scorend vermo gen heeft om eventueel op '10' te kunnen spelen," reageert Ten Hag op de vraag of hij de jongste De Jong uiteindelijk in de verde diging of op het middenveld ziet. Het scorend vermogen van het middenveld was voor de winter stop wel een punt van aandacht. Wat dat betreft begonnen Donny van de Beek en Hakim Ziyech het kalenderjaar goed door beiden twee treffers voor hun rekening te nemen tegen Lyngby. TRANSFERMARKT Zowel Marc Overmars als Erik ten Hag liet in de Algarve zijn licht schijnen over de huidige selectie. De beste spelers dienen binnen boord gehouden te worden. In ieder geval dit seizoen, stelt Marc Overmars. "Ajax moet altijd alert zijn op de transfermarkt," vult Ten Hag hem later aan. "Dat heb ik in het voortraject met Marc ook zo besproken. Als er kansen komen, moet hij daar op inspringen om het elftal te versterken. Ik heb een scan gemaakt van de selectie en dat met hem gedeeld. Hij zal dat met de scouts delen. Als er ruimte is, zullen we toeslaan." Een mogelijke versterking is FC Utrecht-speler Zakaria Labyad, een van de sterkhouders van FC Utrecht. Hij heeft een aflopend contract. Wil Ajax alvast inspelen op het vertrek van een bepalende speler komende zomer, dan zou dat geen gekke aankoop zijn, toch? "Zakaria is inderdaad een speler die minimaal in de top drie van Nederland hoort te spe len," gaf Ten Hag vanuit Lagos alvast een eerste voorzet. SPITSPOSITIE Kasper Dolberg ontbreekt van wege een blessure aan zijn mid denvoet in ieder geval tegen Feyenoord en FC Utrecht. Meest logische vervanger is uiteraard Klaas Jan Huntelaar, die dit sei zoen in Rotterdam een promi nente rol speelde in de met 4-1 gewonnen klassieker. Ten Hag maakte zich in Portugal geen zor gen over de fitheid van Huntelaar. "Dat hebben we gedoseerd opge bouwd. Ik kan geen concrete uit spraken doen over zijn eventuele vervanger. Mateo Cassierra heeft zich in de eerste seizoenshelft met Jong Ajax goed ontwikkeld, maar Siem de Jong is ook zeker nog een optie." SPANNING Natuurlijk breken er voor Ten Hag in januari spannende tijden aan. Als hoofdtrainer van een topclub debuteren in een klassieker levert extra druk op. Bij zijn vorige clubs bracht hij altijd sportief succes. "Het lijkt misschien zo dat ik mijn loopbaan heel bewust heb opge bouwd, maar ik ben nooit op jacht geweest. Ik ben eigenlijk ook nooit op mijn bek gegaan als hoofdtrai ner. Ik heb overal maximaal gepres teerd. Het is spannend, maar ik wil met dit team het maximale berei ken. Daar focus ik me op. Ik maak een analyse, rol de strategie uit en dan gaat de reis beginnen." Als trainer van FC Utrecht kreeg Erik ten Hag in de eerste seizoenshelft de Johan Cruijff Arena stil. Dat moet na de winterstop anders. "Wat mij opvalt, is dat de beleving in de Arena de afgelopen jaren sterk is toegenomen. Dat is een positieve factor. Die steun kan - zeker in een kampioensrace - een bepalende factor worden. Uiteindelijk moet het op het veld gebeuren, maar af en toe kan het een ploeg over een dood punt heen tillen," aldus Ten Hag. De lege plekken in de Johan Cruijff Arena moeten met attractief voetbal weer gevuld worden. "Het is een landelijke trend dat er steeds meer lege plekken in het stadion komen," analyseert Ten Hag. "Behalve bij FC Utrecht. Daar zijn de toeschouwersaantallen de laatste jaren toegenomen." TALENTEN Erik ten Hag richtte zijn aandacht in Portugal vooral op de beoogde basisformatie die tegen Feyenoord in actie zal komen. Om alle 28 spe lers de juiste hoeveelheid aandacht te geven had hij in overleg met Marc Overmars en Said Ouaali jeugdtrainer Richard Witschge toegevoegd aan de technische staf. De voormalig middenvelder hield zich vooral bezig met de jonge talenten en spelers die er voor het eerst bij waren, zoals Jur- gen Ekkelenkamp, Mitchell Bak ker, Kaj Sierhuis en Noa Lang. De meesten speelden in de tweede oefenwedstrijd tegen het MSV Duisburg. "De jonge spelers kende ik minder goed," vertelt Ten Hag. "Maar ik vind dat ze zich hier goed gepresenteerd hebben. Zo'n wed strijd tegen een ploeg uit de tweede Bundesliga is pittig voor die jonge gasten. Dat is een sterke compe titie met veel fysiek en vaak een vervelende tegenstander omdat ze vanuit de reactie voetballen. Maar dat hebben onze spelers goed inge vuld." VERTROUWEN Hoewel hij weinig tijd had om zijn ploeg voor te bereiden op Feyenoord, is het voor een trainer natuurlijk een koud kunstje om zijn troepen op scherp te krijgen voor Nederlands enige echte klassieker. Over het trainingskamp, waar Ten Hag wel invloed op had, was hij tevreden. Ajax reisde afgelo pen zondag met vertrouwen terug naar Amsterdam "We hebben goed gewerkt. De accenten die we wil den aanbrengen, hebben we ook voor een groot gedeelte goed kun nen omzetten." ERIK TEN HAG Drie trainers in een jaar tijd, ook voor de fans is het weer wennen. Maar wat is het eerste gevoel van de Ajaxfans over Erik ten Hag? We vroegen het op onze website. Een interessante strijd voor de linkervleugel: Amin Younes tegen Justin Kluivert. Laatstgenoemde lijkt vooralsnog ook van Ten Hag de voorkeur te krijgen. Erik ten Hag: Hmmm....geen mening. Eerst maar eens aankijken: 51% Blij mee! Hij krijgt ajax weer aan de praat. 44% Dit wordt niks. Past totaal niet bij Ajax. 5%

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 11