Trainingskamp in Portugal: ploeg leren kennen en eerste accenten aanbrengen 1 ft ANALYSE 19-01-2018 ajaxlife Erik ten Hag (47) begint zondag tegen Feyenoord officieel aan zijn nieuwe reis als hoofdtrainer. Aan de hand van twaalf thema's die tijdens het trainingskamp in Portugal aan bod kwamen, blikken we vooruit op de bij voorbaat zinderende tweede seizoenshelft. 'Ik heb overal maximaal gepresteerd.' 'Het moet doelgerichter' "Bij deze oefening van acht tegen acht ging het om compact te staan op het moment dat je als team aan valt. Amin had pas mogen schieten als al zijn ploeggenoten over de mid denlijn waren, maar dat was niet het geval." Als Younes zelf het trainings veld verlaat, kan hij al weer lachen om het voorval. Hij kent de regel. "Maar ik heb toch geen ogen in mijn achterhoofd," countert de Duitser op weg naar het spelershotel. VASTIGHEID Normaliter heeft een trainer zes weken om een team te prepare ren en de basisprincipes van zijn filosofie in te laten dalen. Ten Hag heeft er slechts twee. "Er is nu wei nig tijd om alle spelers een kans te geven. Daarom blijf ik dicht bij het werk van mijn voorganger. Ik heb me ingelezen en de huidige speel wijze dient als vertrekpunt. Er is wat ontstaan en daar borduren we op voort. Uiteindelijk streef je naar vastigheid in de slotfase van de competitie, al zou je deze fase nog kunnen gebruiken om in een vaste formatie te komen. In Por tugal werd mijn beeld steeds beter en ging ik steeds meer herkennen waar het plafond komt te liggen. Pas dan kan ik op details gaan stu ren. We zijn al ver, ja. We moeten zondag ook al ver zijn, willen we Feyenoord verslaan." VERBETERPUNTEN "Als je alles analyseert, heeft Ajax gaandeweg de eerste seizoenshelft veel goed gedaan. Al zie ik ver- beterpunten, laat ik dat voorop stellen," aldus Ten Hag. Zo moet zijn ploeg variabeler worden in het aanvalsspel. "Je ziet vaak dat Ajax de bal verovert door hoog op de helft van de tegenstander druk te geven, maar in de momenten daarna weten ze niet goed genoeg te profiteren, terwijl de selectie daar wel de kwaliteit voor heeft. Zowel in individuele kwaliteit als in samenspel. Het moet doelge richter. Ik wil dat de spelers snel ler overtalsituaties herkennen. De eerste pass moet naar voren, de ruimtes moeten snel bezet wor den. Die speelwijze moet verder ontwikkeld worden. Dat is logisch, want je bent nooit uitontwikkeld." DOOR SANDER ZELDENRIJK BELEVING Er wordt fel en fanatiek getraind. De Ajacieden zijn in Portugal dui delijk bezig met maar één missie: de titel. Amin Younes is deze woens dag boos op Erik ten Hag en Alf red Schreuder. De Duitser scoort namelijk een weergaloos doelpunt, maar hoort na zijn prachtige stift van assistent-trainer Schreuder dat de treffer niet telt. De linksbuiten blijft tot na de trainingspartij mopperen. Zelfs de verzoenende arm van de nieuwe hoofdtrainer om zijn schouder biedt geen troost. Scoort hij een keer, telt de treffer niet. En hij is er in Por tugal zo naar op zoek: doelpunten, vorm en zelfvertrouwen. Vooral voor zichzelf, om zich in de tweede seizoenshelft dienstbaar te maken voor Ajax of een andere club. Na afloop laat Schreuder weten waarom de treffer afgekeurd werd. VARIATIE IN DE OPBOUW "Als je attractief en dominant wilt voetballen, moet je verschil lende mensen hebben die kunnen inschuiven om op het middenveld een overtalsituatie te creëren," aldus Ten Hag. Daarmee zegt hij hetzelfde als Marcel Keizer. Alleen kreeg Keizer geen links back en beschikt Ten Hag met het aantrekken van Nicolas Tagliafico achterin wel over een ervaren troef op de vleugels. Ten Hag is tevreden over het spel van Frenkie de Jong als inschuivende verdediger, maar een concrete toezegging dat hij deze vondst van zijn voorganger continueert, blijft uit. "Ik ben er enthousiast over, maar er zijn ook andere opties. De laatste weken voor de winterstop ging het goed, maar er moet wel wat dynami scher en variabeler gespeeld wor den vanuit de laatste linie." Hij vervolgt: "Max Wöber en Nick Viergever kunnen dat ook invullen. Als onze opbouw alleen via Frenkie loopt, zijn we wel heel voorspelbaar. Het moet ook van Joël, 'Nico' (Tagliafico, red.) en Matthijs komen." VLEUGELSPELERS Justin Kluivert (18) en David Neres (20) zullen tegen Feye noord ook op de vleugels staan. Waar Kluivert het liefst intuï tief speelt, daar lijken de acties van Neres op de rechtervleugel wat meer weloverwogen. Beide spelers gedijen bij balbezit in hun vrije rol, maar kunnen ook bij balbezit van de tegenstander meer druk zetten op het centrale duo van de opponent. Om het tweetal scherp te hou den, beschikt Ten Hag eigenlijk alleen over Amin Younes. Vaclav Cerny is nog enkele maanden niet beschikbaar vanwege een blessure en de jonge Dennis

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 10