Sensationeel Amsterdams zomersprookje gaat in rook op ONDER#DE ajaxlife ONDER DE LOEP 1 T Ajax is rijk aan histori sche verhalen. Wij leg gen ze onder de loep. Dit keer: een opmerke lijk transferverhaal uit 1987. \i Voor zover het Amsterdamse publiek niet op vakantie is, gaat het even op in de sprookjesachtige situatie: een echte Maradona in het Ajaxshirt! Oranje kwam, zoals de achttienjarige Diego het zelf kernachtig uitdrukte, 'uit het land van Ajax' OSTTIROL ELAN 05-01-2018 Hugo Maradona, de bijna-Ajacied DOOR DAVID ENDT Hugo Maradona (hier bij aankomst op het vliegveld van Wenen) verheugt zich op zijn avontuur bij Rapid Wien. Hugo Maradona (hier bij aankomst op het vliegveld van Wenen) verheugt zich op zijn ave Diego Armando Maradona speelde nooit tegen Ajax. Of hij nu voor Barcelona of voor Napoli uitkwam, de Europese lotingen hielden een direct contact met de wereldvoetballer nummer 1 steeds buiten bereik. Wanneer Maradona in Nederland was, was dat voor een trainingskamp of een vriendenbezoek, niet om tegen Ajax te voetballen. Jammer. Maar Diego kende Ajax wel. Als jongentje groeide hij op ten tijde van de grote Ajaxsuccessen en in het voetbalmaffe Argentinië werd de naam Ajax met respect en bewondering uitgesproken. Zo versloeg Ajax in 1973 het Argentijnse Independiente om de Wereldbeker. Independiente was niet Maradona's favoriete club (dat was Boca Juniors), maar hij had de wedstrijden natuurlijk gezien, met de beste speler van de wereld, Johan Cruijff, in een indrukwekkende hoofdrol. Vijf jaar later was er de WK-finale, Argentinië Nederland, in Diego's vaderland. Hij had erbij kunnen zijn, want hij was al een fenomeen, maar trainer Cesar Luis Menotti vond hem nog te jong. Oranje kwam, zoals de achttienjarige Diego het zelf kernachtig uitdrukte, 'uit het land van Ajax'. Ajax stond garant voor aantrekkelijk, op techniek gefundeerd voetbal op hoog niveau. Maradona wist dat heel goed. Het is goed mogelijk dat Diego daarom in 1987 op het idee kwam om zijn negen jaar jongere broer Hugo bij Ajax aan te bieden. Hugo Maradona? Even verklaren. Papa Diego senior had drie zoons: Diego Armando, bijgenaamd 'Pluisje', Raul Alfredo, bijgenaamd 'Lalo' en Hugo Hernan, bijgenaamd 'El Turco'. De jongere broers konden best een aardig balletje trappen en vooral de jongste, Hugo, was bezeten van het idee om, net als Diego, in Europa te voetballen. De achternaam hielp, zijn broer ook. Twee jaar nadat Diego Armando in Napels was neergestreken en daar de tifosi had betoverd, schoof hij, sterk door zijn onaantastbare positie, Hugo naar voren. LIST Napoli moest El Turco contracteren. Hij kon voetballen, had in 1985 op het WK Onder 16 voor Argentinië gespeeld en gescoord. Wat kon Napoli doen? Er werd een verbintenis gemaakt, maar door de buitenlandersregel (slechts twee per club toegestaan) én met - naast Diego - de Braziliaan Antonio Careca onder contract, moest technisch directeur Luciano Moggi een list bedenken. Napoli klopte bij Pisa en Pescara aan: ze konden Hugo lenen en kregen er nog twee voetballers bij. De clubs zagen het niet zitten, zo goed was Hugo niet. De derde club, Ascoli, stemde schoorvoetend toe, maar Hugo zelf wilde liever bij een Europese topclub aan de slag. Het was in die periode, om precies te zijn op 7 juli 1987, dat er in De Telegraaf een artikel ver scheen onder de kop: 'Ajax aast op Hugo Maradona'. Daarna volgt: 'Ajax aast op de jongere broer van Diego Maradona. De Amster dammers hebben vernomen dat Hugo Maradona er veel voor voelt om voor één seizoen onder Johan Cruijff te werken en doen er alles aan om die wens te vervullen. Het jongste Argentijnse wonderkind, wiens techniek even fabelachtig schijnt te zijn als die van zijn broer Diego, is aangekocht door Napoli, en mag pas met ingang van het seizoen 1988/1989 voor die club uitkomen. Napoli was voorne mens de Argentijnse international zolang onder te brengen bij een van de mindere goden in de Ita liaanse Serie A. Hugo Maradona ziet zichzelf liever opgesteld bij een Europese topclub en heeft het oog laten vallen op Ajax.' GRENZEN Johan Cruijff, op dat moment technisch directeur van Ajax, komt in het artikel ook aan het woord: "We hebben zijn verzoek uiterst serieus genomen. Het zou stom zijn als Ajax zo'n kans liet lopen. Er wordt aan de zaak gewerkt." Cruijff heeft Hugo nooit zien voetballen maar heeft wel zijn informatie ingewonnen: "Wat ik op dit moment van hem weet, is dat hij linksbenig is en technisch heel goed is. Maar we moeten niet te vroeg juichen. Er zijn grenzen en normen. Wanneer het financieel niet haalbaar is, houdt alles op." In het artikel wordt nog gemeld dat de salariseisen van Hugo mogelijk te hoog zullen liggen, maar veelbetekenend meldt Cruijff ook: "Aan de andere kant brengt zo'n type speler ook weer wat op. Ajax is net begonnen met de verkoop van seizoenkaarten..." Cruijffs informanten hebben het mooi maar weinig volledig gebracht. Zo is de belangrijkste misser dat Hugo, anders dan zijn beroemde broer, stijf rechtsbenig is. Het lezerspubliek heeft daar al helemaal geen weet van en in de komkommertijd doet een dergelijk bericht het natuurlijk goed. Voor zover het Amsterdamse publiek niet op vakantie is, gaat het even op in de sprookjesachtige situatie: een echte Maradona in het Ajax- shirt! Van voortgang is echter geen sprake. Misschien heeft Cruijff wat juistere informatie verkregen en weet hij inmiddels dat Hugo rechtsbenig is, niet de kwaliteiten van zijn broer heeft, en aan arbeid een broertje dood heeft. Het zomersprookje gaat in rook op. Ajax doet het in het seizoen 1987/1988 met de nieuwelingen Frank Stapleton, Jan Sörensen en Peter Larsson, maar zonder Hugo Hernan 'El Turco' Maradona. Hoe het Hugo verging? Hij voetbalde in 1987/1988 een bleek seizoen bij Ascoli. Daarna ging hij zonder groot succes bij Rayo Vallecano en Rapid Wien aan de slag, om vervolgens zijn loopbaan op lager niveau en zonder echte hoogtepunten voort te zetten. Life is life (van de band Completo), maar dan net even anders.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13