Edwin van der Sar en Marc Overmars pakken regie in turbulent seizoen VERDEELDHEID ALOM ajaxlife ANALYSE 1 I Borrelend van bestuurlijke onvrede worstelde Ajax zich vervolgens door de eerste seizoenshelft 'Geleidelijk' is bij Ajax na drie titelloze jaren niet langer snel genoeg dus snel plaatsmaken 28% 05-01-2018 Sterk leiderschap. Het is zo'n type ring die je vaak in en rondom de Arena hoort, veelal in rumoerige tijden vanwege het gebrek eraan. De omschrijving wordt doorgaans opgevolgd door een succesvolle herinnering aan de wijze waarop trainer Louis van Gaal de regie halverwege de jaren negentig - voor de beursgang - stevig in han den had. Wie de laatste, pakweg, twin tig bestuurlijke Ajaxjaren onder de loep legt, mag concluderen dat na Van Gaal maar weinig beleids matige hoofdrolspelers slaagden in hun opzet 'van Ajax weer Ajax te maken', zoals de hunkering naar vroegere glorietijden vaak zo mooi wordt verpakt. Los van de vraag wat boven staande zin überhaupt concreet betekent, heeft het nastreven van zo'n ambitie zin als er een draag vlak is voor de zittende beleids bepalers. Wat dat betreft is de Nederlands recordkampioen door allerlei stromingen in het recente verleden al te vaak gegijzeld door meningen. Na het pijnlijke publieke mod- dergevecht tussen clubiconen Louis van Gaal en Johan Cruijff viel de Ajaxsleutel in 2011 in han den van De Verlosser, wiens geest altijd en overal in en rondom de Arena waart. Cruijff aan de macht bij Ajax; daarmee ging een grote wens van velen in vervulling. Ajax' meest succesvolle voet baller aller tijden regeerde op afstand. Er kwam een technisch hart. Dat werd het belangrijkste voetbalorgaan van de club, waarin er met alle voetbalkennis aan één tafel snel kon worden geschakeld. Dit episch centrum van exper tise bestond uit drie personen: de trainer (Frank de Boer), de oplei der (Wim Jonk) en de cultuurbe waker (Dennis Bergkamp). Voet ballers die elkaars taal spraken en goed waren met Cruijff. Jongens die bovendien de kleedkamer had den gedeeld. ROMMELIG Toch klopte het voetbalhart van Ajax nimmer gepassioneerd. Zo oor deelde Tscheu la Ling in 2015 dat het orgaan rommelig was samenge steld en opereerde. De oud-Ajacied nog langer aan te schuiven bij bij eenkomsten van het technisch hart. In zijn ogen koos Ajax (Overmars) te snel voor dure aankopen. Spelers van buiten (Sinkgraven) kregen de voorkeur boven talentvolle eigen jeugd (Nouri) en dat was volgens Jonk niet conform de Cruijff-filoso- fie. Zijn principiële houding leidde tot een arbeidsconflict en kostte hem, ondanks een lijmpoging van interim-directeur Dolf Collee, de kop. De 96-voudig Ajacied werd ontslagen en verbrak de vriend schap met Bergkamp, zijn kompaan met wie hij ooit op het parkeerdek van de Arena de Cruijff-revolutie predikte. Grote vraag is in 2018 wat Ajax zeven jaar na de machtsstrijd in sportief opzicht is opgeschoten. De vier landstitels onder Frank de Boer kun je niet allemaal toekennen aan de Cruijffrevolutie. Het voetbal onder Peter Bosz, meer recent, was wellicht meer volgens de Cruijff- principes en gaf velen een goed gevoel, maar leverde - behalve een met wat geluk bereikte Europacup finale - geen eremetaal op. Het vermaak en succes van vorig seizoen verbloemden veel, zo bleek. Zo was Van der Sar al vroeg op de hoogte van de spanningen tussen Bosz en diens geërfde staf leden Bergkamp en Spijkerman. Die kennis belandde te laat bij de raad van commissarissen. Zijn han delswijze leverde Van der Sar een reprimande op van een tevens ver gevingsgezinde president-commis saris Leo van Wijk tijdens de laatste aandeelhoudersvergadering. STRUBBELINGEN Een kleine maand voor die bijeen komst nam Ajax intern al een voor schot op het oplossen van de strub belingen.. Het technisch hart werd gereduceerd tot een adviesorgaan en ook de rolverdeling werd rigou reus aangepast. Zo trok Van der Sar zich terug om als eindverantwoordelijk direc teur sneller beleidsmatig te kunnen beslissen. De eindverantwoorde lijkheid in het adviesorgaan kwam bij Overmars te liggen, terwijl de invloed van met name Bergkamp werd ingeperkt. Voor hoofd opleidin gen Said Ouaali veranderde er niets. constateerde tevens onprofessionele besluitvorming. Een gevolg van onduidelijke contracten en beslis singsbevoegdheden. Bovendien was de rol van directeur voetbalzaken Marc Overmars, toegetreden in 2012, onduidelijk. Ajaxcommissaris Hans Wijers nam het Ling-rapport beleefd in ontvangst. Een groot effect had het echter niet, al trad Edwin van der Sar wel toe als voorzitter van het technisch hart. Jonk was enkele maanden later de eerste die afhaakte. De Volen- dammer verrichtte volgens velen goed werk als talentontwikkelaar op De Toekomst, maar weigerde Die herschikking van functies - al dan niet ingefluisterd door de rvc - was ogenschijnlijk een gevolg van de aanstelling van Marcel Keizer. Waar Overmars bij Van der Sar pleitte voor de komst van Michael Laudrup, maakte Berg kamp zich hard voor het vervroegd doorschuiven van Keizer naar het hoofdtrainerschap. Een gedurfde keuze, aangezien de Amsterdam mer geen ervaring had met het lei den van een topclub. Van der Sar hakte als eindverantwoordelijke de knoop door en koos de kant van de invloedrijke Bergkamp. Borrelend van bestuurlijke onvrede worstelde Ajax zich ver- winsten niet of minder snel naar Amsterdam komen of wel willen komen, maar alleen kortstondig omdat zo'n speler Ajax als spring plank ziet naar een Europese top- competitie. Saillant is dat juist Van der Sar zich op diverse internationale podia hard maakt voor voetbal- politieke maatregelen waarmee hij Ajax en dus zichzelf een goede dienst kan bewijzen. Hij is tweede vicevoorzitter van belangenbehar tiger van Europese clubs (ECA), praat met Fifa en Uefa. Op die manier maakt de 226-voudig Aja- cied zich hard voor een eerlijker en competitiever mondiaal voetbalkli maat. Dat is echter een traject van de lange adem. Op de korte termijn moeten de beleidsbepalers het in Amsterdam zelf doen. Ajax is een lerende orga nisatie, zo liet Leo van Wijk tijdens de laatste aandeelhoudersvergade ring weten. Fouten maken mag, maar niet tweemaal dezelfde. Dat Van der Sar in de huidige rolverdeling sneller kan handelen en beslissen is een voordeel. Afge lopen zomer was Ajax te langzaam, zo concludeerde de algemeen directeur zelfkritisch op diezelfde aandeelhoudersvergadering. Door die bestuurlijke stroperigheid had Ajax zijn zaakjes te laat op orde. Komende winterstop zal al blij ken hoe rigoureus het duo op de transfermarkt doorpakt. Los van de nieuwe technische staf dienen er idealiter ook enkele directe ver sterkingen aangetrokken te wor den om van het seizoen nog iets te maken. Het is niet realistisch om te verwachten dat alles in de tweede seizoenshelft zonder slag of stoot in een opwaartse lijn zal gaan. Het is voor alle betrokkenen wel zaak dat de koerswijziging eensgezind wordt uitgevoerd, zodat Ajax in sneltreinvaart kan doorpakken en geen kostbare tijd meer verspeelt aan interne strubbelingen. 23% 38% 28% volgens door de eerste seizoens helft. Dat Overmars de selectie niet tijdig op orde had, is door Van der Sar erkend. Dat Keizer daar door met een kwalitatief mindere selectie en door het Nouri-drama zijn voorbereiding in het water zag vallen, valt niet alleen de debute rende hoofdtrainer aan te rekenen. DAADKRACHT De keuze om Keizer een wed strijd voor de winterstop uit zijn lijden te verlossen, is een teken van bestuurlijke daadkracht. De één ziet het als het herstellen van een eerder gemaakte beleidsma tige fout, de ander ziet het als een verrassende wending, omdat Kei zer de boel juist geleidelijk aan op gang leek te krijgen. Maar 'gelei- stonden dat onder leiding van Uri Coronel werd geschreven. Interessant wordt wel hoe Overmars vanuit zijn functie gaat samenwerken met de nieuwe trai ner. Wordt dat heel anders dan met Keizer het geval was? Hoe kri tisch kijkt Van der Sar mee over de schouder van Overmars? Een trai ner die past binnen de profielschets en onafhankelijk werkt volgens zijn eigen visie is geen probleem. Een Ajaxverleden is ook geen hoofd zaak, getuige de goede samenwer king die Overmars met Bosz had. Meer dan ooit zullen Van der Sar en Overmars onder het ver grootglas van de toezichthouders opereren. De rvc controleert op afstand, maar scherper dan ooit. Een nieuwe misstap lijkt het duo Marcel Keizer en Dennis Bergkamp werden (net als Hennie Spijkerman) op non-actief gezet door Van der Sar en Overmars. delijk' is bij Ajax na drie titelloze jaren niet langer snel genoeg. Dat Van der Sar en Overmars in het kielzog van Keizer ook Berg kamp en Spijkerman op non-actief stelden, verraste meer. Met name het vertrek van Bergkamp viel op, juist omdat zijn wil een half sei zoen geleden min of meer nog wet was. De recente ingrepen en con sequenties kunnen zonder enige moeite worden omschreven als een hoognodige machtsgreep. De rol verdelingen en verantwoordelijk heden worden een stuk overzichte lijker. Ajax wordt gerund door een algemeen directeur die thuis is in het voetbal. Een boegbeeld bij wie ook sponsors zich prettig voelen. Overmars kunnen we omschrij ven als een technisch directeur met ruime bevoegdheden, die boven de hoofdtrainer staat. Het zijn pre cies de aanbevelingen die tien jaar geleden in het commissierapport zich niet te kunnen veroorloven. Daarvoor richtte het vizier van de publieke opinie zich te snel op Ajax' algemeen directeur na het op non-actief zetten van Bergkamp, Keizer en Spijkerman. VERZILVEREN Sportief succes op korte termijn is uiteraard het beste medicijn. Dat zal dit seizoen nog lastig genoeg worden, maar een vierde seizoen zonder tastbare prijs valt moei lijk goed te praten. Ajax heeft het commercieel op de rit en beschikt nu over een goedgevulde porte monnee door uitgaande transfers. Dat is een compliment aan beiden, maar die laatste stap - het verzil veren naar sportief succes - wordt een steeds luidere eis vanaf de tri bunes. En daar wringt natuurlijk de schoen. Hoe versterk je een elftal als je beste spelers jaarlijks worden weggekocht? Als beoogde aan- Het op non-actief stellen van Marcel Keizer is met verdeeldheid ontvangen door de Ajaxfans die daar op onze site ajaxlife.nl hun mening over gaven. Wat is jouw gevoel bij Keizers ontslag? Ik voel met hem mee, dit is niet zijn schuld 38% Gewogen en te licht, Ik vond hem juist groeien, net als de ploeg 23% Enige manier om wellicht nog de titel te pakken 11%

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 11