Supporters staken het gemor vlak voor de winterstop ajaxlife 23-12-2016 X Ajax won in 1992 de Uefa Cup. We duiken dieper in het seizoen van het Europese suc ces. In deel 10: Ajax is door in Europa, maar hoe staat de ploeg er verder voor bij ingang van de winterstop? UEFA CUP 92 -f «f Klassieker geeft hoop DOOR DAVID ENDT Knip. Er werd verloren van de Eindho- venaren, maar ook, in Rotterdam, tegen Feyenoord. Na een magere zege bij SVV/Dordrecht '90 en een fletse 0-0 bij Twente zorgde de thuisnederlaag op 8 december tegen Vitesse (0-2 in De Meer) voor een werkelijk pessimistische stemming. 'Johan, Johan' klonk het veelbe tekenend van de tribunes. Het scan deren van die naam was niet zozeer een smeekbede om de terugkeer van Cruijff, als wel de niet mis te ver stane term die het misnoegen van de supporters vertaalde. Gelijk Wie de reflexen in voetbalwereld een beetje in de smiezen heeft, begrijpt dat de term 'crisis' wordt gehanteerd. Ook het Ajaxbestuur ontsnapte daar niet aan. Hadden zij een verkeerde keuze gemaakt door Van Gaal aan te stellen? Hadden de criticasters gelijk dat de trainer niet competent was? De zuurstof is zowat op wanneer Ajax in de richting van de winterstop zwabbert. Dan tekent zich zowaar iets als een ommekeer af! Twee keer winst op Osasuna levert de zeker heid van 'Europees overwinteren' op. Daar zijn de supporters nog niet eens zo ondersteboven van, maar de overwinning op Feyenoord (3-1 in het Olympisch Stadion) is het bewijs dat het team mogelijkheden heeft. Nog is de scepsis bij het rood-witte volk niet ver dampt, maar het gemor is bij aanvang van de korte winterpauze even uit de lucht. Hoop in plaats van doemdenken: wie weet krijgt die aparte verschijning, die Van Gaal ontegenzeglijk is, de boel op de rit. Ja, het is waar, Ajax heeft zich geplaatst voor de kwartfina les van het Uefa Cuptoernooi. Daarmee heeft nie mand rekening gehouden. Eigenlijk speelt de deelname aan het toernooi amper een rol in de beschouwingen van de supporters. De Ajaxinstelling indachtig, wordt er gedacht aan het kampioenschap, aan mooi voetbal, aan het aftroeven van tegenstanders als regerend kampioen PSV. Wan neer eind december 1991 de tus senbalans wordt opgemaakt, is die daarom niet onverdeeld positief. En dus is er niet veel veranderd ten opzichte van het gevoel in augus tus. Zonder de mogelijke kracht van de concurrentie in acht te nemen, waren er weinig zekerheden. De verkoop van Richard Witschge aan FC Barcelona was financieel goed, maar deed emotioneel pijn. Niet alleen was Witschge een goede voet baller, hij bezat in hoge mate het Amsterdamse gen en jonge elan wat de Ajaxfans zo graag zagen. Met het door de transfer bin nengekregen geld werd een deel van Ajax' financiële nood gelenigd en werden spelers als Fons Groenen dijk en John van Loen gekocht. Ver sterkingen? De onzekerheid over de ware kwaliteit en daarmee de moge lijkheden van Ajax bleef bestaan, veel vertrouwen was er niet, laat staan dat de Ajacieden durfden dromen van Ajax wint de klassieker met 3-1Blijdschap in het team en op de tribunes in het Olympisch Stadion. met hun club. Want de internatio nale tegenstanders waren niet van het zware kaliber. Kijk eens naar de ranglijst in de eredivisie, met een plek achter PSV. Peter Bosz ziet hoe teamgenoot John de Wolf Dennis Bergkamp vloert. Ajax krijgt een strafschop. een internationaal succes. Nee, die Uefa Cup speelde in het denken een uiterst bescheiden rol. Verrassing De competitiestart, onder trainer schap van 'Don' Leo Beenhakker, was nog veelbelovend. De eerste zes wedstrijden leverden slechts punt verlies in Arnhem op: Vitesse - Ajax 0-0. De andere vijf duels werden gek genoeg allemaal in De Meer gespeeld en werden met een doelsaldo van 19-3 gewonnen. Daar kun je mee thuiskomen. Toen stapte bij verrassing Beenhakker op. Real Madrid was zijn nieuwe bestemming en het Ajaxbestuur, dat aan haar derde jaar was begonnen, zat met een pittig probleem. Wie moest, met het voetbaljaar net op stoom, de trainer gaan vervangen? Het werd assistent- trainer Louis van Gaal, een man die van zijn visie en ambities nooit een geheim had gemaakt, zonder overigens ooit zijn loyaliteit aan de zittende trainer te verliezen. Van Gaal gooide het over zijn geheel eigen boeg. Er kwamen wis selingen in het elftal, die leidden tot conflictjes met spelers die zich van hun zekerheden beroofd voelden. Zo keerde Jan Wouters mokkend terug naar een plek op het middenveld en werd Wim Jonk op de 'positie Wou ters', in het hart van de defensie, geposteerd. Marciano Vink, een van Ajax' groeibriljanten, uitte zijn ontevre denheid, want ook hij was niet zeker van een basisplaats in het elftal. Jonge talenten als Michel Kreek en Edgar Davids werden naar voren gescho ven en dat ging ten koste van aan koop Groenendijk en 'kind van Ajax' Bryan Roy. En dan was er John van 't Schip, een van de publiekslievelin gen, die 'rebelleerde'. Hij wilde als aanvallende middenvelder spelen in plaats van rechtsbuiten. Problemen waren te over op het pad van de jonge trainer. Vijandig De media deden een duit in het zakje. De eigenzinnige Van Gaal wekte weerstanden op en kon op weinig steun rekenen, zeker niet op die van gevestigde opinie-beïnvloe- ders als De Telegraaf en het jour nalisten-duo Barend en Van Dorp met hun televisieprogramma op RTL. Bij zijn presentatie meldde de nieuwe trainer op de voor hem bekende ferme wijze 'strikt eerlijk en rechtvaardig tegenover iedereen te zijn'. Daar leek niets op tegen, maar de journalisten zagen reden om Van Gaal als eigengereid en arrogant te bestempelen. De hou ding was vijandig. Het vertrek van sterkhouder Wouters naar Bayern München en mindere competitieresultaten lever den hun bijdrage aan het ongemak kelijke gevoel van de supporters, die niet goed wisten wat ze aan de coach hadden. De zegereeks in het Uefa Cuptoernooi was onvoldoende bewijs dat het de goede kant opging

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 17