^£OEP JÉKMr ONDER Hoe Ajax in 1989 elk dubbeltje moest omdraaien ajaxlife 23-12-2016 lO AJAX WAS VOORHEEN NOOIT EEN CLUB MET ERG VEEL GELD IN KAS Hoe zat dat ook alweer? Je kunt deze vraagloslaten op allerlei gebeurtenissen binnen Ajax. Wij gaan op zoek naar het antwoord. In deel 10: waarom Ajax in het financiële dramajaar 1989 geen kerst kaarten kon versturen. 'twas weer een vredige kerst jTWlJ W/TT AU£k\AkWr^jTOEVALLIG W£L VQCRÏ GoptHZONZN Ml UiT BEN VADER. J £Nm VAbE&dm ONDER DE LOEP -fl Q Ajax wenst u een mooie kerst en een gelukkig nieuwjaar In kerstkaarten is Ajax nooit goed geweest. Zet de reeks verstuurde kerstwensen van de laatste vijftig jaar op een rij en je zult zien hoe gering de originaliteit en hoe matig verfijnd de vormgeving is. Sommige clubs zijn daar goed en fantasierijk in. Andere niet. Ajax behoort tot de laatste categorie. De club zal blij zijn met de intrede van het digitale tijdperk, want daarmee is het bewa ren van de gezelligheidswensen van de baan. Al kan het aanbod de test van goede smaak nauwelijks door staan, zo erg als in 1989 was het nooit en zal het, hopelijk, nooit meer worden. In dat jaar zag Ajax namelijk af van het versturen van de traditionele kerstwens. Daar zat geen filosofi sche gedachte achter, het was geen antireligieus statement en het was ook niet de vrucht van vergeetach tigheid. Financiële oorzaken lagen ten grondslag aan de beslissing. Daarmee was er meteen een waarschuwing afgegeven aan alles en iedereen die iets met Ajax te maken had: de dubbeltjes dienden te worden omgedraaid, men diende voor dezelfde beloning (of minder) een stapje harder te lopen, een slag harder te werken. Het beoogde bedrijf Ajax trok als een familie de broekriem aan, want het waren barre tijden. En geen gêne, ieder een mocht het weten. Curieus Barre tijden.hoe had het zover met onze trotse club kunnen komen? Van stoere vaandeldrager van het vader landse voetbal tot armetierig clubje. Er waren duidelijk aanwijsbare redenen voor de financiële crisis waarin Ajax zich eind 1989 bevond en die leidde tot maatregelen waar van het afzien van het verzenden van kerstwensen een relatief klein maar curieus onderdeel was. Ajax was voorheen nooit een club met erg veel geld in kas. "Het kapi taal moet op het veld staan," was een populaire kreet van Jaap van Praag, de voorzitter die tussen 1964 en 1978 bij Ajax op charmante en slimme wijze de scepter zwaaide. Het waren roemruchte jaren waarin de club mondiaal toonaange vend werd. Dat leverde, nog zonder de melkkoe die 'televisierech ten' heet, net voldoende inkomsten op om het personeel (onder wie de voetballers) te betalen en het sta dion te onderhouden. Ook met een na de gouden periode, waarin veel topspelers tegen aanzienlijke transfersommen naar het buiten land vertrokken, bouwde Ajax niet aan een stevig kapitaal. Zonder abnormaal in rode cijfers te belan den hield Ajax zich in balans. Maar in het najaar van 1988 kwam de club als bij donderslag bij heldere hemel in problemen. De Fiscale Inlichtingen en Opspo- rings Dienst (FIOD) nam de kort tevoren onder druk afgetre den ex-voorzitter Ton Harmsen, medebestuursleden, de algemeen directeur, maar ook een aantal Ajaxmede- werkers in hechtenis. Vier dagen lang werd Harmsen verhoord over vermeende belas tingontduiking bij de betalingen van zogenaamd 'teken- geld' aan diverse spelers die bij Ajax onder contract stonden of hadden gestaan. Beschadigd Voor Harmsen persoonlijk was die ervaring een tragisch diepte punt dat hem (net als de andere betrokkenen) mokerhard raakte. Enkele dagen na zijn vrijlating werd Harmsen getroffen door een hersenin farct. De ove rige Ajaxmensen werden licha melijk minder zichtbaar maar mentaal niet min der ernstig bescha digd. De club werd gestraft met een zware boete en de gebeurtenissen leid- Geen kerstkaarten DOOR DAVID ENDT den tot een diepe crisis waarmee het nieuwe bestuur, onder leiding van voorzitter van Michael van Praag, werd geconfronteerd. De noodklok luidde. Waar mogelijk werd bespaard op en gesnoeid in uitgaven. Het was dui delijk dat de club, wilde het hoofd boven water worden gehouden, spelers moest verkopen. Het 'hand op de knip' door het armetierige Ajax kreeg een extra dimensie door het 'staafincident' tijdens Ajax - Austria Wien in september 1989. De straf die de Uefa uitsprak (een hoge boete, een jaar verban ning van de Europese velden en daarna drie 'thuiswedstrijden' op vreemde bodem) wierp Ajax financieel nog verder terug. Uit internationaal voetbal zouden geen inkomsten vloeien en dat zette, mede door het ontbreken van financiële reserves, de begro ting onder zware druk. Symbolisch De noodzakelijke maatregelen kwamen tot uiting in een bij voorbaat 'defensief' transferbeleid, maar bijvoorbeeld ook in het 'bevriezen' van salaris van het personeel. Het meest symbolisch echter was het besluit om aan het slot van dit nare kalenderjaar 1989 geen kerst- en nieuwjaarskaarten te versturen. Papier-, druk- en portokosten werden zo bespaard. De wereld mocht het weten: beste wensen waren er wel, maar ze vielen niet via de posterijen op de deurmat. Voor wie dat een gemis was, bood de nieuwjaarsreceptie in januari 1990 een alternatief. Ajax richtte zich op door een mengeling van Amsterdams elan en bestuurlijk inzicht, maar vooral door de verrassend goede resultaten van het eerste elftal. Het kampioenschap van 1990 werd tegen veler verwachting in veroverd. Dat de titel niet in glorie (en klinkende munt) kon worden omgezet in het Europacuptoernooi, moest worden geslikt, maar de eerste stap van bedelstaf naar - hernieuwde - adelstand was ingezet. In december 1990 gaven bestuur en directie groen licht voor het versturen van kerst- en nieuwjaarskaarten. Of die mooi of lelijk, stijlvol of simpel waren, deed er niet toe. Het juk was afgeworpen, de kosten konden er weer vanaf. De toekomst was nog niet van gouden randen verzekerd, maar zag er een stuk rooskleuriger uit dan in het crisisjaar 1989. Een greep uit de kerstkaarten van afgelopen twintig jaar. Tekeningen: Henri Goldsmann Xk\\vA v <1 v A f EN ïfof&ltMTKr yVWPWÉP*

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 13