10 Hakim Ziyech is op zoek naar de bal ajaxlife Voor Hakim Ziyech (23) was 2016 een jaar van extremen. Ajax' topaankoop zoekt altijd naar de juiste balans. 'Als je je niet goed voelt, kun je niet presteren.' INTERVIEW 23-12-2016 •Heb na Hakim DOOR MIKE VAN DAMME lijk mijn familie en vrienden, en mijn zaakwaarnemer (Mustapha Nak- hli, red.), die me enorm helpen. Ze geven me dan kracht om te preste ren. Ik hoef niet in detail te treden over wat ze zeggen." Wie hem deze zomer had gespro ken, had ongetwijfeld tegenover een andere Ziyech gezeten. Onzeker over zijn toekomst, én, zo geeft hij nu toe, 'klaar bij FC Twente'. "Toen we aan de competitie begonnen, wist ik dat Twente niet meer de juiste plek was." Voor een buitenlands avontuur voelde de 23-jarige Drontenaar zich echter niet klaar. Nog meer onrust. "Ik was er qua voetbalkwaliteit wel klaar voor, maar je moet je er ook echt goed bij voelen. Als je je niet goed voelt, kun je niet presteren. Het is een totaalpakket. Ik ben nog niet klaar om op mezelf te gaan in het buitenland. Ik ben tot de conclusie gekomen dat nog één of twee jaar in Nederland de beste keuze was." Voorstel Op 30 augustus tekende Ziyech voor vijf jaar bij Ajax. Het was daags na de 4-1-zeperd tegen Rostov, waardoor in Amsterdam het idee dat de balvirtuoos niet nodig was, werd bijgesteld. Ajax legde naar verluidt zo'n elf miljoen euro neer. Clubs blij, Ajaxsupporters blij én Ziyech blij. Vijf jaar is flink meer dan één of twee jaar die Ziyech nodig denkt te hebben voor een stap naar het bui tenland. Hij kreeg dat voorstel van uit Ajax, zegt hij enigszins lachend. Hij weet ook niet hoe het gaat lopen; misschien heeft hij drie jaar nodig, misschien maar één. Hij noemt Kevin Strootman als voorbeeld, die in 2011 nog bij Sparta speelde, maar via FC Utrecht en PSV in de zomer van 2013 bij AS Roma tekende. Ziyech is eerlijk: Ajax is niet zijn eindstation. "Ik heb mijn ambities, mijn dromen. Dat weten ze ook wel bij Ajax," stelt hij. "Ik heb wel vaker aangegeven dat ik niet echt een spe ler met clubliefde ben. Ik ga geen clublogo kussen. Dit is mijn werk. Als ik scoor, ook al is het tegen een oude ploeg, dan juich ik gewoon. Dat vier ik dan met mijn team. Ik ben nu speler van Ajax." Bekend 'Als je je niet goed voelt, kun je niet presteren.' Het is in een geval van Zijn gouden haren zitten verstopt onder een rood petje, dat perfect past bij zijn eveneens rode trainingsjasje dat hij na de training heeft aangetrokken. Op zijn neus rust een - ietwat excentrieke - goudkleurige bril. Modi eus en ogenschijnlijk in balans komt Hakim Ziyech de bestuurska mer van De Toekomst binnengelopen. De 23-jarige Aja- cied schuift deze middag aan bij een select groepje journalisten, onder wie die van Ajax Life, om terug te blikken op het jaar 2016. Een bewogen jaar in zijn geval. Al gebruikt hij zelf liever de term 'gek'. "Het was een gek jaar. Met alles erop en eraan." En daar is weinig aan gelo gen. Ziyech begon 2016 als de absolute ster van een wankel FC Twente, kon eerst niet en daarna toch wel naar Ajax en eindigt 2016 als middenvel der van een op zich stabiel presterende Amsterdamse ploeg. Met Ziyech in de basis verloor Ajax alleen van FC Twente en overwin terde met groot gemak in de Europa League. De laatste week liet het elftal echter een paar steken vallen, met de uitschakeling in het KNVB-bekertoernooi en een gegroeide achterstand van vijf punten op koplo per Feyenoord als pijnlijk resultaat. Scherp Ziyech zit er in de bestuurs kamer overwegend rustig bij, friemelt af en toe aan de mouw van zijn jasje, en praat ondertus sen open over wat hem bezig heeft gehouden. Hij praat daarbij zoals hij voetbalt: soms lijkt het onverschillig, om daarna de boel op scherp te zet ten. De splijtende pass op het veld verwordt tot een soms harde maar eerlijke opmerking aan tafel. Hij straalt zelfvertrouwen uit. "Ik weet van mezelf dat ik men taal sterk ben," stelt hij al aan het begin van het gesprek. "Als het dan wat minder gaat, dan heb ik natuur-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 10