17 Louis van Gaal ligt voor treffen met Spaanse ploeg onder vuur ajaxlife 18-11-2016 Ajax won in 1992 de Uefa Cup. We duiken dieper in het seizoen van het Europese suc ces. In deel 8: Louis van Gaal moet winnen van Osasuna. HET GAAT ONONTKOOMBAAR OM MEER DAN EEN VOETBALWEDSTRIJD, DE TOEKOMST VAN DE TRAINER STAAT OP HET SPEL UEFA CUP 92 Osasuna als laatste herexamen DOOR DAVID ENDT Osasuna. Op vrij dag 25 oktober 1991 bij de loting voor de derde ronde van het Uefa-Cuptoer- nooi komt die welluidende naam naar voren als Ajax' tegenstander. Dat schept enig vertrouwen, de mogelijkheid om een tegenstander van wat naam betreft hoger kaliber te treffen, is er namelijk ook. Osa- suna valt dus alleszins mee. Het is een Spaanse club uit Baskenland met een naam die op zijn minst origineel is, want 'Osa- suna' is letterlijk een hartenwens, een kreet die zoveel wil zeggen als 'hosanna', om dicht bij de taal klank te blijven. En ja, Pamplona is een speciale stad. Daar klopt het Baskenhart misschien wel het sterkst. Wat Ajax van de nieuwe oppo nent weet, is weinig. Scouts wor den in de paar weken die nog resten voor de eerste ontmoeting op pad gestuurd en zij komen terug met een geheven waarschuwende vin ger: niet onderschatten. Anders dan het meer bekende Baskische voetbalbolwerk Athlétic Bilbao is er bij Osasuna plaats voor spelers van buitenaf, zoals verdedi ger Predrag Spasic en aanvaller Jan Urban, maar de meeste voetballers zijn uit het sterke Baskische hout gesneden. Karakter, vurigheid en voetballend vermogen. Hecht In het voorgaande seizoen had de club vriend en vijand verrast door als vierde te eindigen in de Spaanse competitie. De resultatenreeks gaf aan dat de defensie hecht was. Verlies met meer dan één doel punt verschil was zeldzaam en in de competitie vielen de gelijkspe len tegen kampioen FC Barcelona (0-0) en grootmacht Real Madrid (3-3) op. In het Uefa-Cuptoernooi heeft Osasuna inmid dels de derde ronde bereikt door eerst Slavia Sofia van zich af te schudden en vervolgens VfB Stuttgart sen sationeel te verslaan. Na de 0-0 in Spanje volgde een 3-2-zege in Duitsland. Het waarschuwende vingertje is dus geen loos gebaar. Ajax kent daarbij zijn eigen problemen. De competitieresulta ten zijn wisselvallig en de suppor ters heffen bij tijd en wijle de roep 'Johan, Johan' aan om hun onvrede Louis van Gaal overleeft Osasuna-uit, dankzij een doelpunt van Dennis Bergkamp. over spel en resultaat kenbaar te maken. In de aanloop naar het eerste duel met de Basken verliest Ajax in Rotterdam met 2-0 van Feyenoord, wint in De Meer met pijn en moeite van SVV/Dordrecht '90 (1-0) en komt in Enschede tegen FC Twente niet verder dan 0-0. De bleke uitslagenreeks voert de spanning behoorlijk op. Het vertrek van Jan Wouters naar Bay- ern München geeft reden voor extra gemor. Vanaf het moment dat Van Gaal de voorkeur gaf aan Jonk op Wouters' favoriete positie (in het hart van de verdediging), is het duidelijk dat Wouters wil ver trekken en dat gebeurt ook, vlak na de verloren klassieker. Vuur Zowel de middenveldbezetting, met de keuze tussen Marciano Vink en Robbie Alflen, als de posi tie van Johnny van 't Schip zijn aanleiding voor de pers om trainer Louis van Gaal nog meer onder vuur te nemen. De kritiek die Van Gaal heeft op publiekslieveling Bryan Roy, die naar zijn idee als linksbuiten te weinig functioneel speelt, wordt met graagte aange pakt als anti-Van Gaal-argument. In aanloop naar de wedstrijd tegen Osasuna benut een invloedrijk deel van de media de kans om de positie van de trainer te ondermij nen. In die aldus geschapen sfeer wordt 'Osasuna' een examen voor Van Gaal. Winnen zou zijn red ding betekenen, bij een nederlaag moet hij vrezen voor zijn baan. Althans, zo voelt de trainer het zelf. Het gaat onontkoombaar om meer dan een voetbalwedstrijd, de toekomst van de trainer staat op het spel. In Estadio El Sadar haalt het elftal op 27 november 1991 het beste uit zich naar boven, speelt tactisch en mentaal op Europees niveau. Op zoek naar de ideale verhoudingen is de opstelling weer eens aangepast: Danny Blind en Wim Jonk vormen het hart van de defensie en Robbie Alflen (in plaats van Marciano Vink) speelt als meest controlerende midden velder die de spelmaker van Osa- suna, José Dominguez, aan ban den legt. Optimaal In tactische zin is er een vari ant. Ajax speelt feitelijk met twee 'valse' buitenspelers en twee cen trale spitsen, Stefan Pettersson en Dennis Bergkamp. Zeg maar 4-4 2. Het klikt uitstekend, de concen tratie is optimaal en het doelpunt van Bergkamp vlak na rust drukt het overwicht nog bescheiden uit. Van Gaal kan opgelucht ademha len, zijn spelers hebben hem gered, tenminste, zo voelt hij het zelf. De return in Düsseldorf wordt onder zeer winterse omstandighe den gespeeld. Het veld is bevro ren, de temperatuur ver beneden nul en de Spanjaarden - als ze al met enige illusie naar Duitsland zijn gekomen - voelen de ambi ance als een extra tegenstander. In de beginfase doet een even koelbloedige als elegante treffer van Dennis Bergkamp de deur voor de Basken volledig op slot. Ajax controleert de wedstrijd, kan het zich veroorloven om een handvol kansen onbenut te laten en stapt aan het eind van de bit terkoude avond met een hartver warmend gevoel van 'hosanna' van het veld. De vreugde geldt in de eerste plaats de plaatsing voor de kwartfinales en in de tweede plaats de verlossing van de Uefa-ban. De volgende wedstrijd mag weer in Amsterdam worden gespeeld.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 17