John van 't Schip eist plek op het middenveld ajaxlife UEFA CUP 92 -f «f 28-10-2016 X Ajax won in 1992 de Uefa Cup. We duiken dieper in het seizoen van het Europese suc ces. In deel 7: een re bellerende rechtsbui ten. Volwaardig Trek Balans <:3M> DE VERBANNING NAAR DE RESERVEBANK SNIJDT DIEP IN ZIJN ZIEL, ZIJN EER, ZIJN LIEFHEBBERSHART Junior Hoon DOOR DAVID ENDT Het was in de lente van 1984 dat Aad de Mos, hoofdtrainer van Ajax, een overwe ging had. In zijn team had hij een elegante rechts buiten die in zijn ogen méér kon dan voortreffelijke voorzetten afle veren, een man passeren en een doelpoging wagen. De Mos zag in Johnny van 't Schip een potentiële spelbepalende middenvelder. Zou de jonge voetballer dat aan kunnen? De Mos wikte en woog, legde zijn idee bij kenners om zich heen in de week. Iedereen zag het wel zitten, mits Van 't Schip het andere loopritme aan zou kunnen. De speler zelf zag het helemaal zit ten, maar het kwam er uiteindelijk niet van. De Mos liet Van 't Schip 'veilig' op de vleugelpositie. Maar een zaadje was geplant. Zeven jaar later, in de eerste fase van het seizoen 1991/1992, is Van 't Schip een drijvende kracht van 'zijn' Ajax. En volwaardig inter national. Nog steeds voetballend vanaf de vleugel, rechts, af en toe vanaf links. De voorzetten zwiepen keurig voor het doel, maar zijn spel bezit meer 'wijsheid', meer inzicht. De drang om indringender en bepalender te zijn, woekert en krijgt kracht door de hogere status die hij inmiddels heeft verworven: een senior speler, al zou je dat aan zijn voorkomen niet aflezen. Het is Tegen Rot-Weiss Erfurt valt Van 't Schip in, maar wordt door de fans uitgefloten. in de periode dat Ajax weer eens een lastige periode doormaakt. Internationaal succes lijkt een uto pie. Van 't Schip heeft veel spelers, leeftijdgenoten, kameraden vaak, zien vertrekken naar al dan niet exotische oorden om daar veel geld te verdienen. Van 't Schip heeft een fraai langdurig contract bij Ajax, maar de verhalen van over de grens laten hem niet onberoerd. Een leven lang bij Ajax? Het heeft iets ouder wets romantisch, maar hij voelt de drang naar meer sterker worden. Eigenlijk vindt Van 't Schip, op zijn 28e, de tijd gekomen om de over stap te maken. Voor klassieke rechtsbuitens is de markt echter beperkt. Ook vanuit die optiek zou het beter zijn zich te manifesteren als middenvelder; die zijn in het buitenland, bijvoorbeeld Italië, meer in trek dan de originele 'Hollandse School Rechtsbuiten'. De behoefte en de wens bun delen zich als in september hoofd trainer Leo Beenhakker op stel en sprong vertrekt en wordt opge volgd door de jonge, uitgesproken, ambitieuze, nog onervaren Louis van Gaal. Dit is het juiste moment, moet Van 't Schip dan denken, om zijn punt te maken. Stellig maakt hij wereldkundig dat hij genoeg heeft van het spelen als rechtsbuiten. Niet om te rebel leren, maar uit overtuiging. De trainer begrijpt dat Van 't Schip zijn gewenste plek op het midden veld niet een doel, maar een voor waarde is. Als argument draagt Schippie de tactische aanpassing van Van Gaal aan: buitenspelers aan de zijlijn. De voetballer voelt zich daardoor gevangen. Door 'wijd' te blijven, creëren de buitenspelers echter ruimte voor het centrum van de aanval, waar het duo Stefan Pettersson en Den nis Bergkamp, gevoed door Wim Jonk of Jan Wouters, gevaarlijk kan worden. In Düsseldorf, anderhalf uur vóór de wedstrijd in de tweede Uefa- Cupronde tegen Rot-Weiss Erfurt, stapt Van 't Schip aangeslagen uit de kleedkamer. Bleek smoeltje. De trainer heeft zijn plan getrokken en Van 't Schip een plek op de bank toegewezen. Dat doet de inmid dels gewezen aanvoerder meer pijn dan hij wil laten zien. Het verdriet is echter van zijn gezicht te schep pen. De verbanning naar de reser vebank snijdt diep in zijn ziel, zijn eer, zijn liefhebbershart. Tegen het eind van de wedstrijd geeft Van Gaal het sein aan Van 't Schip te gaan warmlopen. Wat een bizarre situatie. De supporters zijn er niet in groten getale maar ze weten met hun stemgeluid de warmlo- pende Ajacied wel te bereiken. En te kwetsen. Hoon en verwijt liggen in hun aantijgingen. Van 't Schip, tien jaar trouwe dienst, wordt uit gefloten alsof hij werkelijk een rebel, een verrader, is. De harde oneerlijke wetten van het voetbal deren hem van bin- en verwijt voor de rebel nen, maar hij laat het niet blijken. Van 't Schip speelt de wedstrijd tegen Erfurt keurig uit. Hij lijkt zijn balans te hebben hervonden, maakt op rechts nog een paar acties. In de volgende Uefa-Cup- wedstrijden die uiteindelijk leiden tot de triomf, speelt hij steeds een belangrijke rol. Met als persoonlijk hoogtepunt een perfecte halve finalewedstrijd in Italië tegen Genoa. Een wed strijd die de basis voor het bereiken van de Uefa-Cupfinale legt en hem later de gewenste transfer naar Ita lië oplevert. Van 't Schip denkt terug aan de jaren waarin hij als junior op het middenveld heen en weer rende, de bal vroeg en kreeg, en er iets moois mee deed. Veel aan de bal, dat is voetballen. Van 't Schip weet dat hij door zijn stellingname de relatie met de trainer zal verstoren, dat hij waarschijnlijk als rebel zal wor den gezien. Dan dat maar. Hij was altijd een coachbare speler geweest en op dit belangrijke moment in zijn loopbaan komt hij voor zich zelf op. De relatie met Van Gaal raakt inderdaad verstoord. De trainer is onbuigzaam en laat zijn rechtsbui ten kiezen of delen, spelen of zit ten. Rechtsbuiten? Van 't Schip speelt liever op het middenveld.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 17