'LASSE BLIJFT VERRASSEN' ajaxlife 28-10-2016 XX 'SOMS MOET JE ER NIET HET MAXIMALE UIT WILLEN HALEN' Komende zomer lopen de (huur)contracten af van Thulani Serero, Lasse Schöne, Diederik Boer, Bertrand Traoré en Tim Krul. "Een prach tig overzichtelijk lijstje," zegt Marc Overmars grijnzend. INTERVIEW -f -fl eleid' maal veranderd. Wij horen net dat Manchester United vier fulltimers in dienst heeft genomen, alleen al voor de scouting in Nederland. Wij hebben er vier voor heel Europa." Wat houdt dat concreet voor een club als Ajax in? "Dan weet je dat er twee bij Ajax zitten, een bij Feyenoord en een bij PSV. Hoewel er de afgelopen jaren jongens vroegtijdig naar het buiten land zijn verdwenen, heb ik nu wel het idee dat we dat onder controle hebben. Ik denk dat er in de toe komst minder jongens naar het bui tenland vertrekken." Waarop is die overtuiging geba seerd? "Omdat alle neuzen binnen Ajax dezelfde kant op staan. We heb ben allemaal voor ogen hoe we een talent in Ajax 1 moeten krijgen. Ik hoop dat ik daardoor kan waarma ken dat ze minder snel vertrekken. Aan de andere kant zit het monster natuurlijk wel te wroeten. De scouts van Chelsea, Manchester United, Arsenal en Manchester City moeten ook scoren." MARC OVERMARS Uiteindelijk moet een oplei dingsclub, zoals Ajax, hierin toch beschermd worden door de Fifa en Uefa? "Dat is wel zo, maar ik heb daar wei nig vertrouwen in. Ik vind wel dat we dit voor onszelf in Nederland beter moeten regelen, met vaste afspra ken tussen de clubs onderling. Wij halen ook jongens weg bij Sparta en ADO Den Haag. Die clubs moeten beter beschermd worden. Dat ligt nu bij het technisch platform van de KNVB." "Wat ik belangrijk vind, is dat ook de kopende club tevreden moet zijn. Soms moet je er niet het maximale uit willen halen. We hebben daar door bijvoorbeeld goed contact met Tottenham Hotspur. Zij hebben nu succes met Jan Vertonghen, Chris tian Eriksen en Toby Alderweireld. Dat is ook weer reclame voor Ajax." Wat is jouw onderscheidende vermogen aan de onderhande lingstafel? "Eigenlijk wat ik net zei. Dat de kopende partij ook met een goed gevoel de deur uitgaat. Ik heb mis schien de naam zuinig te zijn, maar ik vind het veel belangrijker dat ik zorg dat iemand terugkomt. Het is leven en laten leven. Ik heb soms liever iets minder, maar een goede relatie voor de langere termijn. Kijk naar het voorbeeld van Tottenham." Wordt het door je ervaring gemakkelijker om succesvol zaken te doen? "Nee. De voetbalwereld wordt inge wikkelder. Zakelijker en sneller. Het is minder leuk. Als een speler twee keer op de tribune zit, ontstaat er onrust. Wij moesten vroeger honderd wed strijden spelen om een mooie transfer te krij gen. Als je nu drie keer goed speelt, is je kostje al gekocht. Er zitten zestig scouts op de tribune. Clubs gaan sneller reageren. Spelers krijgen zo al snel megacontracten. Bij ons in de jeugd bestaat het simpele jeugdcontractje ook niet meer. Dat is ook drastisch veranderd." is hij het. Arek kon vanuit Lever- kusen al naar de Premier League, maar koos er bewust voor bij ons vier keer minder te gaan verdienen. Dat is een vrij uitzonderlijk verhaal. Niet alleen hiermee, maar ook in arbeid, het beter willen worden en zijn ontwikkeling als mens. Daarin loopt hij voorop." Was het statement van 12 juli, waarin Ajax en Milik aangaven dat er deze zomer geen trans fer zou komen, een strategisch toneelstukje? Drie weken later vertrok hij alsnog voor maar liefst 32 miljoen euro. "We waren absoluut niet van plan hem te verkopen. Voor het EK was er interesse en waren er gesprek ken. Toen deden we het niet. Toen Napoli aangaf hem als eerste spits te willen halen, ging Arek er bewust vol voor. Daarvoor waren er alleen topclubs die hem als tweede of derde spits wilden hebben." Als we kijken naar de scouting. Hoe gaat dat? "Die wereld is natuurlijk ook hele- Hoe zie je dat precies? "De internationale opleidingsver goeding is verlaagd, terwijl deze juist hoger zou moeten worden. Dat geldt ook op nationaal niveau. Als Ajax of PSV jeugdspelers weghaalt, moeten we de verkopende club meer gaan betalen." "Scouts moeten dus ook zeker der van hun zaak zijn. Als ze nu een spelertje halen voor dertigduizend euro en die mislukt, dan voelt nie mand dat. Haal je er drie die alle maal twee ton kosten, dan heb je het over serieus geld." "Als zo'n talent daarna een mooie transfer maakt, krijgt zijn eer ste club ook nog een percentage. Je wilt niet weten wat er jaarlijks in de wereld allemaal van club ruilt. Ajax krijgt op die manier heel wat geld binnen hoor." Afgelopen zomer was jouw negende transferperiode. Wat hebben die hectische weken je over jezelf geleerd? "Hoe je tot een deal kunt komen. Laten we het er op houden dat de details het verschil maken. Ik wil er niet te veel over zeggen. Ik heb mijn eigen tactiek ontwikkeld, maar wil niet dat anderen die hier kunnen lezen." Wat kun je er wél over zeggen? Bedragen ga je niet noemen? "Nee. We werken in de jeugd, net als bij de selectie, met vaste bedragen. Iedereen weet daardoor waar hij aan toe is. Daar houd ik ook absoluut aan vast." Wat doet de soms oplaaiende kritiek op jouw functioneren met je? "Ik zit al vanaf mijn zestiende in de absolute topsport. Dan word je al vrij snel geconfronteerd met nega- tiviteit. Ik moet wel zeggen dat ik wat minder kijk en lees. Soms denk ik wel: 'jullie zouden het echte ver haal moeten weten.' Maar dan ben ik alleen maar bezig mezelf te ver dedigen. Dat had ik hier de afgelo pen drie jaar best kunnen doen. Ik heb ook nog wel een boekje liggen, hoor. Maar volgens mij is er uit mijn mond weinig spugerij gekomen." Dat siert je. "Dat zeg je nu heel gemakkelijk, maar de geest van de mensen is wel beïnvloed als ze alleen het andere verhaal lezen. Zeker via internet gaat dat snel." Jij krijgt het verwijt dat je te wei nig praat, maar dat is deels dus bewust? "Ja. Af en toe doe ik een interview, maar daar ligt mijn kwaliteit ook niet. Er zijn anderen die beter hun verhaal kunnen houden. Onbewust doe je dan al minder." Je oud-ploeggenoot Edwin van der Sar gaf onlangs in Voetbal International aan dat Ajax op cruciale momenten, uit tegen De Graafschap en Rostov, het liet afweten. Hoe krijg je dat in een jonge selectie op orde? "Daarom hebben we ook meer karakterspelers nodig. Jongens die echt ergens voor willen gaan, zoals Sanchez en Cassierra. Dan kom je uit bij het ideaalbeeld waar we het eerder over hadden. Dat soort gas ten dendert straks ook door naar de top." Rostov-uit bevestigde dat er op de transfermarkt nog iets moest gebeuren. Klopt dat? "Ja. We hebben een aantal jongens daarvoor de kans gegeven. Dan is het de vraag: pakken ze het op of niet? Het was vijf voor twaalf, werd twaalf uur en uiteindelijk is na die wedstrijd bij ons ook iets duidelijk geworden. Toen hebben we ook keuzes gemaakt." En kwam Ajax alsnog bij Hakim Ziyech uit? "Ja, maar daarbij speelden meerdere factoren een rol. Hij was onderdeel van een heel proces, waarbij we ook drie buitenspelers op het oog had den die niet kwamen." Ja, jullie boden liefst tien mil joen euro voor Leon Bailey. "Dat is naar buiten gekomen. Inderdaad veel geld, maar ik ver wacht dat hij straks vertrekt voor een nog hoger bedrag. De andere twee namen noem ik niet. Zij spe len nu ook bij grote clubs en zijn al onhaalbaar." Ziyech kreeg een warm ont haal. Toch komt zijn aantrek ken bij veel mensen nog steeds over als een paniekaankoop. "We hadden hem eerder kunnen halen." Gegokt en verloren in aanloop naar de wedstrijd van het jaar tegen Rostov? "Dat is te gemakkelijk. Het is een flinterdun beleid. Enerzijds wil je spelers een kans geven, ander zijds moet er wat bij komen. Neem Daley Sinkgraven. Hij is een mid denvelder, maar pakt daar zijn kans niet. Nu speelt hij als linksback opeens Mitchell Dijks uit de basis." "We hebben nu wel een selec tie waarbij iedereen aan de bak moet. In voorgaande jaren waren sommige spelers wel zeker van hun basisplaats. Er zit nu veel meer druk op." De Telegraaf meldde deze zomer dat Everton interesse in jou had. Waarom ging je daar niet op in? "Ik reageer niet op de naam Ever- ton. Er was een aantal clubs geïn teresseerd, maar een vertrek is nu nog niet aan de orde. We hebben hier gezamenlijk de insteek een langdurig traject in te gaan. Ik geloof daar in en wil met iedereen hier iets moois bereiken." Ambieer je een soortgelijke functie waarin geld eens geen rol speelt, zoals Patrick Klui- vert bij Paris Saint-Germain? "Daar zetten ze een zak geld op tafel en dan komt die speler. Als speler wilde ik maar een ding: kampioen worden. Dat is nu ook mijn drijfveer. Het willen beha len van unieke dingen. Stunten. Onderscheiden." Dat kan eerder bij Ajax dan bij PSG. Denk aan de 3-1-zege op Manchester City. "City-uit, eigenlijk ook. Toen ston den we 2-0 voor, maar konden we de druk niet aan en werd het 2-2. Maar inderdaad, dat is wel waar ik het voor doe. Op dat soort momen ten rijd ik met het meest tevreden gevoel naar huis." Tijdens de aandeelhoudersver gadering van 11 november moet bekrachtigd worden dat jij je contract met vier jaar verlengd tot 2020. "Ja. Vanuit alle geledingen binnen de club is de richting goed." Dat is wel eens anders geweest. "Absoluut. Daar heb ik geen zin meer in. Daar heeft niemand meer zin in. Maar goed, Ajax is en blijft een aparte club. Er kan hier van alles gebeuren." Nee, haast maakt Ajax' directeur spelersbeleid niet om rond tafel te gaan met bovengenoemde spelers. "Het verhaal van Thulani Serero (zie pagina 7) is bekend," begint Overmars, die het ook uitgesloten acht dat Chelseahuurling Traoré zich na dit jaar wederom aan Ajax laat verhuren. Als de wederopstanding van Schöne ter sprake komt, begint hij opnieuw te grijnzen. "Lasse blijft verrassen. Mooi toch? Dat hij na dit seizoen transfervrij is, speelt nu geen rol. We bekijken het straks in goede samenspraak. Laat hem dit jaar maar gewoon belang- rijk zijn. Dan zijn wij ook blij." Onder de lat is de toekomst spannender. Jasper Cillessen maakte plaats voor Tim Krul, maar Overmars verwacht niet dat de goalie in Amsterdam blijft plakken na dit jaar. Daarnaast wil hij zo vroeg in het seizoen weinig kwijt over het toekomstperspectief van Diederik Boer. "We zijn heel tevreden over hem. Ik snap dat het voor hem lastig is nu Andre keept. Diederik is een gouden jongen voor de groep, neemt jongens op sleeptouw en zit er tijdens trainin gen op een goede manier bovenop. Een echte winnaar."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 11