$|BS SR S UI Negen spelers kwamen voor Ajax én Celta de Vigo uit ■KUJl I I :.tdr: i ajaxlife EUROPA LEAGUE A 14-10-2016 Met Celta de Vigo treft Ajax (20 oktober) geen onbekende in Europa. De onderlinge betrekkingen zijn voortreffelijk; liefst negen spelers hebben een gemeenschappelijk verleden bij de twee clubs. We zet ten alle transfers en dwarsverbanden op een rij. DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Juanfran (Spa) Quincy Owusu-Abeyie (Ned) Ismael Urzaiz (Spa) Jordi Cruijff (Ned/Spa) Daniël de Ridder (Ned) Benedict McCarthy (ZAf) Marko Pantelic (Ser) Ahmed 'Mido' Hossam (Egy) Michael Krohn-Dehli (Den) J- JP<1 Van losse flodders tot culthelden Juan Francisco Garcia is nou niet meteen de eerste aan wie je denkt, maar van alle spelers met een gemeenschap pelijk verleden bij Ajax en Celta de Vigo was de onvoorspelbare vleugelverdediger het meest succesvol én het langst actief in Galicië. Juanfran, afkom stig van de oostkust, deelde lief en leed met Celta de Vigo, maar bezweek na de Club Periode Wed/doel Ajax Jeugdspeler - Celta de Vigo 2007-2008 20-4 Misschien wel een van de groot ste nomaden uit de geschiedenis van het Nederlandse voetbal, met elf verschillende clubs in dertien jaar. Quincy, weggestuurd uit de jeugdopleiding van Ajax, streek een jaar na zijn transfer van Arse nal naar Spartak Moskou neer bij Celta de Vigo, in wat zijn eerste uitleenbeurt zou zijn. Na Celta werd Quincy door Spartak nog verhuurd aan Birmingham City, Cardiff City en Portsmouth. Dit seizoen dook de dertigjarige voet balreiziger op bij NEC, waar hij zijn basisplaats inmiddels alweer kwijt is. De statistieken van een piepjonge Urzaiz bij Celta de Vigo laten zich prima vergelijken met die van de routinier Urzaiz bij Ajax, veertien jaar later. Gehaald als pinchhitter voor Klaas-Jan Huntelaar kwam Urzaiz slechts tot acht invalbeurten, waarin hij niet wist te scoren. De Spanjaard, bijgenaamd De Tank en gehaald op voorspraak van trainer Henk ten Cate, koppelde een indruk degradatie in 2004 voor een aanbieding van het Turkse Besiktas. Met pijn in zijn hart, zei hij erbij. In Amsterdam wordt Juanfran vooral herinnerd als de man die in 2006, na het winnen van de KNVB-beker, in De Kuip op de lat klom. Club Periode Wed/doel Celta de Vigo 1999-2004 157-8 Ajax 2005-2006 21-0 Het is ons grotendeels ontgaan in Nederland, maar de carrière van Jordi was rijker dan we over het algemeen denken. In zijn derde seizoen bij Manchester werd Jordi, in januari 1999, een half jaar ver huurd aan Celta de Vigo, vooral om wedstrijdritme op te doen. United-manager Alex Ferguson hoopte een seizoen later een herbo ren Jordi terug te krijgen, maar ook in zijn laatste Engelse jaar kon Jordi de (ongezond hoge) verwachtingen niet waarmaken. Zijn beste voet bal speelde Cruijff junior veelzeg gend genoeg voor het bescheiden Deportivo Alavés. Club Periode Wed/doel Ajax Jeugdspeler - Celta de Vigo 1999 9-2 wekkende fysieke verschijning aan de draaicirkel én de snelheid van een oude dieselbus.Als spits van Ajax produceerde Urzaiz voornamelijk losse flodders. In dienst van Celta de Vigo was het niet veel beter. De Tank is tegenwoordig zakenman. Club Periode Wed/doel Celta de Vigo 1992-1993 6-1 Ajax 2007-2008 8-0 Club Periode Wed/doel Ajax 2003-2005 35-4 Celta de Vigo 2005-2007 21-1 De vleugelspeler tekende voor vijf jaar in Vigo, maar liet het provinciestadje al na twee sei zoenen (noodgedwongen) achter zich. De grote belofte heeft De Ridder nooit kunnen inlossen, niet bij Celta en niet bij Birmingham City, Wigan Athletic, Hapoel Tel Aviv, SC Heerenveen, RKC Waalwijk en SC Cambuur. Zijn beste voetbal speelde hij misschien wel in Zwitserland, bij Grass hoppers. Hoewel De Ridder nog altijd in verleiding kan wor den gebracht, lijkt zijn sportieve carrière voorbij, op 32-jarige leeftijd. Tijdens het voorbije EK groeide De Ridder zicht baar in zijn rol als NOS-analist. In de badplaats Vigo herinne ren ze zich het Zuid-Afrikaanse zondagskind vooral vanwege zijn permanente aanwezigheid op de reservebank. "Die ervaring heeft mijn carrière bijna om zeep gehol pen," zou Benni later zeggen. In zijn tweede contractjaar werd de spits uitgeleend aan FC Porto, dat hem een seizoen later defini tief overnam van Celta. Met Porto won Benni, onder José Mourinho, de Champions League. Vorig sei zoen was de Zuid-Afrikaan even assistent-trainer bij het Belgische Sint Truiden; tegenwoordig ora kelt hij vooral over voetbal op de nationale televisie. Groeide in Amsterdam uit tot een heuse cultheld, maar in Vigo zullen ze zeggen: Marko wie? De jonge, veelbelovende aan valler werd gehaald van Paris Saint-Germain en meteen weer uitgeleend aan Sturm Graz. In totaal speelde Pantelic drie wedstrijden voor zijn nieuwe, Oostenrijkse club. Ook een nieuwe verhuurperiode, aan Veel stelde het allemaal niet voor, de sportieve avonturen van de flamboyante Egyptenaar op huur- basis in Vigo, maar het kabaal dat hij veroorzaakte was er niet minder om. Weet je nog? Na een knetterende ruzie met trainer Ronald Koeman werd Mido uit de selectie van Ajax verbannen en op het vliegtuig gezet naar Vigo, kennelijk een populaire vlucht heuvel. Sindsdien is het eigenlijk De Deense middenvelder be hoort tot de categorie 'verge ten Ajacieden', maar bij Celta verdiende Krohn-Dehli - nog altijd actief - vorig seizoen wél een transfer naar het grote FC Sevilla. De internationale car rière van Krohn-Dehli, een stille maar o zo waardevolle midden velder, kwam relatief laat op gang toen hij in 2012, op het Zwitserse FC Yverdon Sport, zette weinig zoden aan de dijk. Gedesillusioneerd keerde hij in 2002 terug naar eigen land. Voor Celta de Vigo speelde Pantelic welgeteld nul officiële wedstrijden. Club Periode Wed/doel Celta de Vigo 1999-2002 0-0 Ajax 2009-2010 38-21 alleen maar verder bergafwaarts gegaan met de sportieve car rière van het rijkeluiskindje. Als televisieanalist vertoont de nog altijd pas 33-jarige Mido tegen woordig een opvallende gelij kenis met de Franse acteur Gérard Depardieu. Club Periode Wed/doel Ajax 2001-2003,2010 63-26 Celta de Vigo 2003 8-4 29-jarige leeftijd, koos voor Celta Momenteel is hij nog altijd her stellende van een horrorblessure (gebroken knieschijf), die hij opliep in de halve finales van de Europa League tegen Sjachtar Donetsk. Club Periode Wed/doel Ajax 2006-2008 4-0 Celta de Vigo 2012-2015 108-3 Club Periode Wed/doel Ajax 1997-1999 53-23 Celta de Vigo 1999-2003 91-21 GROEP G STAND VAN ZAKEN: Ajax - Standard Luik 1-0 Celta de Vigo - Panathinaikos 2-0 1. Ajax 2-6 (3-1) 2. Celta de Vigo 2-4 (3-1) 3. Standard Luik 2-1 (1-2) 4. Panathinaikos 2-0 (1-4) PROGRAMMA 20 OKTOBER Celta de Vigo - Ajax 19.00 uur Standard Luik - Panathinaikos 19.00 uur

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 9