ajaxlife BIOGRAFIE 14-10-2016 WIM JONK: 'CRUIJFF HERINNEREN ALS INSPIRATOR' De autobiografie van Johan Cruijff werd onder grote belangstelling van de media gepresenteerd in boekhandel Scheltema in Amsterdam. Onder de gasten waren ook oud-Ajacieden Frank Rijk aard en Wim Jonk. Rijkaard trad speciaal voor zijn oude leermeester nog een keer in de spotlights. De oud-Aja- cied is niet meer in de voetballe rij werkzaam en geeft weinig tot geen interviews. ver die ouwe lul' In 1981 keerde Johan Cruijff terug naar Amsterdam, en liet tegen Haarlem meteen zien nog van meerwaarde te zijn. Ook omdat er veel wedstrijden in het Olympisch Stadion werden gespeeld, waar meer dan 50.000 mensen in konden. Bijna het dub bele van De Meer. We waren in ieder geval bezig met presteren en tegelijk het publiek te vermaken. Als dat lekker gaat, dan kom je af en toe op een leuk idee. Zoals de inge ving om een penalty in tweeën te nemen. Samen met Jesper Olsen deed ik dat tijdens Ajax-Helmond Sport. Het verschil in kwaliteit was zo groot, dat er totaal geen spanning in de wedstrijd zat. Dus probeerden we met zo'n straf schop de fans toch iets extra's te bieden. In plaats van de bal op doel te schieten, passte ik 'm breed op Olsen. Eerst stond de doelman perplex, maar toen hij besloot op Jesper af te gaan speelde die de bal weer terug op mij. Omdat ik keurig in een positie achter de bal was blijven staan, kon ik die met twee vingers in mijn neus in het lege doel tikken. De mensen von den het geweldig. Ook dat seizoen verliep in alle opzichten heel positief. Tot het bestuur ineens vond dat ik veel te veel geld verdiende. Waarop ik natuurlijk zei: 'Maar jullie verdie nen toch evenveel als ik? Waarom klaag je over mij, terwijl je zelf ook het geld in je zak stopt? Je hebt nog nooit zo veel toeschouwers gehad.' Ze waren het niet met me eens, dus dat werd bonje. Intussen had mijn schoon vader altijd goede banden met de mensen bij Feyenoord gehad. Toen die van de problemen met Ajax hoorden, zeiden ze meteen: 'Kom maar bij ons en dan passen we hetzelfde systeem toe.' Dat was natuurlijk heel interessant, want bij Feyenoord zou het helemaal hard gaan met een stadion waar 47.000 mensen in konden. Het werd uiteindelijk Fey- enoord. Omdat ze bij Ajax wei gerden overstag te gaan. Ik kreeg te horen dat ik te oud was, te dik en noem maar op. Alles wat er in hen opkwam, kreeg ik op mijn bord. Bovendien eisten ze dat ik weer genoegen zou nemen met een normaal salaris en dat deed ik natuurlijk niet. Ik moet zeggen, het werd bij Feyenoord een fantastische tijd. Echt super. In het begin was ik natuurlijk de grote vijand, moest de supporters overtuigen en voor me zien te winnen. Net als eer der bij Barcelona, Los Angeles Aztecs, Washington Diplomats en Ajax is dat me meteen in de eerste wedstrijd gelukt. Tijdens het toenmalige Rot terdam Toernooi scoorde ik een mooie goal. Iedereen begon te jui- chen. Alleen realiseerden ze zich ineens dat ze juichten voor iemand die ze haatten. Er was even sprake van totale confusie in het hele stadion, maar het ijs was gebro- ken toen de supporters zagen hoe blij de andere Feyenoorders op het veld waren. Om het helemaal mooi af te maken zouden we dat toernooi ook nog winnen.' Rijkaard gaf het eerste exem plaar aan Jordi, die samen met zijn moeder en zussen in Amster dam was. Een dag eerder werd de Engelse versie van het boek in Londen gepresenteerd, met Pep Guardiola als speciale gast. Rijkaard, die op voorspraak van Cruijff trainer werd van FC Barcelona, sprak over 'het diepe respect' voor Cruijff en zijn fami lie en vond het een 'eer' om het eerste exemplaar aan Jordi te overhandigen. Na die overhan diging volgde een innige omhel zing. Schrijver Jaap de Groot sprak over een autobiografie waarin niet de anekdotes centraal staan, maar het gedachtegoed van Cruijff. "Johan wilde een boek maken dat inspireert." Samen Van een afstandje keek een andere oud-voetballer die lang met Cruijff werkte toe. Wim Jonk speelde onder de trainer Cruijff bij Ajax, en werkte de afgelopen jaren nauw met hem samen tij- dens de 'Fluwelen Revolutie'. Dat Cruijff in Mijn Verhaal nog een keer zijn filosofie over voetbal en het leiden van een club uitlegt, verbaast Jonk niet. "Zo was Johan, hij gaf altijd advies. Mij ook natuurlijk. Maar het was niet dat hij zei dat iets op een bepaalde manier moest, hij wilde wel dat je ook op een andere manier naar zaken zou kijken." Jonk zal zich Cruijff vooral als 'inspirator' herinneren. "Natuur lijk was hij een geweldige voet baller, dat staat buiten kijf. Hij heeft heel veel mensen vermaakt. Ik zal hem vooral herinneren als inspirator, als iemand die durfde zijn nek uit te steken. Hij kon heel hard zijn, maar hij gaf ook tijd en ruimte aan anderen, zover dat kon. Het is vaak voorgekomen dat ik hem aan de telefoon had en mijn vrouw riep dat het eten inmiddels koud was." (MvD)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 15