Ajax vult lege kas met verkoop Richard Witschge ajaxlife UEFA CUP 92 -■ «f 09-09-2016 X bare miljoenen voor Ri chard Witschge. Ajax won in 1992 de Uefa Cup. We duiken dieper in het seizoen van het Europese suc ces. In deel 4: de dank- 4** Verlangd 'IK BETREUR HET VERTREK VAN EEN MOOI TALENT ALS WITSCHGE' Armslag DOOR DAVID ENDT Reddende pecunia In het seizoen 1990/1991 ver tolkt Ajax de rol van wees kind. Regerend IA kampioen van Nederland, maar geen plek in het Europese toernooi voor lands kampioenen, door de uitsluiting na het staafincident. Daarmee is een financiële valkuil geplaatst onder de ambities van de club. Er is amper geld voor een sluitende begroting én om versterking van de spelersgroep te bewerkstelligen. Het bestuur dat in 1989 is aangetreden, met aan het hoofd Michael van Praag, wordt danig op de proef gesteld. Na het kam pioenschap in de voorzomer van 1990 is Ajax als een koning op een troon, maar met een lege schatkist. Gelukkig staat er een kwalita tief goed en vrij jong elftal in het veld. Het team bestaat uit veel jongens uit de eigen opleiding, onder wie veel echte Amsterdamse gassies. Ze worden min of meer Had FC Barcelona Witschge echt nodig of hielp Johan Cruijff Ajax? bijeengehouden door de ervaring van de coach, Leo Beenhakker, en de wat oudere spelers als Danny Blind, Stefan Pettersson en Jan Wouters. Richard Witschge was een van Ajax' jonge talenten met een goed contract. Het team presteert in het seizoen 1990/1991 cijfermatig naar tevre denheid, maar een bizarre sei zoensontknoping berooft Ajax van een zeer gewenst, zeg maar gerust verlangd kampioenschap. PSV en Ajax eindigen met gelijk aantal punten (53) bovenaan maar het doelsaldo van de Eindhovenaren is net wat beter (56 om 54). PSV gaat dus naar het lucratievere Europacuptoernooi voor lands kampioenen; voor Ajax blijft het Uefa-Cuptoernooi over. Ook dat scheelt miljoenen. Ajax blijft dus in zorgen. Met de huidige inkomsten kan de begroting eigenlijk niet rond worden gemaakt. Dat de eerste drie Europese wedstrijden op vreemde bodem moeten worden gespeeld, jaagt de club ook nog eens op kosten die door de te verwach ten mindere recette niet zullen worden gedekt. Dan, met de zomer in volle gang en nog voor het nieuwe voet balseizoen, komt er hulp uit onver wachte hoek. FC Barcelona, dat onder leiding van trainer Johan Cruijff kampioen van Spanje is geworden, zegt belangstelling te hebben voor Richard Witschge. De Catalaanse club is zelfs bereid diep in de geldbuidel te tasten voor de grillige linksbenige Ajacied, die over een gaaf talent beschikt maar zich het gewenste gedrag maar niet eigen lijkt te kunnen maken. Steeds weer is er kritiek op zijn onprofessionele houding. Wit- schge is vooral een vrolijk jong met een prachtige traptechniek, maar aan tactische adviezen heeft hij een broertje dood. Lang leve de intuïtie! Wijs Ajax ziet kansen en heeft zich beter ingedekt dan eerder bij de over gang van Marco van Basten en Frank Rijkaard. Dat duo leverde 'slechts' drie miljoen op, in gul dens. De les van die weinig schrale transfers van topspelers heeft Ajax wijs gemaakt. De voetballers hebben nu con tracten die langer lopen, tegen een hoger salaris. Daarom kan Ajax tegen de acht miljoen gulden vra gen voor een nog niet volwassen speler als Witschge. AJAXTRAINER LEO BEENHAKKER Na flink onderhandelen in het Hotel Princessa Sofia in Barcel ona komen de clubs een transfer overeen. Penningmeester Arie van Os en directeur Arie van Eijden houden de glimlach weg van het gezicht, maar van binnen lachen ze. De ontvangen transfersom ledigt heel wat nood, de schatkist is weer gevuld en met een gedeelte van dat geld kunnen aankopen worden gedaan die de selectie moe ten gaan versterken. Het is reddend geld. Witschge is net zo blij als hij ver baasd is. Een zevenjarig contract bij een van de grote clubs van Europa; hij kan Cruijff, de man onder wie hij ooit in het eerste van Ajax debu teerde, wel om de hals vliegen. "Ik neem wel met enige weemoed afscheid van Ajax," noteert een journalist ter plekke uit Witschges mond. Zo formeel en keurig zal hij het niet geformuleerd hebben, al komt de inhoud op hetzelfde neer. In Amsterdam maskeert Been hakker op diplomatieke wijze zijn ingenomenheid. "Ik betreur het vertrek van een mooi talent als Witschge," zegt hij. Maar hij weet dondersgoed dat de financi- ele armslag zijn team sterker kan maken en dat het vertrek van de jonge voetballer minder zwaar zal wegen dan bijvoorbeeld de ver koop van de onmisbare Jan Wou ters, voor wie ook belangstelling was. Blijft de vraag over of FC Barce lona (lees: de man die er alles te zeg gen heeft, Cruijff) zijn oog op Witschge heeft laten vallen vanwege diens talent of om Ajax een helpende hand vol pecu nia toe te steken. Echt noodzake lijk is de aankoop van de linker middenvelder niet, ook omdat de Spaanse voetbalwet verbiedt dat er meer dan drie buitenlanders op het wedstrijdformulier staan. En met Ronald Koeman, Michael Laudrup en Hristo Stoichkov zijn die plekken wél bezet. De plotsklaps miljonair gewor den Witschge spint goud garen bij de vreemde deal. Ajax ook. De club is uit de financiële ellende en de selectie wordt terstond flink ver sterkt. Zonder de reddende Barce- lona-duiten in die hete zomer zou het zover niet zijn gekomen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 17