DE TOEKOMST 2016/2017 ajaxlife DE TOEKOMST -f -fl 09-09-2016 XX keeperstrainer keeperstrainer individueel trainer individueel trainer 'ER ZIT ECHT WEL TALENT IN DEZE GROEP, MAAR WE MOETEN UITSTRALEN DAT WE AJAX ZIJN' cent extra elkaar communiceren en dat bij iedereen het plan voor die speler bekend is." Daarnaast wordt van de spe lers verwacht, net als dit seizoen bij het eerste elftal, dat ze hoog druk zetten. Zowel bij de wedstrij den van Onder 19 als Onder 17 wordt daarop duidelijk hoorbaar gecoacht. "Dat is niets nieuws," zegt Peereboom. "Dat doen we al jaren zo. En bij ons is het niet vijf seconden, maar drie seconden. Het moet in de mindset van de spe lers komen, zodat de spelers er niet meer over hoeven na te denken als ze bij het eerste elftal komen. Ja, dan hebben ze zelfs twee seconden extra, haha." ploeg die vorig seizoen kampioen werd als B2, spelen de Ajacieden een puike eerste helft, waarin vier keer wordt gescoord. Uiteindelijk wordt het 4-1. Het is een resultaat dat de mentale wonden van vorig jaar helpt te dichten. Vink: "Er zit echt wel talent in deze groep, maar we moeten uitstralen dat we Ajax zijn. Zo'n wedstrijd als tegen AZ is belangrijk voor het vertrouwen. Na de eerste goal speelden we fris en met veel plezier. Zoals we dat willen. De onzekerheden moeten eruit, het besef moet groeien dat ze samen iets kunnen neerzetten. Daar hebben ze door vorig seizoen een beetje problemen mee." Hoestend "Dat krijg je ervan als je als niet hard genoeg traint." Voor mede lijden is de speler van Onder 17 bij trainer Gery Vink aan het ver keerde adres. Terwijl de tiener al in de eerste helft hoestend en proestend bij de middenlijn staat, krijgt hij vanaf de zijlijn nog een tikje uitgedeeld. Om wie het gaat, is niet eens zo belangrijk; het gaat om de bood schap van de trainer, ook al gaat het deze middag om een oefen potje tegen AZ. Wie wil aanhaken, moet arbeid leveren. Dat geldt vooral voor de spelers die vorig seizoen nog in de B2 speelden en het aantal zeges gemakkelijk op één hand konden tellen. Dat komt bij lange na niet in de buurt van de Ajaxnorm, om de term nog maar eens te gebruiken. "Ze denken te gemakkelijk, stappen ook te gemakkelijk uit vanwege een pijntje," zegt Vink na het duel als hij plaats heeft geno men in een lege kleedkamer. "Dat heb ik de eerste weken al terugge zien. Ze zijn mentaal kwetsbaar na vorig seizoen." Er is dus werk aan de winkel. Vink probeert zijn spelers te prik kelen. Hier een por, daar een com pliment. Tegen AZ, grotendeels de Accenten Vink is een opleider in hart en nieren. Vorig jaar verlengde hij zijn contract na een indringend gesprek met de directie. De twee deling op De Toekomst ging hem niet in de koude kleren zitten. Hij kijkt er liever niet op terug. "Er waren spanningsvelden, iedereen keek naar elkaar, het was een dra matisch jaar," is het laatste dat hij er over kwijt wil. Wim Jonk vertrok als hoofd opleidingen en werd opgevolgd door Saïd Ouaali. Accenten ver schoven daardoor. Zo wordt er nu minder gepraat en meer getraind. Vink juicht dat toe, al snapt hij ter- ONDER 17-TRAINER GERY VINK dege dat onder Jonk meer overlegd moest worden en gegevens van spelers bijgehouden moesten wor den. Vink: "Ik snap die filosofie wel. Je kunt als trainer niet het veld maar oplopen en iets gaan doen. Er moest duidelijk worden wat precies gingen doen en waarom. Dat is grotendeels wel gebeurd." Met Jonk vertrokken ook enkele volgelingen. De rust is wedergekeerd. "Dat betekent niet dat we het nu automatisch beter doen, dat moet nog blijken," stelt Vink, die net als de andere jeugd trainers met de directie sprak over de opvolging van Jonk. "We heb ben ons zegje kunnen doen. Saïd stond er onder collega's zeer goed op. En waarom zou het hoofd opleidingen een grote naam moe ten zijn? Het is een zware job, maar uitein delijk moeten we het met z'n allen doen. Zolang er openheid en eerlijkheid is, krijg je een leuke situatie." Scout Olivér Milan Horvath krijgt com plimentjes. Termen als 'perfect' gaan richting de Hon gaar, die inderdaad een puike wedstrijd speelt tegen AZ. En dus wordt hij overstelpt met lovende woorden van Vink. Ajax haalde de jonge Hongaar, zestien lentes jong pas, deze zomer weg bij MTK Budapest. Land- en leeftijdsgenoot Schön Szabolcs, ook een vleugelaanvaller, moet eind september volgen, als hij ook zestien is geworden. Onder 17 telt daarmee dit sei zoen twee Hongaren. Daarnaast is de Roemeense centrale verdediger Ricardo Farcas op voorspraak van George Ogararu naar Amsterdam gehaald. Vink heeft dus al een aar dig internationaal team in het veld staan. "Als je bij wil blijven, moet dat wel," reageert de trainer nuchter. "Kijk naar Dolberg. Hij kwam ook op jonge leeftijd naar Ajax, en heeft nu al Europees gespeeld en gescoord. Hetzelfde geldt voor Vaclav Cerny. Dat is toch prach tig?" Het is een retorische vraag. Onder 19 telt momenteel maar één buitenlandse speler met de Belg Francesco Antonucci. Vorig jaar kwam de inmiddels iets min der kleine middenvelder vooral uit voor de A2. Dat elftal, dat Onder 18 had moeten gaan heten, bestaat niet meer. Er is gekozen om met iets grotere groepen bij Onder 17 en Onder 19 te werken, legt zowel Peereboom als Vink uit. Dat bete- kent dat beide selecties nu uit zo'n twintig spelers bestaat. "Dat is beter voor de kwaliteitsnorm," stelt Vink. "De concurrentie neemt toe, iedereen moet vechten voor zijn plekje in het elftal." Peereboom: "We schuiven spelers ook eerder door. De A1 bestond vroeger vooral uit tweede jaars A-junioren, nu zijn het bijna allemaal eerstejaars. Daarmee valt de functie voor Onder 18 ook gro tendeels weg. Dat betekent ove rigens niet dat Onder 16 ook op den duur verdwijnt. Je hebt daar te maken met jongens die nog in de groei zitten. Het gat tussen Onder Saïd Ouaali ONDERBOUW Percy van Lierop Rik Verhage Dennis Reus Joost van Dam Dennis de Haan Marco van Galen John Heitinga Danijel Zenkovic Martijn Middelbeek Jack Mangalie Simon Tahamata Willem Weijs MIDDENBOUW Peter den Otter Richard Knopper Peter van der Veen Regillio Simons Dave Vos Erik Heijblok Simon Tahamata Willem Weijs BOVENBOUW Frank Peereboom Aron Winter Gery Vink René Stam Richard Witschge John Bosman Winston Bogarde Simon Tahamata 15 en Onder 17 is vooral fysiek groter dan die tussen Onder 17 en Onder 19. Het werkt vooralsnog prima zo zonder Onder 18. We werken met twee grotere groepen, met voldoende individuele trainers erbij. De spelers kunnen allemaal voluit werken." Zo wil De Toekomst snel weer een Mathijs de Ligt afleveren, een speler die zich overigens nog altijd moet bewijzen op het echte podium. Tot die tijd zal ook hij zich in redelijke anonimiteit op het jeugdcomplex kunnen bewegen. Met die rugzak met nummer 71 erop. hoofd jeugdopleiding coördinator trainer Onder 9 (F1) trainer Onder 8 (F2) trainer trainer trainer trainer trainer coördinator trainer Onder 16 (B2) trainer Onder 15 (C1) trainer Onder 14 (C2) trainer Onder 13 (D1) keeperstrainer individueel trainer individueel trainer coördinator bovenbouw, trainer Onder 19 trainer/coach Onder 19 trainer/coach Onder 17 trainer/mentor keepers individueel trainer/ mentor middenvelders individueel trainer/ mentor aanvallers individueel trainer/ mentor verdedigers individueel trainer vleugelaanvallers Gery Vink heeft een kwetsbare groep tot zijn beschikking. Aron Winter is de opvolger van Patrick Kluivert als trainer van Onder 19

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 11