Minder elftallen, maar meer trainingsuren voor bovenbouw op De Toekomst -fl de toekomst Xvf 09-09-2016 ajaxlife De competities in het jeugdvoetbal beginnen weer. En dus draait De Toekomst op volle toeren. Een reportage vanuit Ajax' talenten- fabriek. ONDER 19 TEGEN IJSLANDSE PLOEG IN YOUTH LEAGUE De nederlaag van Ajax tegen Rostov heeft ook consequenties voor Ajax Onder 19. De ploeg speelt nu niet in de groepsfase van de Youth League, maar in de knock-outvariant van het domestic champions path. Daarin is het IJs landse Breidablik UBK de tegenstander. 'ROULEREN WAS GEEN DOEL OP ZICH, MAAR EEN MIDDEL OM VEELZIJDIG OP TE LEIDEN' COÖRDINATOR BOVENBOUW FRANK PEEREBOOM Op zoek naar die paar pro DOOR MIKE VAN DAMME Hij straalt, alsof hij wil genieten van elk moment dat hij nog in ano nimiteit over De Toekomst kan lopen. Korte broek aan, een rug tas van Adidas met nummer 71 erop om zijn schouders. Moeders van oud-teamgenoten zeggen hem gedag, andere toeschouwers laten hem vooral met rust. Maar hoelang nog? Mathijs de Ligt, net zeventien jaar, kijkt op deze zaterdagmiddag op De Toekomst naar een wedstrijd van zijn oud-teamgenoten. Of hij in de rust weggaat? Natuurlijk niet. Het Supercupduel tussen de Onder 19-elftallen van Ajax en Vitesse is daarvoor te leuk. Hij gaat even een broodje halen, en een flesje water, om daarna weer plaats te nemen op de tribune, vertelt hij een van de moeders. Niemand binnen Ajax die druk op de schouders van de jongeling wil leggen - er wordt niet over individuele spelers gepraat - maar eerlijk is eerlijk: De Ligt mag wor den gezien als de nieuwe norm op De Toekomst. Technisch begaafd, fysiek sterk, zich op zo'n jonge leef tijd al staande houden in het hui dige profvoetbal: zo hoort het. Om Ajax speelt 28 september eerst uit, op 19 oktober is de return in Amsterdam. Mocht de ploeg van Aron Winter zich plaatsen voor de tweede ronde, wachten de leef tijdsgenoten van Puskas Akadé- mia of PAOK Saloniki. Het halen van de groepsfase had de ploeg sowieso zes wedstrij den opgeleverd. Winter vindt de knock-outfase echter ook interes sant. "Dat vraagt weer iets anders aan de spelers, je moet uit en thuis een resultaat neerzetten. Dat geeft extra druk en is goed voor de ont wikkeling." de druk niet geheel op de verdedi ger te leggen: Kasper Dolberg mag uiteraard ook als voorbeeld dienen. Maar wie is het volgende talent dat zich aandient? Voordeel De Toekomst beleeft met de Supercupwedstrijd min of meer zijn ouverture van het seizoen. Het vlaggenschip van de jeugdoplei ding werd vorig jaar landskampi oen, maar wist in vier duels niet te winnen van bekerwinnaar Vitesse. Van die krachtverhoudingen is nu weinig zichtbaar. Ajax Onder 19, zoals de ploeg vanaf dit seizoen officieel dient te heten, voetbalt frivool naar een 2-0-zege. Vooruit, Vitesse faalt twee keer voor leeg doel, maar naast de score slaat ook de kansenverhouding over negen tig minuten door naar Amster dams voordeel. En dus is de eerste prijs binnen. En sportief gezien de eerste positieve verandering ten opzichte van vorig seizoen. Het is een fijne aftrap. Belangrijker zijn echter andere veranderingen die in de zomer hebben plaatsgevonden, en die het opleiden van de jeugdspelers moet verbeteren. Zichtbare, en min der zichtbare veranderingen. Tot die eerste categorie hoort de aan wezigheid van Aron Winter in de dug-out van Onder 19. Winter begon de zomer nog als bondscoach in dezelfde leef tijdscategorie, maar werd door Ajax benaderd na het plotselinge vertrek van Patrick Kluivert naar Paris Saint-Germain, waar hij als voetbaldirecteur aan de slag kon. Club en trainer waren er snel uit; De oudste jeugd van Ajax trainen past in het traject van Winter, die graag in de toekomst hoofdtrainer bij een goede club wil worden. Een voordeel: de meeste spelers kent hij al. Of van Oranje Onder 19 of van de wedstrijden die hij afge lopen seizoen in zijn hoedanig heid als bondscoach bezocht. "Ik ben wel blij dat Frank Peereboom (mede-trainer Onder 19 én coördi nator bovenbouw, red.) de gehele voorbereiding heeft meegemaakt. Hij heeft alle spelers gesproken, heeft alle informatie. Dat geeft mij de tijd de spelers beter te leren kennen." Daarnaast zal Winter de orga nisatie opnieuw moeten ontdek ken. Van 2006 tot 2009 was hij trainer van Jong Ajax. In zeven jaar is veel veranderd, daar krijgt hij nu langzaam zicht op. "De spe lers krijgen nu meer activiteiten aangeboden om zichzelf te ont wikkelen," stelt Winter als grote verandering. "Ik ben van mening dat hoe meer tijd en energie je in je vaardigheden stopt, hoe sneller je ontwikkeling gaat." Meelopen Peereboom is sinds deze zomer coördinator bovenbouw, een func tie die hij heeft overgenomen van Saïd Ouaali, die op zijn beurt de nieuwe hoofd opleidingen is. Over veranderingen gesproken. Peere boom is daarnaast een van de trai ners van Onder 19. "Al kan het ook zo zijn dat ik af en toe bij Onder 17 meeloop," verduidelijkt hij zijn rol. Afgelopen weken was Peere boom vooral in de weer met het maken van schema's. Welke spelers gaan aan de slag met welke indivi duele skill-trainer bijvoorbeeld? En daar schuilt meteen een accentverandering die niet zo zichtbaar is voor de buitenwereld. De spelers in de bovenbouw krij gen dit seizoen drie ochtendtrai ningen (skills en performance), vier middagtrainingen en een per formance-training op woensdag. Die intensivering is mogelijk doordat de bovenbouwspelers deels les krijgen in het nieuwe schoolgebouw op De Toekomst. Docenten komen drie dagen in de week naar de club, waardoor die dagen 's ochtends vroeg al getraind kan worden. "We wilden dit altijd al graag en het is nu gerealiseerd," aldus Peereboom. "Dat is echt super. Zo kunnen spelers vaker trainen, zijn ze drie hele dagen op de club en hebben ze over een paar jaar aar dig wat meer trainingsuren in de benen. We hopen daar weer een paar procent mee te winnen, en zo nog betere spelers af te leveren aan het eerste elftal." Evalueren De Toekomst zit niet stil. Nu is afgerekend met de onrust van vorig seizoen, kan de aandacht weer vol ledig worden gericht op het oplei den van voetbaltalent. Zoals dat hoort. Daar hoort evalueren ook bij. Daar komen veranderingen uit voort, maar soms ook het terug draaien van veranderingen. Dat is gebeurd met het rouleer systeem van de teamtrainers. Waar de trainers vorig seizoen na tien weken nog van elftal wisselden, blijven ze nu een heel seizoen ver antwoordelijk voor één team. De skill-trainers blijven nog wel rou leren. Peereboom: "Rouleren was geen doel op zich, maar een middel om veelzijdig op te lei den, om betrokkenheid bij elkaar en de elftal len te creëren. Het kan niet zijn dat als de A1 een speler nodig heeft dat de trainer van de B1 zijn wisselspeler afstaat omdat hij zijn eigen team belang rijker vindt. Die betrokkenheid is er, als bovenbouw vormen we één team." Spelers prikkelen kan ook op een andere manier. "Je kan ook een speler van Onder 19 die het goed doet in de Youth League een week later bij Onder 17 op een totaal andere plek zetten, zonder enige opdracht," noemt Peereboom als voorbeeld. "Laat het hem maar uitzoeken. Ook dat is triggeren van talent. Dat kun je alleen doen als de trainers onderling goed met Ajax Onder 19 viert het winnen van de Supercup na de 2-0-zege op angstgegner Vitesse

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 10