Ajacieden moeten wennen aan Rheinstadion, maar zien veel fans op tribune ajaxlife 02-09-2016 X reisje langs de Rijn. ^SSSSfo oostwaarts van Mokum ligt een uitstekend geschikt stadion om Ajax - SK Örebro, de eerste wed strijd in het Uefa-Cuptoernooi 1991/1992 te herbergen. Naam van de locatie is heel toepasselijk 'Rheinstadion'. Thuisclub Fortuna kent geen internationale verplich tingen. De deal is gesloten, Ajax heeft zijn thuishaven. Ajaxuitstraling Voorzorg BIJ DE VOETBALLERS LEEFT ALLEEN NIEUWSGIERIGHEID OVER HOE DAT NU ZAL ZIJN, THUIS SPELEN OP ANDERMANS VELD Ajax won in 1992 de Uefa Cup. We duiken dieper in het seizoen van het Europese succes. In deel 3: een Remake UEFA CUP 92 -| DOOR DAVID ENDT We gaan naar Düsseldorf! Hemelsbreed 122 kilometer N-AMRO De Ajaxspelers bedanken de fans na de simpele 3-0-zege. Op divers gebied is er contact met de gastvrije Duitse club en met de gemeente Düsseldorf. Het aspect veiligheid speelt een belang rijke rol, een exodus van Ajaxfans is een risicovolle onderneming. De Ajaxsupporters hebben een kwa lijke naam opgebouwd, dus moet er van alles worden gedaan om exces sen uit te sluiten. Ajax' administrateur Gerard Holsheimer maakt nog meer over uren dan hij normaal al doet. Op het vlak van wedstrijdorganisatie is hij de spin in het web. Kaartver koop, overleg over veiligheidsza ken, inspectie van het stadion, ont vangst van arbitrage en tegenpartij. In commerciële zin is het Daan van der Burg die zich het vuur uit de sloffen rent voor het vinden van geschikte ruimtes voor bestuur, directie en (erg belangrijk) spon sors, verkopen en plaatsen van de boarding, en dergelijke. De gastheren van Fortuna Düsseldorf zijn zeer behulpzaam in de aanloop naar de wedstrijd tegen SK Örebro. De Zweede ploeg is een even onbe kende als kwaliteitsarme opponent. Toch ligt er een ongrijpbaar span ningsveld rond de wedstrijd. Die is vooral merkbaar bij de Ajaxorgani- satie. Bij de voetballers leeft alleen nieuwsgierigheid over hoe dat nu zal zijn, thuis spelen op ander mans veld. Hoeveel supporters zullen de moeite nemen het Rheinstadion een Ajaxuitstraling te geven? Dat is een sterker onderwerp van gesprek dan in welke formatie de Zweedse oppo nent met de lastig uit te spreken naam aan zal treden. Dat deze wedstrijd ontsnapt aan de normaliteit is duidelijk. De huiselijkheid die De Meer te bieden heeft, is in Düsseldorf afwezig, zo blijkt bij de inspectie van het stadion. Onpersoonlijke kleedkamers, ruige catacomben, veel beton. Rondom het veld een atletiekbaan. Wel zo veilig. Ach, De Meer, die moeten we voor even vergeten. Het team reist een dag voor de wedstrijd per bus naar Düsseldorf. De afstand is niet onoverkomelijk; Kerkrade en Groningen liggen verder weg. Busbedrijf Oostenrijk zorgt voor een iets luxer model. Het Uefa-Cuptoernooi is toch anders dan competitievoetbal, dus wordt het comfort wat aangepast. In een sfeer van kinderlijke ner vositeit wordt aan de Middenweg ingestapt en na zo'n zestig kilo meter wordt de Rijnroute gevolgd. Nee, gezongen van 'Ja, zo'n reisje langs de Rijn, Rijn, Rijn' wordt er niet. Daarvoor zit er net te veel spanning op deze onderneming. Op 18 september 1991 merken de spelers met genoe gen dat bijna het dubbele van de ver wachte tienduizend Ajaxsupporters zich in het stadion hebben genesteld. De betonnen kaal heid van het Rheinstadion krijgt zo een Ajaxkleurtje en Örebro blijkt inderdaad een lichtgewicht. Komt het uit voorzorg of is het vanuit het internationale aspect geredeneerd dat trainer Leo Been hakker Ajax in een variant op 4-4-2 het veld instuurt? Dennis Bergkamp en Bryan Roy als snelle spitsen, Johnny van 't Schip voet ballend als een offensieve mid denvelder. De gebruikelijke spits, de verse aankoop John van Loen, heeft plaatsgemaakt. Opvallend is de positie van Marciano Vink die met Jan Wou ters het hart van de defensie vormt. De beperkte ambitie en het lage kwaliteitsniveau van de Zweden brengt Beenhakker er toe om al ver voor de rust een aanpassing te doen. Daar is Van Loen die de vrij wel overbodige Vink komt vervan gen en aanspeelpunt wordt in de voorhoede. Het is dan nog steeds 0-0, ondanks diverse kansen. Paal en lat houden Stefan Pettersson en Aron Winter van scoren af. Tot een kwartier na rust kan Örebro zich verbazen over de gun stige stand. Dan schiet Bergkamp Meer fans dan verwacht maken de reis naar Düsseldorf, en kleden het Rheinstadion een beetje aan. Betonnen kaalheid met een Ajaxkleurtje eindelijk raak. Per Blohm, tot dan een onbekende held, verandert het afstandsschot zodanig dat keeper Karlsson kansloos is. Tot op de dag van heden wordt Blohm, nog steeds iedere zondag in het stadion van Örebro te vinden, met het 'eigen doelpunt' lachend geplaagd. Ajax' tweede goal is mede te danken aan het haviksoog van de Oostenrijkse arbiter Kapl. Hij ziet dat de kopbal van Winter via de lat eerst achter de doellijn is gestuit alvorens weer in het veld te belan den. Tenslotte is het een tweede Zweed, Ajacied Pettersson, die op aangeven van Michel Kreek de score een veilig aanzien geeft. Leo Beenhakker zit voor de laatste keer als coach op de bank, opvol ger Van Gaal is in Düsseldorf nog assistent. In Zweden debuteert Van Gaal internationaal als hoofd verantwoordelijke. Hij verandert, het Ajaxelftal krijgt een lichte maar veelzeggende remake. Zo debuteert Edgar Davids en raakt Wouters zijn plek in het centrum van de verdediging kwijt aan Van Gaal-beschermeling Wim Jonk. De terugwedstrijd heeft alleen voor Örebro iets feestelijks. Voet ballen tegen het befaamde Ajax is een onvergetelijk evenement. Dat Ajax met slechts 1-0 wint (doel punt van alleskunner Winter) en de Zweden nog een paar kansen krijgen om langszij te komen, wekt bij het thuispubliek vooral verba zing. Ajax is door naar de tweede ronde, niemand had anders ver wacht. Ajax mag opnieuw een reisje langs de Rijn maken, nu om in het geïmproviseerde thuis stadion het bescheiden Rot-Weiss Erfurt te ontvangen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 17