AFTANDSE UITVAKKEN £""*■1111 SI H.ni'lPlMir £nrwur„,J rWl»„r,r||| ^■KWlrirm ajaxlife FANZONE -fl CT 02-09-2016 1Ü Het ene uitvak is het andere niet. Met Ajax kom je ook wel eens op plekken waar het minder luxe is dan in de Amsterdam Arena. We stelden een lijstje op met vijf merkwaar dige uitvakken. I l""||r - ostov reis te vergoeden. Het gaat erom dat je op het terras zit - die hebben ze in Rostov gelukkig wel - en met gelijk gestemden proost. "Deze is van de club!" Bij 35 graden en een beetje wind is het prima proosten, zeker als je voor omgerekend vijftien euro vier of vijf halveliters bier kunt bestellen. Contrast Het is maar goed dat we alle 23 een paar biertjes hebben gedron- De Ajaxfans zitten bijna tussen de thuissupporters, zoals het eigenlijk hoort. ken. Anders is het ter plekke in het Olimp-2 Stadion helemaal niet te doen. Na een paar minuten spe len, weet je het al: zelfs drie ballen achter elkaar naar de goede kleur spelen, gaat vanavond niet lukken. Het contrast kan gek genoeg amper groter zijn. Wij kunnen de Champions League-hymne wel dromen en Ajax heeft meer dan genoeg geld op de bankrekening staan, maar de fans van Rostov weten niet wat ze meemaken als het bekende deuntje uit de luidsprekers schalt. Die hymne hoorden ze niet eerder. En als er wordt verloren, waarschijnlijk ook meteen voor het laatst. Rostov dreigt failliet te gaan bij een slechte afloop. Er melden zich vooraf zelfs enkele Russen in het provisorische uitvak om selfies te maken met de aanwezige Ajacieden. We zijn een attractie. Je kunt de plek waar we staan trouwens niet eens echt een uitvak noemen. Er is geen hek, er hangt geen net, er zijn wat rijen stoeltjes vrijgehouden tussen de thuisfans en zoek het maar uit. Nee, dat zeg ik verkeerd: dit is juist zoals het hoort. Zelden ging het zo gemoedelijk. Wie weet moet ik deze reportage opsturen naar de Franse politie, die het bezoek aan de uit wedstrijd tegen Paris Saint-Ger main tot een hel maakte. De contro les waren toen zo streng dat het niet leuk meer was en door een groot doek dat aan de balustrade boven het uitvak hing, kon ik amper het spel volgen. Maar hier is het allemaal best prima. De Rostov-aanhang lijkt het leuk te vinden dat wij er zijn en maakt zich amper illusies. Een uurtje later is alles anders. Uitein delijk klapt het uitvak naar de Rus sen als teken van felicitatie en niet andersom Lachen Vier keer staan we te vloeken en te tieren als Rostov scoort, een keer of vierhonderd na weer een onver klaarbare actie van een van de spe lers in Ajaxhemd. Er zit niets anders op dan cynische grappen te maken. Als je Ajaxsupporters op televisie hebt zien lachen, was het daarom. We proberen op te sommen wie allemaal de ontwikkeling van 'Appie' Nouri in de weg staan. Zijn er misschien meer spelers die ervan dromen samen met hun broer te voetballen? Zodra Jasper Cillessen in de buurt van een bal komt, stip pen we aan dat hij mooi de keeper van FC Barcelona is. Diep in de tweede helft wordt zelfs serieus de vraag gesteld: wie is er nog in de race met zijn poultje? Vooraf werden de verwachtingen gepeild en vol gens mij zette er zelfs iemand in op 0-5, zo optimistisch waren we. Het dieptepunt moet dan nog komen: het laatste fluitsignaal. Als je de kaartjes betaalt, kom je de supporters natuurlijk ook bedanken voor hun steun. Vanuit het uitvak rennen supporters naar het hek bij het veld waar de spelers zich mel den. Een enkeling als iets te blij jui- chaapje, nadat je net met 4-1 een pak op de broek hebt gekregen. Het is vaste prik dat spelers bij een goed geplaatst uitvak shirt jes gooien naar de spelers. Klaas- sen geeft zoals altijd met dit soort dingen het goede voorbeeld. Dit is alleen geen avond die zomaar even kan worden 'afgekocht' met een shirt. Dat ondervindt Nick Vier gever. De linksback wil zijn shirt doneren aan 'een van de 23', maar wordt afgesnauwd. "Geef maar aan een ander," bijt de uitverkozen fan hem toe. Viergever loopt snel door naar een ander, die het shirt wel wil. Het weigeren van wedstrijd shirts, een uniek souvenir, zegt alles over de ellendige avond. Het berei ken van de Champions League zou nooit een simpele opdracht wor den, maar dit? Het werpt de club gevoelsmatig op een achterstand die pas over jaren is goedgemaakt. De gemaakte grappen worden niet voor niets steeds cynischer. En toch... Tegen de tijd dat je dit verhaal leest, zijn de eerste trip jes voor de Europa League alweer geboekt. Misschien zelfs wel alle drie. De stempels in ons paspoort herinneren nog aan het drama van Rostov, nieuwe avonturen zijn alweer in de maak. Slavia Praag Augustus 2007 Nooit kwamen we in een stadion waar de stukken beton van de tri bunes brokkelden, op deze wed strijd na. Als je drie keer sprong, kon de tribune best instorten. Niet veel later verhuisde Slavia Praag naar een nieuw, modern onderkomen. Slovan Bratislava Augustus 2009 Deze trip is een beetje in de vergetelheid geraakt - Ajax was allang door - maar hoe het bestond dat de Uefa het stadion van Slovan Bratislava had goed gekeurd? Het is nog altijd een raadsel. Op de gemiddelde rom melmarkt vind je minder oude meuk. Het uitzicht was prima, dat dan weer wel. Fiorentina Februari 2009 Ben je wel eens weggestopt in een rommelhok? Dan weet je hoe we ons voelden tijdens het bezoek aan Fiorentina. Hoge hekken, een boel draden en beroerd zicht op het veld. Je moest tussen drie spijlen en een boel ijzer door kijken om iets van de rake vrije trap van Kennedy te zien. Timisoara December 2009 Vooruit, deze wedstrijd bekeken we niet vanuit het uitvak, maar vanaf de perstribune. En dan zijn de faciliteiten meestal wat beter. Dus hoe zal de rest van het stadion zijn geweest als de 'perskamer' uit een onverwarmde keet op de par keerplaats bestond met daarnaast een paar plaskruizen? PAOK Saloniki Augustus 2010 Er is op zich weinig mis met het uitvak van PAOK Saloniki, alleen de ligging kan wat ongelukkig zijn. Zeker als je PAOK verslaat en in het uitvak een vlag wordt getoond van rivaal Aris. Dan beginnen er Grieken te rennen en word je met bestek bekogeld vanaf de hoger gelegen hoofdtribune. Het uitvak in Bratislava.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 15