Clubliefde brengt groepje supporters op plekken waar je normaal niet komt XTK 02-09-2016 ajaxlife De meegereisde supporters zijn de laatste jaren door Ajax niet ver wend tijdens Europese tripjes, maar 23 supporters togen vol goede moed naar Rostov. De complexe trip naar het verre Rusland werd er eentje om niet snel te vergeten. Helaas om verkeerde redenen. HET WEIGEREN VAN WEDSTRIJDSHIRTS, EEN UNIEK SOUVENIR, ZEGT ALLES OVER DE ELLENDIGE AVOND -fl Jg FANZONE Rostov-uit levert 23 teleurgestelde Ajaxfans in het uitvak op Door Ajaxverslaving in R DOOR KEVIN VAN NUNEN Wat als Ajax 'gewoon' had gewon nen op De Vijverberg? Dan was er nooit sprake geweest van het 'Echec van Doetinchem', dan stond er een schaal te blinken in de Amsterdam Arena en liepen we waarschijnlijk nog steeds de polonaise na het ver overen van een gestolen titel. Het liep anders. Ajax speelde gelijk, PSV kreeg ergens op een parkeerplaats langs de snelweg de enige echte schaal overhandigd en heeft een toffe loting in de Cham pions League. Een beetje Ajacied kijkt met jaloezie door de puinho pen in de Amsterdam Arena heen naar de gang van zaken in Eind hoven. Toch laat je als supporter je club nooit in de steek, zeker niet als je geregeld uitwedstrijden bezoekt en al helemaal niet als het bezoeken van Europese uitduels vaste prik is. De veroordeling tot de voorronden van de Champions League kostte een fanatieke Ajacied minstens vijftienhonderd euro. Dan heb ik het slechts nog over het boeken van tickets en hotels voor Thessaloniki en Rostov. Het is als een verslaving: je denkt niet na hoe duur een tripje wordt, je wilt slechts weten: waar gaan we naartoe? Stempels Nou, voor 23 Ajacieden luidt Rostov de plaats van bestemming om alsnog een startbewijs voor de Champions League af te dwingen. Gelukkig speelt Ajax eerst thuis, dat geeft wat tijd en lucht om een visum voor de Russische Fede ratie te ritselen. Zonder stempels van Vladimir Poetin kom je ner gens binnen, laat staan in Rostov. Rostov aan de Don om precies te zijn. Ik weet niets van Rostov. Ik kan het niet eens aanwijzen op de kaart, weet niet wat er te doen valt, ik weet he-le-maal niets. Maar een tripje naar het Oostblok of nog ver der is altijd een mooi avontuur, zo weet ik uit jarenlange ervaring. En Spartak-uit in Moskou was ook te gek. Maar wie wil zich nu aan zo'n trip wagen, zijn hier mensen voor te porren? Euhm, neeEn dat is ook wel logisch. Het kost vrije dagen op het werk, vliegtickets zijn duur, het visum is een geregel. Dan heb je nog niet eens een hotel. Laat staan een uitnodigingsbrief, die nodig is om je visum aan te vragen. Rostov is ook niet spannend. Er valt niets te beleven. De eerste vlugge zoektocht naar toerisme in Rostov geeft als resultaat dat er geen toeristische attracties zijn. Toch vliegen de appjes over en weer, zoals het al jaren gaat binnen de vriendengroep. Van Molde tot Madrid en zo'n beetje alles er tusse nin. We waren erbij en vriendschap pen voor het leven werden gesloten. Dit keer is er vlug een groep aan gemaakt voor die enkele geïnteres seerde binnen de kennissenkring. Je leert door zo'n loting nog eens mensen echt kennen, behalve van gezicht. "Vliegt er een betrouwbare maatschappij die kant op?" wordt gevolgd door "Dur ven we een nachtvlucht aan?" en 650 euro lichter luidt de vraag: "Hoe komen we in godsnaam aan een uitno digingsbrief?" Dat laatste is gelukkig niet zo'n pro bleem. Er bestaan vage Russische bureautjes die handelen in uitnodigingsbrieven en als je een tientje inlegt, wordt er direct eentje gemaild. Douane Het blijkt allemaal nog te werken ook. Er wordt door de Russische mevrouw van de douane niet een vraag gesteld over de meegebrachte papieren. Ik rol vrij soepel door de procedure. Misschien scheelt het dat ik zeker niet de eerste Ajacied ben die zich bij het kantoortje meldt rond drie uur 's nachts. Ik ben de vierde op rij, de dame weet ook dat er een gemene deler is. Zonder groe ten van Poetin krijg ik spoedig mijn benodigde stempels. Om een beeld te schetsen van Rostov: het lijkt hier en daar een beetje op Kiev, maar dan veel min der spannend. Ik zie kerken met bollen van bladgoud, de een wat moderner dan de ander. Maar dat is het wel. Alleen de taal... Die barrière is hier groter dan in Kiev; niemand verstaat Engels. Taxichauffeurs spreken teksten in op Google Translate en we lezen de vertaling op het schermpje van hun telefoon, zo komen we er wel. Serveersters beginnen te giechelen zodra een groep jongens vraagt of ze Engels of Duits spreekt. Bestellen doen we maar door een plaatje aan te wijzen vanaf de menukaart. Is er trouwens een toeristische hotspot die ik kan aanbevelen als je nog eens mocht eindigen in Rostov? Nee, eigenlijk niet. Gelukkig heb je als voetbalsup porter een ander doel, zo'n drie duizend kilometer van het geliefde Mokum: Ajax aanmoedigen. Eerlijk is eerlijk, zonder de club zouden we hier niet zijn, alle 23 niet. We zijn hoopvol, na de eerste ont moeting met de tractorboys uit Rostov. Ajax speelt een uur leuk voetbal, waarom zou dat in Rus land niet nogmaals kunnenOf geldt straks het Spartakscenario (thuis goed spelen, uit zware neder laag) waar we in Moskou kennis mee maakten? Toen was het lijden geblazen. En niet alleen omdat Ajax een kansloze avond beleefde. Spartak bleef met 3-0 nog genadig, hoezeer Jeroen Verhoeven ook zijn best deed om in de weg te liggen. Het was daarnaast, in tegenstelling tot nu in Rostov, koud. Erg koud. Vergoed Goed nieuws bij het verzamelen voor de training. De telefoon piept, we hebben mail. 'Ik spreek namens het hele team als ik zeg dat wij het fantastisch vinden dat jij, ondanks deze complexe reis, ook in Rusland achter ons staat,' mailt Davy Klaas- sen vlak voordat de afsluitende trai ning begint. Ons kaartje wordt door de selectie vergoed. Onder 23 man verspreidt zulk nieuws zich als een rennend vuur tje, zelfs als de meesten hun dataroaming hebben uitgeschakeld uit angst voor hoge rekeningen. Die vijftien euro lijkt misschien een druppel op een gloeiende plaat, maar het is eindelijk een serieus teken van warmte en alle 23 suppor ters kunnen het gebaar waarderen. Daarom vind ik de suggesties vanuit Nederland nergens op slaan; de spe lers hoeven heus niet onze complete

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 14