ajaxlife 02-09-2016 XX 'ALS IK MET MIJN TEGENSTANDER OF DE SCHEIDSRECHTER BEZIG BEN, GAAT DAT VOOR EEN DEEL TEN KOSTE VAN MIJN KWALITEIT' INTERVIEW -f -fl En dan kopen de fans dus massaal je shirtje. Al eerder ervoer hij het respect. "Bij Ajax voel ik me een belangrijke en gewaardeerde speler. Dat is het mooie van voetbal. Door keihard te werken kun je het ech ter wel dubbel terugverdienen. Dat overkomt me nu bij Ajax." Ook weer een les van De Boer: knokken. Als eerste op de club arri veren en als laatste weer in de auto stappen. Op zijn vrije woensdag stond hij altijd op het veld. Vrije trap pen oefenen, linkerbeen verbeteren, een-tweetjes maken of zijn crosspass oefenen. Meestal was hij niet de enige. "Arek Milik, Davy Klaassen en Nemanja Gudelj waren er ook geregeld." Thuis in IJburg gaat hij dit sei- zoen nog specifieker te werk. "Als ik na een training thuiskom, schrijf ik in een boekje op wat er goed ging en wat beter moet. Soms ben ik bekaf maar dan schrijf ik het ook op. Dit is voor mij de juiste manier. Zo kan ik mezelf elke dag in de spiegel aan kijken. Als ik zo blijf doorgaan, komt het succes vanzelf. Daar ben ik hei lig van overtuigd." Motivatie In Libanon, het land van zijn vader, kon Younes afgelopen zomer even afstand nemen van het voetbal. Hoe wel geboren en getogen in Duitsland voelt hij zich er thuis. Hij herkent het povere bestaan. Thuis had Younes het ook niet breed. "Het is vreemd te zien dat mensen die vrijwel niets hebben gelukkig zijn. Als ik dat zie, kan ik hier niet zitten mopperen. Daar kan ik de Libanezen alleen maar om bewonderen. Ze motive ren me." Op zo'n driehonderd kilome ter afstand van Libanon staat de wereld in brand. Aleppo, Raqqa, IS; Younes kent de ellende. "Het is verschrikkelijk voor de mensen daar," zegt de praktiserend mos lim. "Veel mensen uit Syrië zijn naar Libanon gevlucht. Toen we in Tripoli met de voetbalschool begon nen, kwamen daar ook veel Syrische kinderen. Als je met ze praat, snap pen ze de situatie zelf ook niet. Ze weten alleen dat ze moeten vluch ten, omdat er problemen zijn. Op televisie weet je ook niet wat je moet geloven, dus het blijft een moei lijk onderwerp om over te pra ten." Eenmaal terug uit het Midden-Oosten meldde hij zich in Amsterdam voor de start van het nieuwe sei zoen, terwijl de bondscoach van het olympisch elftal (Horst Hrubesch) Younes liever had zien schitteren op de Spelen in Rio de Janeiro. "Ik ken hem al heel lang en speel graag in zijn teams. Hij vond het vervelend, maar begreep het wel. Voor mij was het in beide geval len crème de la crème: de olympische spelen of voor ronden Cham pions League," zegt hij strate gisch. Diezelfde Hru besch liet afgelo pen seizoen weten dat Younes eigen lijk op zijn best was op de nummer '10'. De Ajacied lacht. "Ajax heeft me gehaald voor de linksbuiten positie. Boven dien, als je Davy Klaassen voor de 10-positie kunt opstellen, is dat voor iedereen beter. Ook voor mij." Ramadan Zelf kende hij een valse start in de voorbereiding. Een spierverrekking in de buurt van zijn lies, opgelopen in het oefenpotje tegen AFC, gooide al snel roet in het eten. "Daar baalde ik van. Het gebeurde ook nog eens tijdens de ramadan. Dan is het moei lijk om op dit niveau te presteren. Je moet goed eten en slapen. Als je niet in dat ritme zit, is het lastig. Maar goed, zoiets kan gebeuren. Blessures komen nooit op een ideaal moment." In de thuiswedstrijd tegen Roda JC kwam hij na rust in het veld voor Daley Sinkgraven en thuis tegen Rostov begon hij voor het eerst in de basis, al haalde Bosz hem - net als tijdens het duel in Rusland - naar de kant voor de Colombiaan Mateo Cassierra. Na de wanpres taties tegen Willem II en Rostov is er in de selectie intensief gesproken. "We zijn samen gaan zitten. Kijk, de trainer kan ons wel aanwijzingen geven maar wij moeten het laten zien. Verplicht communiceren. Davy Klaassen en Nemanja Gudelj spelen daar hun rol in. De oplossing is dat we met zelfvertrouwen moeten voet ballen. We dragen het Ajaxshirt en moeten het voetbal spelen dat Ajax altijd groot heeft gemaakt. Durven, lef tonen. Dat klinkt simpel, maar we moeten het wel gaan doen," doceert Younes in Deventer. De tactische opdracht voor Younes verschilt dit seizoen niet van het vorige. Hij moet 'hoog' op de helft van de opponent staan en iets AMIN YOUNES goed met de bal doen zodra hij deze krijgt aangespeeld. Als de tegenstan der opbouwt, is hij de eerste verde diger die druk moet zetten. Bosz gaf na de wedstrijden tegen Rostov en Willem II al aan dat de door hem gewenste speelstijl fysiek veel vraagt van zijn spelers. Younes: "De speelwijze vraagt veel power, maar zo moet Ajax spelen. Zo win nen we de fans voor ons en gaan ze achter de ploeg staan. Dat geeft ons extra kracht en vertrouwen. We zijn allemaal jong en moeten in de toekomst nog beter op deze manier gaan voetballen. Het is ook niet ingewikkeld, maar het moet wel in alle hoofden komen. Dat heeft tijd nodig." Hoewel hij pas een kleine twee maanden onder Bosz traint, is zijn eerste indruk positief. "Ik kende zijn naam, omdat hij kort voor Hansa Rostock speelde. Ik praat nu mis schien veel over Frank de Boer, maar dat komt omdat ik het afgelo pen seizoen zoveel van hem geleerd heb. Onder Bosz is er voor mij niet veel veranderd. Ik krijg de bal alleen eerder aangespeeld, omdat de trai ner wil dat de vleugelaanvallers het verschil maken. Dat weten we. Nu is het zaak dat de aanvallers voorin goed samenwerken. Ik zie en voel dat ik onder deze trainer de vol gende stappen ga maken." Rendement Verbeterpunten zijn er genoeg voor de man die in de kleine ruimte tot de besten binnen de selectie behoort. Meer rendement uit zijn acties halen, staat met stip op een. "Ik kom vaak in scoringspositie. Persoonlijk vind ik een assist net zo mooi als een doelpunt, maar mijn rendement in de zestien moet omhoog. Hrube- sch omschreef het laatst mooi. Het is hetzelfde als je een mooi meisje ontmoet en een ander er uiteindelijk met haar vandoor gaat, omdat hij de klus wel weet te klaren." Ontzag inboezemen, minder lief en netjes zijn, hij kent de riedel van zijn voormalige trainer. "En hij heeft gelijk. Alleen kon hij tegenstanders met zijn lichaamstaal in de spelers tunnel al angst inboezemen. Zo liet hij zien dat er niets te halen viel. Ik ben fysiek het tegenovergestelde. Ik moet me concentreren op mijn eigen kwaliteiten en doelpunten maken. Als ik met mijn tegenstander of de scheidsrechter bezig ben, gaat dat voor een deel ten koste van mijn kwaliteit." Inmiddels zijn Younes' kwa liteiten bij zijn tegenstanders wel bekend. Dat vertaalt zich wekelijks naar dubbele dekking als hij richting vijandelijk doel dribbelt. "Dat bete kent dat er elders meer ruimte ligt. Mitchell Dijks kan er dan bijvoor beeld vaker overheen gaan." Betrouwbaar In de spitspositie zoekt Younes nu contact met Bertrand Traoré. "Ber- trand is een kwaliteitsspeler. Vanaf de eerste dag kun je zien dat hij kan voetballen. Je kunt hem hard aanspelen, hij is balvast. Hij is in zijn spel betrouwbaar. Dat is belang rijk. Arek is een ander type. Ze zijn niet met elkaar te vergelijken, vind ik. Arek heeft een geweldige aan name. Hij is niet de snelste maar wel in zijn hoofd én hij heeft een gewel dig linkerbeen." Het gaat niet om namen, maar om de invulling op een specifieke positie, wil hij er maar mee zegen. Een les van Dennis Bergkamp. Hij wees Younes op het belang van com municatie. Op het veld en daarbui ten. "Voetbal is communicatie. Als wij veel praten, gaat het ook beter op het veld. Mensen roepen dan dat we elkaar goed aanvoelen, maar het is allemaal puur communicatie." Op de linkervleugel krijgtYounes ruggensteun van Nemanja Gudelj en Mitchell Dijks. "We hebben altijd een plan, maar in de wedstrijd kan alles zomaar veranderen. Dan is het goed om elkaars kwaliteiten te ken nen. Dat riep Frank vorig seizoen en dat roept Bosz ook. In de wedstrijd is het voor een trainer lastig coa chen. Slimme spelers kunnen het tijdens de wedstrijd zelf aanpassen." Droomt hij er van om in de toe komst terug te keren naar de Bun- desliga om zijn criticasters de mond te snoeren? "Daar ben ik niet mee bezig. Ik heb het hier nu ontzet tend naar mijn zin. Wat competitie betreft, deed ik een stap terug. Als club is Ajax voor mij een grote stap omhoog. Het verleden telt niet meer. Alleen de volgende wedstrijd. Daarin moet ik me opnieuw bewijzen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 11