Van der Sar schenkt Ajax echte Intertoto Cup voor nieuwe Gallery of Fame ajaxlife ACHTERGROND 12-08-2016 Ajax opende deze week de Gallery of Fame. Naast de bekende Europese bekers staat in het 'museum' een trofee met een bijzonder verhaal: de Intertoto Cup uit 1962. VOOR LEDEN SV AJAX: TWEEDE KAARTJE GRATIS 'WAAR HET ORIGINEEL WAS, WIST LINDEMAN NIET. IK WEL, INDERDAAD' Duikende keeper blijkt van historische waarde DOOR MIKE VAN DAMME De keeper zou eigenlijk wat meer naar voren moeten duiken. En de bal is vrij klein ten opzichte van de handen van de goalie. De verhou dingen kloppen beter bij het echte beeld, zo wordt ons verteld. We zitten bij Ajaxdirecteur Edwin van der Sar op kantoor en kijken naar een beeld van een duikende keeper, rustend op een blok hout. Het is een replica van de Intertoto Cup, de eerste inter nationale prijs die Ajax ooit won. Het werd in 2000 door de Suppor tersvereniging Ajax aan de club geschonken, en in ontvangst geno men door spelers die de echte prijs in 1962 wonnen. Het was op 26 april 1962, in het Olympisch Stadion van Amster dam, dat uitgerekend aartsrivaal Feyenoord werd verslagen met 4-2. En zo werd Ajax de eerste club ooit die de 'Campionnat International de Football' won. En zo gingen in juni 1961 de groepswedstrijden van start, met Ajax als een van de vier Nederland se deelnemers. De Amsterdam mers wonnen groep 6, dat verder bestond uit Malmö FF (Zweden), FK Pirmasens (West-Duitsland) en FC Zürich (Zwitserland). Via zeges op het Oostenrijkse First Vienna (4-3 na verlenging) en het Tsjecho-Slowaakse Slovan Bratislava (5-1) plaatste de ploeg van Keith Spurgeon zich voor de finale. Daarin wachtte Feyenoord, dat werd verslagen door drie doel punten van Henk Groot en een van zijn broer Cees. Aanvoerder Co Prins nam de Karl Rappanbeker, vernoemd naar de bedenker van het Euro pese toernooi, in ontvangst van Uefa-voorzitter Gustav Wieder- kehr, zo lezen we in het jubileum boek Ajax 100 jaar, van Evert Ver meer en Marcelle van Hoof. Gokker De Intertoto Cup was een Zwitsers initiatief en werd in 1961 in het leven geroepen, vooral om de saaie zomermaanden zonder competi tievoetbal te overbruggen. Voor de voetballer, voor de fan, maar vooral voor de gokker. Grote Euro pese wedkantoren zorgden voor de financiering van het toernooi, dat niet onder de vlag van de Uefa, maar wel met diens toestemming werd georganiseerd. De Intertoto Cup is een van de pronkstukken in de nieuwe Gal lery of Fame, dat sinds deze week open is in de Amsterdam Arena. Dit alternatieve museum maakt deel uit van de Arena Tour, en is niet los te bezoeken. Als lid van Supportersvereni ging Ajax kun je nu extra goed- Onderzoek In datzelfde boek staat ook dat de beker niet meer in de prijzenkast van Ajax is te zien. 'De wisselbe ker mocht maar één jaar worden gehouden en Ajax liet pas in 2000 vanaf foto's een kopie maken.' Maar waar was het origineel dan gebleven? Sportjournalist Matty Verkamman verrichtte in 2002 enig onderzoek voor Trouw. 'Het werd geen langdurig speur werk' schreef hij. 'Te Frankfurt koop een rondleiding boeken en daarmee de Gallery of Fame bezoeken: op vertoon van je clubcard van SV Ajax (Ajax Life, Ajax Jonge Schare en Ajax Kids Club) krijg je het tweede kaartje namelijk gratis. Kijk voor meer informatie en de voorwaarden op ajaxlife.nl/gallery. mocht men Der Jan (Verkamman vernoemde de beker maar naar keeper Jan Jongbloed, red.) hou den, want op 17 juni 1967 werd Eintracht de laatste winnaar.' Het was een logische, maar toch verkeerde aanname. Want bij Eintracht Frankfurt missen ze het beeld ook, zo laat Mat thias Thoma, werkzaam in het Eintracht Frankfurt Museum, weten. "We hebben één foto van een speler met de International Cup, maar de trofee zelf zit niet in ons archief. Ik heb geen idee wat er mee is gebeurd." Wij wel. Althans, we weten dat het beeld - wie weet na hoeveel omzwer vingen - aan het begin van deze eeuw bij een antiquair in Londen is terechtgekomen, en werd ver kocht aan een liefhebber die geen idee had wat hij precies in huis haalde. Golfclubs En daarom zitten we in het kan toor van Van der Sar. Hij is die liefhebber. Dat we naar de replica kijken, komt omdat hij het ori gineel inmiddels aan Ajax heeft geschonken voor in de Gallery of Fame (zie kader). Van der Sar vertelt: "Toen ik bij Fulham speelde, ging ik vaak langs antiekwinkeltjes in Nothing Hill. Ik heb daar bijvoorbeeld ook oude golfclubs en tennisrackets gekocht om een kamer in huis, waar ook een biljarttafel stond, leuk aan te kleden. Op een gegeven moment zei een van de antiquairs dat hij iets moois voor me had, een bronzen beeld van een keeper. Ik heb 'm meteen aangeschaft, samen met twee andere voetbalstukken." Jaren gingen voorbij en Van der Sar bleef denken dat hij (voor zo'n duizend pond) gewoon een mooi beeld had gekocht. Niet minder, niet meer. Totdat hij als kersvers directeur van Ajax op bezoek ging bij het erfgoed en bijna eenzelfde beeld zag staan. "Ik wilde wat aankleding hebben voor mijn kantoor, dat nog heel kaal was. Toen liet Thijs Linde man me een replica van de Inter- toto Cup zien. Ik herkende het beeld meteen, die leek heel erg op het beeld dat ik thuis had. Waar het origineel was, wist Lindeman niet. Ik wel, inderdaad." Letters Het blijft de vraag of het beeld dat Van der Sar heeft gekocht echt het origineel is. Net als Eintracht Frankfurt heeft Ajax niet veel foto's van de trofee. In een van de nummers van het Ajax Clubnieuws uit 1962 staat echter een grote foto van Ajax' eerste internationale prijs. Op het bronzen gedeelte van de voet staan letters gekerfd: bij de replica ontbreken deze letters, op het beeld van Van der Sar zijn ze wel zichtbaar. Er staat 'Dulau', ongetwijfeld de naam van de kun stenaar. Van der Sar zelf heeft eigenlijk nog maar een vraag: waarom heeft de organisatie gekozen voor een duikende keeper als trofee? "Het is goed dat de waardering voor keepers er toen als was, maar het blijft een aparte keuze." Karl Rappan, naar wie de tro fee is vernoemd, was een aanval ler, geen keeper. De enige logische verklaring is dat Rappan als trainer hield van defen sief voetbal, en zelfs wordt gezien als de voorvader van het Italiaanse catenaccio. De ultieme verdediger is natuurlijk, juist, de keeper. Hoe dan ook, de trofee is terug bij Ajax. En daar zal-ie blijven. "Ik hoef de trofee niet meer terug," besluit Van der Sar. "Het is een belangrijke prijs in de clubgeschie denis. Ajax is de rechtmatige eige naar." Championnat International de Football De Intertoto Cup in het Ajax Clubnieuws. EDWIN VAN DER SAR

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 15