Overgang Arek Milik doet terugdenken aan miljoenentransfer Wesley Sneijder 1 O ACHTERGROND lAj 12-08-2016 ajaxlife Arek Milik zou nog een jaar blijven en aan een eerder vertrek zou niet worden meegewerkt, zo verzekerde Ajax via een officieel bericht op de eigen site. Drie weken later zette de Pool zijn handtekening onder een vijfjarig contract bij Napoli. De loze belofte deed terugdenken aan de zomer van 2007. Dit seizoen is het even afwachten, maar sinds de sluiting van de transferperiode op 31 augus tus middernacht is vastgesteld, is het bij Ajax vaak onrustig op de slotdag. Ajax Life zet de meest spraakmakende lastminute-transfers op een rijtje. Meer loze beloften De traditionele zomerse trans- ferwindow is voor veel Ajaxfans inmiddels een tergende periode waarin de club sportief gezien doorgaans alleen maar wat te ver liezen heeft. De spelershandel is afgestemd op de wensen van de rijkste clubs en die machtsverhou ding druppelt door tot de onderste lagen van de voetbalpiramide. Sportieve ambities zullen het bij Ajax altijd afleggen tegen de oneerlijke financiële concurren tiestrijd. De 32 miljoen euro voor Arek Milik zijn vooral prettig voor de toch al uitpuilende clubkas. Mocht Ajax de groepsfase van de Champions League mislopen, dan schrijft het waarschijnlijk alsnog zwarte cijfers. In sportief opzicht laat Milik - vorig seizoen goed voor 24 treffers in 42 officiële duels - vooralsnog een leegte achter die ongewenst is in de kwalificatiereeks richting de groepsfase van de Champions League. Het gebrek aan scorend vermogen bij de onwennige voor hoede in Thessaloniki onder streepte dit nog maar eens. Iedere zomer bevindt Ajax zich in deze spagaat. Het geld is hard nodig, maar de sportieve ambities moeten ook ooit eens ingelost wor den. Als dan hardop wordt uitge sproken dat een bepalende speler nog een jaar blijft, voel je de hoop in menig supportershart groeien. Inmiddels weten de gelouterde fans ook wel dat ze die woorden met een behoorlijke korrel zout moeten nemen. Neem de zomer van 2007. Het Spaanse Valencia brengt aanvan kelijk een bod uit van zestien mil joen euro op Wesley Sneijder, die op dat moment een doorlopend contract heeft tot 2009. Veel te weinig, meldt Ajax. De beste spe ler van de eredivisie moet mini maal dertig miljoen euro opbren gen. Sneijder zelf wil weg. Hij is klaar voor de stap. De transfer van Ryan Babel naar Liverpool maakt een lucratieve transfer er voor hem niet gemakkelijker op. Een arbitragezaak overweegt hij niet, zo meldt hij Ajax Life desge wenst na de eerste oefenwedstrijd in de voorbereiding op het seizoen tegen VVSB uit Noordwijk. Een week na die oefenwedstrijd lijkt alles anders en verrast Sne ijder met een speciaal persmoment in De Lutte waar Henk ten Cate en de spelers zich voorbereiden op het nieuwe seizoen. Sneijder, Ten Cate en algemeen directeur Maar ten Fontein proosten in hotel De Bloemenbeek met champagne op een extra seizoen in Amsterdam. Sneijder blijft bij Ajax. "Ik wilde rust vinden, want de situatie DOOR SANDER ZELDENRIJK Wesley Sneijder kent geen twijfel in 2007; hij blijft nog een seizoen bij Ajax. Vertrokken op de valreep DOOR SAM PORSKAMP Zlatan Ibrahimovic Mino Raiola loopt tijdens het voetbalgala van de eredivisie in 2004 driftig heen en weer. De zaakwaarnemer van Zlatan Ibra- himovic probeert aan de voor avond van de transferdeadline zijn speler bij Juventus te stallen. Na het 'Maradona-doelpunt' wat Zlatan kort daarvoor maakte tegen NAC Breda willen de Ita lianen niets liever dan de Zweed overnemen van Ajax. De clubs worden het die avond echter niet eens over de transfersom. Als beide partijen de dag erna het transferbedrag op zestien miljoen euro vaststel len, willen de Amsterdammers graag de bankgarantie zien. Dat is een gevolg van de problemen die zijn ontstaan bij de trans fer van Cristian Chivu naar AS Roma, waar de Italianen nalatig waren met het betalen van de vol ledige transfersom. Intussen zit Zlatan thuis. Hij speelt wat op zijn Xbox. "Ik kon mijn frustratie kwijt in het spel," zo zegt hij in zijn biografie Ik, Zlatan. Om de transfer toch te forceren besluit Raiola zijn eigen advocaat te bellen, die zich voordoet als advocaat van Juventus. Zlatan: "De onderhandelingen kwamen hierdoor in een stroomversnelling, maar niet tot het gewenste resultaat. Daarom moest ik gelijk naar de Arena komen. Ik stopte met mijn computerspelletje en vertrok." Omdat Ajax de bankgaran tie wil hebben voordat de deal beklonken kan worden, ver trekken Zlatan en Raiola in een privétoestel van Juventus naar Turijn. Omdat Juventus weigert het bewuste papiertje te tonen, raakt Raiola in een spagaat. Zla tan beschrijft het telefoontje wat de zaakwaarnemer dan pleegt met Ajax: "Als jullie niet tekenen krijgen jullie geen zestien miljoen euro. En jullie krijgen Zlatan ook niet. Begrepen? En wat denken jullie, dat Juventus onder de beta ling uit zal proberen te komen? Jullie zijn niet goed snik." Of het de woorden van Raiola zijn is niet duidelijk, maar Ajax gaat overstag en een paar uur voor het verstrijken van de dead line is de deal toch rond. Kenneth Vermeer Misschien wel de meest contro versiële transfer van de afgelopen jaren is die van Kenneth Vermeer naar Feyenoord in de zomer van 2014. De keeper verloor het sei zoen daarvoor zijn basisplaats aan Jasper Cillessen en zinspeelt op een vertrek. Ajax laat hem vrij om op zoek te gaan naar een nieuwe club, maar is verrast door zijn keuze. "Kenneth vroeg of ik even wilde gaan zitten," aldus Frank de Boer destijds. "Dat heb ik maar even gedaan. Of ik in shock was? Nou, ja even wel. Zo'n over gang ligt wel gevoelig. Boven dien is Vermeer een van de beste keepers van Nederland. We wil len de concurrentie natuurlijk niet sterker maken, dat kan niet de bedoeling zijn." Ajax heeft eerder al aangege ven mee te werken aan een trans fer van Vermeer en dus gaat de club met horten en stoten op de laatste dag voor het sluiten van de transferperiode akkoord. Daley Blind Overigens is Vermeer die zomer niet de enige Ajacied die kort voor het verstrijken van de trans ferperiode vertrekt naar een andere club. Daley Blind staat al geruime tijd in de belangstel ling van het Manchester United van Louis van Gaal, maar een transfer lijkt aanvankelijk uit te blijven. De slechte resultaten van Manchester United in de eerste paar wedstrijden zorgen voor een roep om nieuwe spelers. De inte resse in Daley Blind wordt weer aangewakkerd en de middenvel der vertrekt voor achttien mil joen euro naar Old Trafford. Christian Eriksen Christian Eriksen geeft in april 2013 nog aan dat hij niet per se hoeft te vertrekken uit Amster dam. Maar mocht hij ooit ver trekken dan zal dat in ieder geval niet transfervrij zijn, zo geeft zijn zaakwaarnemer Martin Schoots aan. "Ik zie het nog voor me dat hij als zestienjarige zijn eerste Ajaxshirt mee naar huis nam, naar zijn jongenskamer in Dene marken. Hij is nog steeds trots dat hij bij Ajax speelt. Misschien dat het voor som mige mensen te roman tisch klinkt, maar Chris tian is daar heel authentiek in en wil Ajax iets teruggeven," zegt Schoots in het AD. Dat laatste doet de midden velder. Eriksen tekent op de slot dag van de transferperiode een vijfjarig contract bij Tottenham Hotspur. Ajax ontvangt dertien miljoen euro voor de Deen. Toby Alderweireld Op dezelfde dag als Eriksen ver trekt ook Toby Alderweireld. De Belg gaat naar Atlético Madrid. Zo raakt Ajax die zomer twee sleutelspelers kwijt op de laatste dag van de transferperiode.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 10