De Arena wordt meer en meer hét Ajaxstadion ke. believe so ajaxlife OPINIE K 02-06-2016 1 iWj De Amsterdam Arena bestaat twintig jaar. Langzaam veranderde de betonnen bak van Zuidoost in hét Ajaxstadion. Arena-directeur Henk Markerink over de metamorfose. Aankleding Eisenlijst 'WE HEBBEN TIJDENS DE BOUW TE WEINIG GEDACHT AAN HET SENTIMENT VAN DE SUPPORTERS' JkNL.MM-» r{ r- wii 1» 'Mensen maken de sfeer' Intense vreugde bij spelers en supporters na de 2-1-zege op Dinamo Kiev. DOOR MIKE VAN DAMME Hij hoeft niet lang na te denken. Wat voor Henk Markerink het moment was dat de Amsterdam Arena écht het thuis van Ajax was: Dinamo Kiev-thuis op 25 augustus 2010, al voelt het voor de Arena-directeur langer geleden. "Iedereen stond op de banken, schreeuwde de ploeg naar de over winning. Dat lukte. Toen had ik echt iets van: er is hier iets ontstaan. De sfeer was geweldig. Het kam pioenschap tegen FC Twente later dat seizoen was het allermooiste moment in het stadion, maar vanaf Kiev-thuis voelde de Arena voor mij echt als het thuis van Ajax." Markerink noemt tijdens het gesprek met Ajax Life meerdere malen het woord nestgeur. Het ont brak lange tijd in de Arena, erkent hij. Wat overigens niet eens zo heel opmerkelijk is: wie voelt zich meteen thuis in een nieuwe woning? Dat gevoel moet groeien, aan de hand van herinneringen en in het geval van een stadion vooral successen. Markerink: "Ik kan me voor stellen dat mensen in het begin niet happy waren. Ook al hadden we alles van goud gemaakt, zouden de fans De Meer en het Olympisch Stadion missen. Dat waren plekken waar successen werden gevierd. Ik weet nog dat Joark (een voorname F-sider, red.) tegen me zei: 'Ik mis de pisgeur van De Meer.' Ik snapte wat hij bedoelde. Hij voelde zich niet thuis in de Arena." Markerink, vanaf de bouw betrokken bij de Arena, sinds 1995 directielid en vanaf 2000 algemeen directeur, trekt ook namens Ajax en de Arena het boetekleed aan. "We hebben tijdens de bouw te weinig gedacht aan het sentiment van de supporters. Ze zijn totaal niet bij het proces betrokken, mochten niet komen kijken, er werd niet genoeg gecommuniceerd met de achterban. Daardoor waren ze niet trots op hun nieuwe huis. Je ziet tegenwoor dig wel bij de bouw van een stadion dat fans worden uitgenodigd, dat ze zelfs hun zegje mogen doen over kleuren in het stadion, bijvoorbeeld. Bij de bouw van de Arena werd zelfs de technische staf niet betrokken. Louis van Gaal was woest toen hij zijn kantoortje van twee bij twee meter zag. Toen hebben we nog een nieuwe kamer voor hem gebouwd." De Arena werd in de Amsterdamse volksmond een betonnen bak genoemd. Het verwoordde de emo tie, maar in het begin zeker ook de feitelijke situatie; van enige aankle ding was haast geen sprake. In de eerste jaren werden de graffitiwand bij de F-side, de banieren in de nok van het stadion en de vaste boarding aan de rand van de tweede ring (met alle gewonnen prijzen) gerealiseerd om het stadion meer Ajaxuitstraling te geven. Het creëren van de juiste nest geur zou echter langer in beslag nemen, ondanks dat er vanaf het begin best wat successen werden gevierd. In het eerste seizoen haalde Ajax nog de halve finales van de Champions League. Onder Morten Olsen werd de ploeg met groot over macht landskampioen, met Ronald Koeman als trainer deed Ajax ook weer Europees een beetje mee. Maar er waren ook dieptepun ten: het slechte gras, het mislukte eeuwfeest, de zeven jaren zonder landstitel. HENK MARKERINK De Arena had uiteindelijk een groot succes als Kiev-thuis nodig. Al noemt Markerink de verhuizing van Vak410 naar de zuidkant van het stadion - aan het begin van het sei zoen 2008/2009 - ook zeer belang rijk. Want, zo stelt de Arena-direc teur, uiteindelijk 'maken de mensen de sfeer'. "Je kunt het stadion een leuke kleur geven, maar daar red je het niet mee. Mensen moeten zorgen voor de aanmoedigingen. Vak410 zorgt, zeker sinds de verhui zing, voor veel sfeer." Markerink noemt de multifunctio nele Arena een 'levend organisme', omdat de tijdsgeest steeds zorgt voor noodzakelijke aanpassingen. Waarbij de Ajaxfan - net als de con certbezoeker - vaak centraal staat. Al in 1996 kwam de F-side met een eisenlijst voor verbeteringen én voor een hereniging van de fana tieke supporters, die door Ajax ver spreid in het nieuwe stadion waren geplaatst. Eind 1998 werd op initi atief van toenmalig Ajaxvoorzitter Michael van Praag een publieks- forum in het leven geroepen, een orgaan waarin per vak een suppor ter zitting nam. Uit dat forum kwam bijvoorbeeld naar voren dat rol trappen naar de tweede ring zeer wenselijk waren, omdat veel oudere fans de klim amper konden maken. "We moeten iedereen comfort kunnen bieden, en met de tijd meegaan," aldus Mar kerink. "Mensen komen niet meer naar een stadion als het telefoon netwerk niet goed is, dus hebben we daar ook in geïnvesteerd." De Arena zal nooit echt af zijn. Binnenkort wordt begonnen met het verbreden van de omloop van de tweede ring. En er komen nieuwe stoeltjes, en een staantribune achter het doel aan de zuidkant (waarover meer op pagina 14). Markerink: "We zijn nooit echt klaar. Maar stap voor stap zijn we er wel toe gekomen dat de Arena nu echt het Ajaxstadion is." Henk Markerink

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 5