ajaxlife 02-06-2016 1Ü GEEN HAAST MET JOHAN CRUIJFF ARENA Meteen na het overlijden van Johan Cruijff werd vanuit meerdere hoeken gepleit om de Amsterdam Arena om te dopen tot Johan Cruijff Arena. Het is nu al een tijdje stil rondom de mogelijke naamsverandering. Gekkenhuis achter de tribune, niemand die ons stoppen kan... Hij heeft gewonnen de Zilvervloot. 'DE GELBE WAND IS VOLGENS VELEN, NIET ALLEEN BIJ AJAX, HET ULTIEME VOORBEELD' FANZONE -fl CT "V* t Fans namen alvast een voorschot op de mogelijke naamsverandering. Er leek - in de waan van de emo tie - al snel eensgezindheid te zijn over de Johan Cruijff Arena. Een petitie op internet werd binnen enkele dagen al der tigduizend keer ondertekend. Daarnaast bleken de Arena, Ajax en de gemeente Amster dam bereid serieus na te denken over het veranderen van de sta- dionnaam. Na alle eerbetonen voor Nederlands beste voetbal ler ooit werd het echter stil. Hoe staat er nu mee? Henk Markerink geeft een update: "We hebben intern een plan van aanpak gemaakt, maar hebben ook meteen gezegd dat de fami lie van Cruijff hierbij betrokken moest worden. Zij hebben een zeer belangrijke stem. Ik heb de vraag voorgelegd aan Carole Thate. De familie heeft nog geen antwoord gegeven, wat zeer begrijpelijk is. Het over lijden van Cruijff was toch een shock, zijn familie zal dat eerst moeten verwerken. We wachten dat rustig af. Afhankelijk van hun reactie zullen we met onze founders en aandeelhouders een keuze maken. Het kan dus nog even duren. Wij hebben geen haast." groot gedeelte van Vak410 naar beneden verhuist. Om ruimte maken moet een deel van de fans op de eerste ring Zuid echter wel bereid zijn een seizoenkaart elders in het stadion te nemen. Kortom: het is een logistiek gepuzzel. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet duidelijk of er daad werkelijk genoeg animo onder de betreffende seizoenkaarthouders was voor de veranderingen, maar Brinkhuis is positief. "De seizoenkaarthouders in de betreffende vakken hadden tot 31 mei de mogelijkheid hun kaart te verlengen. Het is nu nog te voorbarig om te stellen dat de ver huizing van Vak410 naar de eerste ring gelukt is, maar op basis van de voort gang zijn we optimis tisch gestemd," stelt de Ajaxwoordvoer- der. Omdat staantribunes in Euro pees verband niet zijn toegestaan, moet er een systeem komen waar bij de stoeltjes opgeklapt blij ven bij competitiewedstrijden en alsnog gebruikt kunnen worden bij Europees voetbal. Ajax heeft afgelopen maand meerdere syste men getest. Markerink hoopt bin nenkort een bestelling te kunnen doen. Het is de bedoeling dat een deel van de eerste ring op Zuid voor aanvang van het nieuwe sei zoen klaar is als staantribune. Of alle staanplaatsen dan gereali seerd zijn, weten de betrokkenen nog niet. Evenmin is nog bekend hoe groot de staantribunes uiteinde lijk (kunnen) worden. Veel zal afhangen van de pilot. Brinkhuis: "De Gelbe Wand is volgens velen, niet alleen bij Ajax, het ultieme voorbeeld. Met een concentratie van onze fanatieke en enthousi aste aanhang zou dat, in rood-wit uiteraard, een mooi streven zijn." Rode en witte stoeltjes, staantri- bunes: het zijn ingrijpende veran deringen. Dat zal de verbouwing van de omlopen aan de oostzijde van het stadion, die deze zomer begint, ook worden. In verschei dene fases worden alle omlopen op de eerste en tweede ring fors ver breed. Wat heet: uiteindelijk zal de omloop op de eerste ring verdub belen en die op de tweede ring zelfs vier tot vijf keer zo breed worden. Dat betekent tevens meer ruimte voor cateringpunten en toiletten. AJAXWOORDVOERDER MIEL BRINKHUIS Binnenkort wordt begonnen met de werkzaamheden aan de oost kant. Die verbouwing gaat onge veer een jaar duren, zodat het daadwerkelijke resultaat pas zicht baar wordt aan het begin van het seizoen 2017/2018. Waar wordt gebouwd, is vaak overlast te verwachten. Marke rink hoopt echter dat de seizoen kaarthouder op Oost - en de inci dentele bezoeker uiteraard - weinig zullen merken van de werkzaam heden. "De oostkant zal wel gestut worden, dus een deel van het trans ferium zal niet in gebruik zijn," stelt de Arena-directeur. "Maar we bouwen de nieuwe omlopen als het ware om de huidige heen. Dat betekent dat we, als alles klaar is, de gevel van de huidige omlo pen doorbreken. Misschien dat er komend jaar wat ramen afge plakt worden en hier en daar een schot komt te staan, maar de hui dige omlopen blijven in principe gewoon in gebruik." Uiteindelijk moeten alle zijden van de Arena een brede omloop krij gen. Fase één is dus dit seizoen, de verbouwing van de noord- en zuid kant zijn fasen twee en drie. Als laatst is de westkant aan de beurt, boven het hoofdgebouw. Hoe snel de totale verbouwing gaat, ligt vooral aan de portemonnee van de Arena. Zodra de spaarrekening gevuld is, zal er verder worden gebouwd. Markerink hoopt fase twee en drie in elk geval afgerond te heb ben voor het EK van 2020. De Arena is een van de stadions waar gespeeld zal worden tijdens het toernooi, dat vanwege het zestigja rig bestaan van het EK diverse landen aandoet op weg naar de finale op Wembley. Haast heeft de Arena echter niet, bena drukt Markerink. "We hebben die EK-wed- strijden toegewezen gekregen op basis van het huidige stadion. De verbouwing hoeft dan dus niet afgerond te zijn." Terwijl de heipalen de grond ingaan, zal in het stadion ook wor den gewerkt aan een nieuwe ruimte waarin Ajax' belangrijkste prijzen tentoongesteld worden. Noem het geen Ajaxmuseum, want je kunt er niet zomaar een kaartje voor kopen om daarna weg te dromen bij de Europese bekers en kampioensscha len die Ajax bij elkaar wist te spelen. De nieuwe zaal maakt onder deel uit van de rondleidingen door de Amsterdam Arena. Als klapstuk komen bezoekers vanaf komend seizoen in de ovalen ruimte terecht waar alle Europacups staan, waar vitrines vol medailles, programma boekjes en dergelijke te vinden zijn en waar naar bewegend beeld kan worden gekeken van de grootste Ajaxhelden. Er zijn vier thema's: de jaren zeventig, de jaren Europese suc cessen tussen 1987 en 1996, de landskampioenschappen en De Toekomt, waar jeugd en Ajax Vrouwen centraal staan. Ajax' belangrijkste prijzen staan al jaren opgeslagen, na de sluiting van de geflopte Ajax Expe rience op het Rembrandtplein in 2013. Van 1997 tot 2011 was er in de Arena al een Ajaxmuseum, dat op 14 oktober 1997 werd geopend door Johan Cruijff. De vraag naar een nieuw 'museum' komt vooral van bezoekers aan de Amsterdam Arena, van wie zeven tig procent voetballiefhebbers uit het buitenland zijn. Tijdens de Arenatour gaan veel deuren open, maar de prijzenkast van Ajax is nu dus niet te zien. Momenteel wordt hard gewerkt aan de nieuwe 'schatka mer'. De verwachting is dat de zaal aan het begin van het nieuwe eredivisieseizoen onderdeel gaat uitmaken van de Arenatour. HHSiTiq Dit moet volgend jaar rond deze tijd het uitzicht op de oostzijde van de Arena zijn.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 15