Aan de wieg van het nieuwe Ajax Menno Pot werkte mee aan de Arena-opening ajaxlife BONJOUR ARENA -f Q 02-06-2016 M.9J Trijntje Oosterhuis, de 'zeeslag' op het veld, de fakkel van Frank Rijkaard. De opening van de Amsterdam Arena is 14 augustus alweer twin tig jaar geleden. Ajacied Menno Pot maakte het mee van héél dichtbij. Met een zeemeeuw op zijn hoofd. MXJUB 14 augustus 1996: opening van de Arena. De Groene Draek, met Menno Pot, staat links in de doelmond. DOOR MENNO POT 14 augustus 1996. Openingscere monie van de Amsterdam Arena. Het veld is omgetoverd tot een azuurblauwe zee. De choreogra fie die erop wordt uitgevoerd is een zeeslag: tientallen figuranten in blauwe overalls slepen tweedi mensionale schepen van zeildoek voort. Het grootste is Ajax, dat uiteraard alle andere eredivisie clubs verslaat. Trijntje Oosterhuis zingt de openingshymne De Zee. En kijk dan nu even naar de grote foto hierboven. Pal voor het linkerdoel ligt een klein scheepje te wachten. Dat is de Groene Draeck, het privéjacht van konin gin Beatrix, klaar om een saluut te brengen aan de vorstin, die uiter aard bij de opening van het nieuwe nationale stadion aanwezig is. Bij de Groene Draeck staan zes mannen in blauwe overalls met een wit petje op hun hoofd in de vorm van een zeemeeuw. Dat het zes mannen zijn, weet ik zeker, want een van hen ben ik. Links voor, dacht ik. Repetities Hoe ik precies betrokken raakte bij de openingsceremonie? In mijn herinnering ontvingen seizoen kaarthouders een brief waarin om vrijwilligers werd gevraagd. Voor waarde: je moest in augustus een stuk of zeven hele dagen beschik baar zijn voor repetities. Waarom ook niet? Ik was student aan de Universiteit van Amsterdam, maar had zo weinig colleges dat ik dat zelf bijna was vergeten. Ajax was veel belangrij ker. In mijn universiteitsagenda van toen zie ik op de repetitieda- gen een paar achteloos doorge streepte afspraken met docenten. De beloning was in mijn ogen enorm: rondhangen op het veld van het Olympisch Stadion, dat ik nog nooit had betreden, en daarna in de fonkelnieuwe Arena, nog voor er een bal gerold had. Klapstuk: tijdens de opening van het stadion op het veld lopen en de openingswedstrijd tegen AC Milan vanaf de zijlijn bekijken, leunend tegen de boarding. Daar kon geen financiële vergoeding tegenop en dat kwam mooi uit, want die kregen we ook niet. Van de repetitiedagen herinner ik me dat ze lang en vermoeiend waren en dat ik me niet kon voor stellen dat ons gesleep met die doe ken een mooi schouwspel zou gaan opleveren. Dat ik was ingedeeld bij de Groene Draeck nam ik aanvan kelijk voor kennisgeving aan, maar mijn hart maakte een sprongetje toen ons werd verteld wat precies de functie van de koninklijke lem- steraak zou zijn: we moesten ach ter Frankie aan het veld op. Frank Rijkaard. Na de zeeslag zou hij het veld betreden met een fakkel en door Trijntje Oosterhuis naar de plek voor de eretribune worden gewe zen waar het Arena-vuur moest worden ontstoken. De opkomst van de fakkeldra ger was ons moment: dan moest de Groene Draeck uitvaren, een stukje achter Rijkaard aan, dan met een grote bocht het veld rond, om als allerlaatste scheepje hele maal alleen de zee over te steken. Wow. Op het moment dat het vuur zou worden ontstoken, zouden wij als enige schip op volle zee zijn. Vriendelijk Drie dagen repeteerden we in het 'Olympisch'. De voorstelling kreeg vorm. De optredende zangers kwamen meedoen: naast Trijntje Oosterhuis herinner ik me in elk geval René Froger, Ruth Jacott en Rob de Nijs. Michael van Praag kwam langs om te kijken hoe we vorderden. Hij was erg vriendelijk. Volgens mijn blauwe agen- daatje was de eerste repetitie in de Arena op zondag 11 augustus. Dat zal ook de dag zijn geweest waarop we, met bouwhelmen op, werden rondgeleid over de impo sante tribunes. We repeteerden nu in vol ornaat: blauwe overall, witte meeuwenpet. Daar liep ik dan, als fanatieke Diemenzijder. De grote dag! Binnenkomende toeschouwers konden het veld en de rest van het stadion nog niet zien liggen, want vanuit de nok waren enorme witten doeken neer gelaten, die een koker rond het veld vormden. Binnenin die koker stonden wij nerveus te wezen. Luide explosies in de nok. Daar kwamen de doeken één voor één naar beneden. Het veld werd als het ware onthuld, de tribunes ontrolden zich voor onze ogen en elk tribunedeel dat zicht op het veld kreeg, begon te juichen. Dat kabaal, dat ons in 'surround sound' omsingelde, staat in mijn persoonlijke rijtje van absoluut onvergetelijke ervaringen, net als het gejuich dat opsteeg toen we het veld overstaken en Frank Rijkaard het vuur liet oplaaien. Pas tijdens Ajax - AC Milan kon ik weer nor maal nadenken. Daar was de wed strijd (0-3) ontnuchterend genoeg Rennen De tv-registratie van de opening staat in drie delen op YouTube. In het derde deel, na ongeveer dertig seconden, zie je ons even rennen in de verte: de koene bemanning van de Groene Draeck, achter Frank Rijkaard. Commentator Eddy Poelmann noemt ons. Ik herinner het me, ik heb twee foto's van de repetities op 13 augustus en heb nog vaak geklust en geschoffeld in die blauwe over all, want die mochten we houden. En toch kan ik nog altijd amper geloven dat ik daar écht liep, in het oog van de orkaan, op die bewo gen avond waarop een nieuw Ajax geboren werd, maar - achteraf - het oude een beetje stierf. Menno Pot is er klaar voor. Alleen de zeemeeuw op zijn hoofd ontbreekt.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 13