Ajax moet weer knokken voor plaatsing groepsfase Champions League ajaxlife Alsof het mislopen van de landstitel niet pijn lijk genoeg is, moet Ajax in juli ook Euro pees al aan de bak, om plaatsing voor de Champions League veilig te stellen. 15 juli is de loting. BELANGRIJKE DATA Maar hoe zit het met de play offs, of de vierde voorronde, mócht Ajax deze halen. We moeten dit weekeinde dus hopen dat Napoli tweede wordt en AS Roma derde? EUROPA 12-05-2016 Wachten op de loting die niemand nu wil DOOR MIKE VAN DAMME Wil je het echt al over Europees voetbal hebben? We moeten door... En zoals hier boven al staat, op 15 juli is de loting voor de derde voorronde al. Ik had eerlijk gezegd 25 augustus al in de agenda staan, want dan is de loting van de groepsfase. Maar ja, daar plaatst alleen de kampioen zich voor. En dat is Ajax niet. Die loting van 25 augustus heb je dus al doorgestreept? Zeker niet. We moeten positief blijven, ondanks dat Ajax dit sei zoen onderuit ging tegen de eerste beste tegenstander, Rapid Wien, de nummer twee uit skiland Oos tenrijk. Dat was inderdaad een pijnlijk begin van het nieuwe voet baljaar, maar ik hoop dat de ploeg in juli toch beter voor de dag komt. Zoals Davy Klaassen in het vorige nummer van Ajax Life al zei: als de ploeg intact blijft, zijn we ver der dan op het moment dat Rapid Wien wachtte. Je moet hoop hou den. Ajax had dit seizoen een beschermde status voor de derde voorronde. Is dat na de snelle uitschakeling in de Europa League nog steeds het geval? Ja. Ajax heeft natuurlijk geen goede zaken gedaan met het matige Europese optreden. Het verloor enkele punten voor en een paar plekken op de Uefa-ranking. Maar om beschermd te zijn, moet de ploeg bij de beste vijf van tien ploegen zitten in die derde voor ronde voor niet-kampioenen. Wie zich ook gaan plaatsen, er zijn 15 juli Loting derde voorronde CL 26/27 juli 1e wedstrijd 3e voorronde CL 2/3 aug 2e wedstrijd 3e voorronde CL 5 aug Loting play-offs CL en EL 16/17 aug 1e wedstrijd play-offs CL 18 aug 1e wedstrijd play-offs EL 23/24 aug 2e wedstrijd play-offs CL 25 aug 2e wedstrijd play-offs EL 25 aug Loting groepsfase CL 26 aug Loting groepsfase EL Dit is wat we wel willen: Champions Leaguevlaggetjes in de Arena. Het wordt een hels karwei. zeker geen vijf ploegen met een hoger coëfficiënt op de Uefa-ran- king. Sterker, het lijkt er nu op dat er maximaal twee ploegen beter scoren dan Ajax. Welke ploegen dan? Shakthar Donetsk, halve finalist in de Europa League, is net als Ajax al zeker van deelname aan de derde speelronde, en heeft een bedui dend beter coëfficiënt. Het is een beetje koffiedik kijken welke ploe gen zich nog meer plaatsen, maar van de potentiële deelnemers heeft alleen Zenit St. Petersburg meer punten dan Ajax. De strijd in Rus land ligt overigens nog helemaal open. Als FK Rostov of CSKA Moskou tweede wordt, zullen deze ploegen onder Ajax terecht komen op de plaatsingslijst. Ik snap dat je de klemtoon op 'mocht' legt na dit teleurstellende seizoen. Maar laten we er even vanuit gaan dat de Amsterdam mers een goede voorbereiding hebben in Oostenrijk en dit keer wel winnen van een ploeg uit een minder voetballand. Dan wacht er uiteraard een lastigere tegenstan der. Dat snap ik, maar kan Ajax daarin ook een van de beschermde ploegen worden? Vast niet, met de toppers uit Italië, Spanje, Engeland en Duitsland die instromen. Het zal je verbazen, maar Ajax heeft zeker wel een kans om een van de geplaatste ploegen te wor den. Hoe zit dat? Net als in de derde voorronde zijn vijf van de tien ploegen beschermd. Villarreal en FC Porto hebben zich al geplaatst voor deze play-offs en staan hoe dan ook boven de Amsterdam mers. Dat betekent dat er nog maximaal twee ploegen meer punten mogen hebben, zodat Ajax op plek vijf terechtkomt. Ik ga er even vanuit dat Shakthar Donetsk de derde voorronde ook overleeft. Dan houd je er dus één over. Dat zal de nummer vier uit Engeland worden. Die 'strijd' gaat tussen de ploegen uit Manchester, City en United, en Arsenal. Zij hebben stuk voor stuk veel meer punten dan Ajax. En hoe zit het dan met de ploe gen uit Italië en Duitsland? Dat is het 'goede' nieuws voor Ajax. In Duitsland zal Borussia Mönchengladbach vierde worden, of anders FSV Mainz 05. Beide ploegen hebben een minder coëf ficiënt dan Ajax. De Italiaanse strijd om plek twee en drie, tussen Napoli en AS Roma, wordt voor Ajax' kansen op een beschermde status belangrijk. De Italiaanse nummer drie wordt naar de play offs gestuurd. Napoli heeft meer punten dan Ajax, AS Roma niet. Als je het zo stelt, ja. Als Napoli derde wordt, moet Ajax hopen dat Shakthar Donetsk de derde voorronde niet overleeft. Maar we moeten vooral hopen dat Ajax zelf die derde voorronde door komt. Om de kansen een beetje te vergroten richting de groeps- fase, komt het niet slecht uit als AS Roma derde wordt, inderdaad. Tja, de groepsfase van de Champions League... Het voelt na het gelijkspel tegen De Graafschap ver weg inderdaad. Maar voordat je het weet is het 15 juli en ligt er alweer een bal letje klaar met de naam Ajax. En hopelijk hoeven we de loting van de groepsfase dit keer niet door te strepen in de agenda.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 7