Spelers moeten pijn verbijten en doorgaan ajaxlife VOORBESCHOUWING 12-05-2016 Hoelang duurt het wonden likken na het ver spelen van een titel? Ervaringsdeskundigen aan het woord. Marciano Vink: 'De blik van Frank de Boer zondag in de bus zei genoeg: je wil weg. Ver weg.' Lood Kinderen 'Enige wat zalvend werkt, is vakantie' De dreun kwam hard aan bij de Ajacieden in Doetinchem. DOOR MIKE VAN DAMME Hij had rode ogen en waarschijnlijk zelf dus ook wel een traantje gelaten. Nemanja Gudelj stond na het Echec van Doetinchem de verzamelde pers te woord, net als aanvoerder Davy Klaassen en Joël Veltman. Hoe de sfeer was in de kleedkamer? "Boze gezichten, huilende gezichten," somde Gudelj op. De middenvelder wist geen ant woord te geven op de vraag hoelang de ploeg nodig zal hebben om hier van te herstellen. Gudelj hield het op 'zeker een tijdje'. De wond zal tijdens de vakantie moeten helen. Eerst moet de ploeg nog naar China, vanaf morgen (vrijdag 13 mei) tot 19 mei. Het is een interessante vraag: hoelang heeft een ploeg nodig om van zo'n dreun te herstellen? Is het slechte gevoel weg op het moment dat de bal weer rolt in het nieuwe seizoen of dragen de spelers het Echec van Doetinchem voor altijd met zich mee? Er zijn ervaringsdeskundigen. Afgelopen weken werd bijvoorbeeld al geregeld stilgestaan bij die andere twee titels die Ajax op het laatste moment verspeelde, in 1991 en 2007. Twee keer was PSV overigens de uiteindelijke kampioen. Amster dam huilde, maar voor hoelang? Alfons Groenendijk was in 2007 assistent van trainer Henk ten Cate. Ajax verloor de titel op één doelpunt. "Ik zie mezelf nog zitten in de gang van stadion van Willem II," vertelt Groenendijk. "Het deed ongeloof- lijk veel pijn. Je bent een jaar bezig om kampioen te worden, dat lukt dan niet op het laatste moment. Die jongens zullen deze week ook met lood in de schoenen naar de club komen. En dan moeten ze ook nog naar China, terwijl ze het liefst drie dagen in bed willen blijven liggen." Tot zover de pijn. "Je moet toch verder, en daarvoor wordt toch vooral naar de technische staf geke ken," stelt de huidige trainer van Excelsior. "Wij hadden het geluk in 2007 dat we een week later nog de bekerfinale speelden, tegen AZ. Henk ten Cate kon vrij snel scha kelen en dat ook laten landen bij de spelersgroep. We hadden nog een prijs te winnen." Ajax won na strafschoppen en pakte zo de KNVB-beker. Het verzachtte de pijn slechts licht. Groenendijk: "Dit vergeet je nooit. Je weet dat je carrière met ups en downs gaat. De klappen blijven je ook bij. Daar moet je tegen bestand zijn. Of ik een tip heb? Nee, deze pijn blijven ze voelen. Maar de groep is nog jong en heeft de garantie dat er een nieuwe kans komt. Ajax doet altijd mee om de prijzen." In 1991 was het ook al feest in Eindhoven, omdat PSV een ietwat beter doelsaldo had. En dus ble ven de Ajacieden gedesillusioneerd achter in het Olympisch Stadion, ondanks een 3-0-zege op Vitesse op de laatste speeldag. Stefan Pettersson, spits van Ajax, zat die dag geblesseerd op de tribune en keek machteloos toe hoe Ajax de score niet verder wist op te krikken. "Of ik het heb verwerkt? Ik denk het wel, want ik weet niet zoveel meer over die dagen erna," zegt de Zweed nu. Zijn voordeel was misschien wel dat hij Amsterdam even kon ontvluchten, en naar zijn familie in Zweden kon. "Dat heeft zeker geholpen. Ik had daarnaast al kin deren, dat werkt ook relativerend. Het maakt het verwerken van de dreun iets gemakkelijker." Uiteraard werkt ook een paar weken vakantie helend, stelt de oud-spits. Teamgenoot Marciano Vink, middenvelder in de mis lukte kampioensrace, ziet een paar weken weggaan eigenlijk als enige remedie. "Het duurt tot de eerste dag van het nieuwe seizoen voor dat je het gevoel van deze klap kwijt bent," stelt hij. "Je begint weer op nul. Misschien dat het gevoel weer een beetje terugkomt als later een zelfde situatie zich voordoet en je daarover word gebeld." De Ajacieden wacht nog geen vakantie, maar een trip naar China. "Lekker dan," reageert Vink. "Dat is voor een speler dra matisch op dit moment. De blik van Frank de Boer zondag in de bus zei genoeg: je wil weg. Ver weg. Maar niet naar China om daar weer te voetballen." Het is uithuilen en bijkomen om in juli weer fris te beginnen. Dat de spelers mentaal gesterkt worden door dit voorval gelooft Vink echter niet. "Dat vind ik gepraat in de ruimte. Als dezelfde situatie zich over een paar jaar weer voordoet, kan precies het zelfde gebeuren." Het kan zalvend werken: den ken dat de groep iets aan deze ervaring heeft. Vink gelooft daar dus niet in. "Nee. Het enige wat zalvend werkt op dit moment is op vakantie gaan."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 5