Unieke grachtentocht met Jari Litmanen maakt veel los onder Ajacieden ajaxlife SV AJAX -fl in 12-05-2016 X Ruim veertig volwassen leden van de Sup portersvereniging Ajax stonden tijdens een exclusieve rondvaart over de Amsterdam se grachten oog in oog met hun idool Jari Litmanen. 'Op dit moment heb ik ruim twin tig jaar gewacht.' Terugkeer PRIJSWINAARS IK WEET NIET OF IK HET MAG ZEGGEN, MAAR JARI KOMT VOOR MIJ IN DE BUURT VAN JOHAN CRUIJFF' Kippenvel en katzwijm DOOR SANDER ZELDENRIJK Amsterdam, Ruysdaelkade 15, tegenover het Rijksmuseum. Ruim voor de afgesproken vertrektijd staat een groep van twintig Ajacie- den al te wachten op een onverge telijke middag met hun idool Jari Litmanen. De prijswinnaars uit alle delen van het land krijgen van daag diens gesigneerde biografie persoonlijk overhandigd. De Fin zelf arriveert twintig minuten te laat. Zijn promotietoer is dusdanig volgepland dat het een hels karwei blijkt alle afspraken tijdig te laten beginnen. Zodra de populaire oud-Ajacied de rond vaartboot betreedt, beginnen de opgewonden fans hun held toe te zingen en schalt diens naam over de grachten. "Het lijkt een beetje op 1995, alleen is het nu wat rustiger," kopt Litmanen de voorzet zelf maar vast in. Gezien het strakke tijds- schema is het welkomstwoord kort en begeeft Litti zich ongedwongen tussen zijn fans voor een krabbel, praatje en foto. Hij doet het met zichtbaar plezier. Iedereen smelt voor de warmte die de goedlachse ex-Ajacied uitstraalt. Raymond Schilperoort (47) is een van de eerste die zijn kans grijpt. Hij staat na de ontmoe ting te trillen op zijn benen en wordt emotioneel als zijn vrouw naar de ontmoeting informeert. "Pfff...dan ben je 47 jaar," zegt hij lachend. "Jari kwam iets te laat, maar op dit moment heb ik ruim twintig jaar gewacht. Dan maken die extra minuten niet uit. Deze herinnering koester ik de rest van mijn leven." Het praatje, de handdruk, foto en de signeersessie bezorgen de opgewonden Rijswijker het mooi ste moment uit zijn lange suppor terscarrière. "Ik weet niet of ik het mag zeggen, maar Jari komt voor mij in de buurt van Johan Cruijff. Rilling Albert Koster legde ruim twee honderd kilometer af voor de begroeting met de oud-Ajacied. De 62-jarige fan uit Delfzijl laat de Fin een shirt van Liverpool teke nen met een boodschap voor Truus en Louis van Gaal, met wie hij op gezette tijden contact heeft. "Dat moment gaf me een koude rilling. Ik ken Jari vanaf zijn beginperiode bij Ajax en sprak hem geregeld, ook op de begrafenis van Bob Haarms. Hij is nog net zo gewoon als vroe ger. Als je hem spreekt, neemt hij alle tijd voor je. Daaraan kunnen veel spelers tegenwoordig een voor beeld nemen." Achterin de boot zijn enkele dames nogal nerveus en opgewon den over het Finse bezoek. Mieke van Bemmelen (58) is een van hen. De Hoofddorpse telde de uren af richting de bijzondere ontmoe ting. "We stonden te wachten tot hij met zijn mooie lach de boot in liep. Daarna kreeg ik een kus en hebben we wat gepraat. Die kus was natuurlijk het hoogtepunt. Het voelt nog steeds als een droom, maar het is werkelijk gebeurd." Vera van Ast (54) kan op de boot ook geen woord uitbrengen. "Ik was in katzwijm. Ik heb zo genoten dat ik van de hele boot tocht niets heb meegekregen. Toen Jari opstapte en iedereen zijn naam zong, kreeg ik kippen vel. Mijn mooiste moment? Dat hij terugkeerde naar Ajax en tegen AS Roma de 2-0 scoorde. Toen zat ik te huilen op de tribune. Dat moment vergeet ik nooit meer." Leon Probst uit Tegelen zag Litmanen in 1994 vlak voor zijn neus volledig uit zijn dak gaan na diens snelle openingstreffer tegen AC Milan in Triëst. Hij vindt de Fin Ajax' beste nummer tien ooit, samen met Dennis Bergkamp. "Bergkamp had een Ajaxverleden, voor Jari was alles nieuw. De omge ving, de taal, het voetbal en de mensen. Om de bij Ajax zo moei lijke positie dan op zo'n manier in te vullen, vind ik waanzinnig." De Fin, die een toekomstige terug keer naar Ajax niet uitsluit, kan volgens Rowdy Meijer van grote waarde zijn in Amsterdam. "Hij is voor jonge voetballers een prima leermeester. Een persoonlijkheid, binnen en buiten het veld. Hij kan de 'jonge garde' begeleiden, zodat ze zich staande houden in het prof voetbal en niet naast hun schoenen gaan lopen." De unieke ontmoeting op de grachten duurt uiteindelijk drie kwartier. Dat had volgens de aan wezigen uiteraard langer mogen duren, maar iedereen begrijpt het ook wel gezien het propvolle pro motieprogramma van Litmanen. "Ik had graag nog even met hem gebrainstormd over het voet ballen en het leven ernaast," zegt In het vorige nummer van Ajax Life kon je ook kans maken op de biografie van Jari Litmanen. Dat hebben we geweten! Onze mailbox explodeerde. Dit zijn de gelukkige winnaars: Marcel Haarbosch, Dennis van Eijgen, William van der Meer, Marcel van Wensveen, Stefan Dekker, Jacqueline Dekkers-Koenders, Frank Laurent, Charles van Vliet, Edwin Burcke, Mar cel Tazelaar, Tim Hoekstra, Simon Zijlstra, Marcel Harte- man, Michael Wolters, Johan de Praetere, Gerbert Priester, Robert van Esch. Pascal Ros (42) uit Maarssen. "Jari was en is nog steeds een gewel dig sportman en mens. Iedereen voelde zich op z'n gemak. Hij doet geen gekke dingen, is niet bezig met geld en wil gewoon voetballen. Zo is hij en zo zal hij ook altijd blij- RAYMOND SCHILPEROORT Een ambassadeur voor de voetbal sport. Iemand die liever niet in de schijnwerpers staat, net als Johan." Dominique Pichel (26) was vijf jaar toen Litmanen hem betoverde. Op zijn kamer hingen meerdere posters. Eenmaal oog in oog met zijn idool voelt hij zich weer even dat kleine jongentje. "Ik had wei nig te zeggen, adoreerde hem en zag hem na een handdruk, foto en handtekening de volgende fan opzoeken," zegt de Boxmeerder. Je absolute held, heel eventjes alleen voor jezelf.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 17