r Geen afscheidswedstrijd, wel passend uitgeleide van Ajacieden "I Ct tradities ajaxlife lO 12-05-2016 Ajax is een club vol tradities. Deze vaste gebrui ken vormen de identiteit van onze geliefde club. In deze rubriek lichten we er telkens één uit. In deel 8: het afscheid nemen van Ajacieden. scholen waar het voetbal zijn oor sprong vond, waren opgebouwd uit kamers van tien jongens én een kamer-oudste. Vuurwerk, ovatie en ereronde DOOR DAVID ENDT MbH| Engeland als bakermat van de nobele voetbalsport, dat is een bekend gegeven. De spelregels komen er vandaan, het begrip 'sportiviteit' is zeer Brits. Dat het spel met elf tegen elf wordt gespeeld, komt omdat de jongens- Er is nog een eerzame, bijna ontroerende traditie die sinds jaar en dag in het Engelse voetbal wordt gehanteerd. Dat is de zogenoemde testimonial. Iedere voetballer die tien jaar lang voor één club heeft gespeeld, heeft recht op een ere- wedstrijd. Die vond natuurlijk al gauw plaats aan het eind van de loopbaan van de betreffende voet baller. Het was geen afscheidswed- strijd, maar was aanvankelijk bedoeld om extra inkomsten te genereren voor de speler. Tegen woordig zijn de topvoetballers dermate vermogend, dat zij de recette ter beschikking stellen aan een goed doel; zo 'n wedstrijd is een erezaak geworden. Bij ons bestond die afspraak voor een testimonial niet. Het spe len van een erewedstrijd, meestal bij gelegenheid van het afscheid van een speler, vond zelden plaats. In 1973 luidde Ajax Sjaak Swart uit, in het Olympisch Stadion tegen Tottenham Hotspur. Ajax won met 4-1. Vijf jaar later was het Olym pisch Stadion opnieuw uitver- kocht voor een afscheidswedstrijd. Maar voor het - naar later bleek voorbarige - afscheidsfeest ter ere van Johan Cruijff was een 'ver keerde' opponent gekozen: Bayern München won met 8-0. Het is niet denkbeeldig dat die zure ervaring ervoor zorgde dat een afscheids- wedstrijd geen traditie werd. Ajax zorgde later in de tijd wel voor een afgeleide, een moment van afscheid van voetballers die de club vaarwel zwaaiden. Dat het ervan kwam, had sterk te maken met de toenemende invloed van de supportersgroepen. Toen Den nis Bergkamp en Wim Jonk in 1993 Ajax verlieten om bij Inter hun brood wat dikker te kunnen beleggen, werd besloten de laat ste thuiswedstrijd op te sieren met een eerbetoon aan de twee. Stijl en emotie vielen elkaar in de armen bij die manifestatie, meteen na het duel Ajax - For- tuna Sittard op 27 mei 1993. Op de tribune pinkte moeder Berg kamp een traantje weg, terwijl aan de Diemenzijde een 25 meter lang vuurwerklint knalde, voorzitter Van Praag speechte en ceremonie meester Jan Rietman een brief van Jonk en Bergkamp aan de suppor ters voorlas. In een schitterende avondlijke ambiance volbrachten de voetballers hun ereronde. Het was een onvergetelijke avond en er bleek in een behoefte te zijn voor zien. Een traditie was geboren. Sindsdien wordt iedere slotwedstrijd voor eigen publiek afgesloten met het vaarwel zwaaien van, onafhankelijk van hun status of verdienste, de vertrekkende spe lers. Vanaf het startmoment 1993 hebben we bij Ajax tal van gewel dige eresaluten meegemaakt. Op het netvlies gebeiteld staan het afscheid van Stefan Pettersson in 1994, de emotionele ereronde van Danny Blind en Jari Litmanen in 1999. Of het indringende vaarwel van Louis van Gaal, twee jaar eer der, alsook het vaarwel van Sjakie Wolfs. Het afscheid nemen kreeg door de veranderende verhoudingen in voetballand alweer een andere dimensie. De transfermarkt rekt zich, is onvoorspelbaar en in mei is het meestal nog volkomen ondui delijk welke Ajacieden hun heil en inkomen elders gaan zoeken. Waar en wanneer mogelijk wordt het afscheidshiaat dan in de loop van het daaropvolgende seizoen opgevuld. Het is zaak dat de tradi tie in stand gehouden wordt, een traditie die eigenlijk 'regel' hoort te zijn. Het afscheid nemen van spelers na de laatste thuiswedstrijd begon in 1993, met Dennis Bergkamp en Wim Jonk.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 16