ajaxlife 'IK LEER HEM ZIJN MOND OPEN TE DOEN ALS-IE ERGENS MEE ZIT' Kevin Bobson (35) kan zich het moment dat Divaio (12) voor het eerst in Ajaxshirt speelde nog goed voor de geest halen. "Dat was een schitterend moment, man. Wauw. Ik keek mijn vrouw aan, zij had tranen in haar ogen natuurlijk. Ik niet hoor. Ik uit mijn emoties niet zo snel." Motivatie Voetbalgenen ACHTERGROND Q 30-04-2016 Ook toen zijn eigen vader vijf jaar geleden overleed, liet Kevin Bobson weinig merken. De ex-Ajacied liep er voor weg en heeft het verlies uiteindelijk alleen verwerkt. Nu heeft hij het een plekje kunnen geven. De vader van Kevin was zo mogelijk nog rustiger dan hij. "We praatten nooit zoveel. Ik moest zelf altijd vragen hoe ik had gespeeld. Het belangrijk ste wat hij me leerde was dat ik altijd mijn stinkende best moest doen. Dat probeer ik nu over te dragen aan Divaio." Op het moment dat zijn vader overleed, stond Kevin onder contract bij FC Red Bull Salzburg. Co Adriaanse, die hem bij Ajax ook al had gescout, haalde hem naar Oostenrijk. Hij kwam niet aan spelen toe en na een halfjaartje leverde de ex-Ajacied zijn contract in en keerde terug naar Nederland. Sindsdien kwam hij nooit meer aan de bak bij een profclub. "Ik heb nooit echt geluk gehad met zaakwaarnemers. Er zaten veel foute types tussen. Nu weet ik hoe dat allemaal werkt in de voetbalwereld. Dat is in het voordeel van Divaio. Ik probeer hem te beschermen hiervoor." Sportief Wat voor vader is Kevin zelf eigenlijk? Divaio: "Hij is niet streng. Gewoon lief. En spor tief." Ook Bobson jr. is, geheel in traditie, een jongen van wei nig woorden. "Achteraf gezien had ik misschien wel meer mijn mond open moeten doen," zegt Kevin over zijn eigen bescheidenheid. "Ik hield me vroeger wat afzij dig en kropte het op. Terwijl ik het er soms niet mee eens was. Dat leer ik Divaio nu: als je het ergens niet mee eens bent, doe je mond open." Als voetballer lijken de twee niet heel veel op elkaar. Ze zijn allebei rap en technisch, maar daar is alles mee gezegd. Waar Kevin al op vroege leeftijd echt een rechtsbuiten was, kan Divaio op meerdere posities uit de voeten. Dat is het beleid van Ajax, waar de spelers in de jeugd veel van positie wisselen. Speci alisten zoals Kevin worden niet meer gekweekt. Wie heeft er eigenlijk meer talent? Kevin glimlacht. "Hij kan aardig voetballen. Volgend jaar begint hij in de D2, maar naar verwachting zal hij snel doorstromen naar de D1. Ikzelf heb nooit in het tweede team gespeeld." Hij kijkt pesterig richting zijn zoon. "Even zonder dollen. Ik ben supertrots op de man." "Dat hij nu al bij Ajax speelt is sowieso mooi. En het zou fan tastisch zijn als hij het eerste elf tal haalt. Maar dat is nu veel te vroeg om te zeggen. Ik hoop in ieder geval dat hij het beter doet dan ik." staat niet' de andere kant kan het hebben van een bekende naam ook een nadelig effect hebben. Eerst het eerste onderzoek. Daaruit blijkt dat kinderen die aan hun professor denken hun cognitieve test beter maken dan de kinderen die denken aan een fruitschaal. Een kind presteert dus beter als hij of zij zich identificeert met een krachtig persoon. Daar naast begrijpt de vader het kind ook beter. Hij heeft immers het zelfde doorgemaakt. Hij begrijpt hoe frustrerend het is als iets niet lukt en dat het niet leuk is om te verliezen. Het is voor het kind pret tig dat hij daarin gehoord en gezien wordt door zijn vader. Onderzoek van de Ameri kaanse Carol Dweck wees ech ter uit dat kinderen die geprezen worden vanwege hun aangeboren intelligentie of vaardigheden zich minder snel uitgedaagd voelen dan kinderen die geprezen worden van wege hun doorzettingsvermogen en de moeite die ze gedaan hebben om iets te bereiken. Een bekende naam, met de daarbij horende complimenten, kan dus ook nadelig werken. "Als er tegen een kind gezegd wordt: 'Je bent een goede voetballer', dan wil het kind dat graag zo houden," zegt Van Uden. "Hij voelt zich minder snel geneigd om een moeilijke actie of manoeuvre uit te halen, omdat dat ervoor kan zorgen dat het kind van zijn troon valt. Dat is een bekend effect." Volgens sportpsycholoog Jan Huij- bers ligt het wel of niet slagen van een voetballerszoon vooral aan hoe het kind er zelf mee omgaat. "Zonen van ex-Ajacieden krijgen vaak te horen dat ze alleen bij Ajax spelen vanwege hun achternaam. Het is voor hen zaak om daar moti vatie uit te halen. Zo hard trainen dat de mensen uiteindelijk het omgekeerde gaan zeggen. Dat ze zeggen: 'Hé, dat is de vader van.'" Dat laatste is Daley Blind aar dig gelukt. De zoon van Danny brak door in Ajax 1 en speelt momenteel bij Manchester United. Endt heeft zijn ontwikkeling op de voet gevolgd. Hij zag hoe Daley het nadeel van zijn bekende achter naam omzette naar iets positiefs. "Dat Daley Blind zo'n fier karakter heeft vind ik opmerkelijk. Hij heeft natuurlijk geleefd in een bepaalde weelde. Dan zie je vaak dat kinderen afhaken bij de eer ste de beste tegenslag. Maar Daley niet. Ook toen hij werd uitgefloten door het eigen publiek heeft hij doorgezet. Die weerstand die hij zowel in de jeugdopleiding als bij het eerste elftal van Ajax voelde, hebben hem gevormd tot de uitste kende voetballer die hij nu is." Hoe zit dat eigenlijk met het over dragen van talent van generatie op generatie? 'Goede genen, hè,' is een veelgehoorde kreet langs het voetbalveld als een zoon net zo goed presteert als de vader. Maar kun je dat wel zo gemakkelijk zeg gen? Kan het juiste balgevoel gene tisch bepaald zijn? Hans van Bokhoven, hoog leraar Moleculaire Genetica aan het Radboud universitair medisch centrum, stelt dat een kind van een ex-voetballer wel degelijk meer kans op een profcarrière heeft dan een kind van bijvoorbeeld een bak ker. In alle aspecten die een jongen een goede voetballer maken speelt genetica een rol. "Maar dat is zeker geen simpele genetica," benadrukt Van Bokhoven. "Een voetbal gen bestaat niet. De snelheid van een voetballer bijvoorbeeld wordt bepaald door zoveel verschillende genetische factoren. En een van die factoren kan weer bestaan uit dui zenden genen. Het ligt er maar net aan welke genen je overneemt van je vader en welke van je moeder." Ze kwamen zo vaak voorbij afgelopen weken: de beelden van een voetballende Johan Cruijff. Ongekende klasse. Zoon Jordi had niet alle genen overgenomen, maar speelde uiteindelijk toch voor FC Barcelona en Manchester United. Sporteconoom Pieter Nieuwen- huis denkt dat Jordi het zonder zijn bekende achternaam niet tot de absolute top had geschopt. "Het merk van de naam is zo groot dat Jordi daar de vruchten van heeft geplukt. Voetbaltechnisch gezien viel hij in de categorie onder de absolute top. Dat was zijn waarde binnen het veld. Voor een club heeft iedere voetballer ook een waarde buiten het veld. Een bekende naam trekt immers media en belangstelling. En daarmee stijgt de waarde van zo'n club." Nieuwenhuis is het er echter net als alle andere kenners over eens dat voetballers uiteindelijk worden afgerekend óp het veld. Een vader die de Champions League heeft gewonnen geeft de zoon misschien een kickstart, maar uiteindelijk moet hij het zelf doen. Vraag dat maar aan Daley Blind. Daley Blind. Hij knokte, en overwon

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 9