Café Ajax Life staat garant voor een gezellig avondje Ajax ajaxlife SV AJAX -| in 30-04-2016 X De vierde editie van Café Ajax Life stond onlangs in het teken van een interactieve Ajaxquiz, waarbij ruim tweehonderd leden van Supportersver eniging Ajax hulp kre gen van enkele selec tiespelers. Of niet? 'Ze hebben gekloot met de stemkastjes.' ZELFS DE MEEST MYTHISCHE RUIMTE IS VANAVOND VRIJ TOEGANKELIJK: DE KLEEDKAMER VAN AJAX 1 Nostalgie Inkoppertje 'Feest der herkenning* DOOR SANDER ZELDENRIJK AMSTERDAM 72 Johan Cruijff, Jari Litmanen, Marco van Basten, Dennis Berg kamp, Luis Suarez, Zlatan Ibra- himovic, Klaas-Jan Huntelaar en Wesley Sneijder. Vanuit de kleed kamer van de tegenpartij is het een nogal intimiderende wandeling richting de opgang naar het veld, zo concluderen de eerste bezoekers die een kijkje mogen nemen in het kleedkamergebied. Ruim voor aanvang van het zaalprogramma deze avond drup pelen de volwassen leden van SV Ajax binnen. De een was al vroeg op de dag vertrokken uit Limburg, de ander moest zich haasten van uit zijn werk, terwijl een derde om de hoek van de Arena woont en op zijn dooie akkertje komt bin nenwandelen. Iedere Ajacied ontvangt bij aankomst overi gens een Ajax- sjaal als pre sentje. Via het hoofdgebouw staat de route gepland richting het kleedka- mergebied. Heilige grond, waar je normaliter niet kunt komen. Zelfs de meest mythische ruimte is vanavond vrij toegankelijk: de kleedkamer van Ajax 1. Splinter nieuw, zodat het ook voor de fans die jaren geleden al eens een rond leiding kregen absoluut de moeite waard is. Selfie Twee dagen voor de kraker tegen FC Utrecht op de stoel van je favo riete speler poseren voor een sel- fie? Geen probleem. Een ander analyseert de posities die de spe lers innemen. "Kijk, de blonde spelers zitten naast elkaar," zegt iemand zonder er verdere conclu sies aan te verbinden. Vanuit de kleedkamer gaat de ontdekkingstocht verder door de mixed zone, waar Frank de Boer en de spelers na afloop van de wed strijd hun interviews geven. Leuk om even na te spelen of om jezelf te laten fotograferen. 'Wij zijn Ajax' staat er op de sponsorborden. Die verbondenheid geldt zeker voor de leden die deze vrijdagavond in hun agenda vrijhielden. De hoofdrolspelers zijn er klaar voor en krijgen steun van de eigen tribune. Een van de vrouwelijke fans beseft dat ze zich op bijzonder terrein begeeft en filmt met haar smart- phone de tocht van de Ajaxkleed- kamer naar de tien traptreden die leiden naar de grasmat van de Arena. Dat doet ze met een con centratie die vlak voor de wedstrijd niet zou misstaan bij de spelers. Via de rand van het veld en de hoofdtribune loopt de route naar de Amsterdamzaal op de eerste ring. Op zich een korte tocht, dus de vroege aanwezigen nemen het er nog even van en kijken onder uitgezakt vanaf de eretribune eens rustig rond in het stadion. De een duikt in de koffer vol nostalgie, de ander kijkt meer vooruit en kampt met titelstress. "Ik ben best gespannen voor de wedstrijd tegen FC Utrecht. Zelf zit ik daar (wijst naar Zuid, red.). Ik hoor dat 410 bij ons in het vak zou moeten gaan komen. Ik ben benieuwd hoe Ajax dat gaat doen," zegt een seizoen kaarthouder uit Almere. Rond acht uur zijn de opge bouwde tribunes in de Amster damzaal vol. Presentator én Ajax- lid Jack Spijkerman heet iedereen welkom namens de Supportersver eniging Ajax en stelt het rode en witte team voor. Rood bestaat uit Joël Veltman, Nemanja Gudelj en teamcaptain Jopie Leeuwendaal. Davy Klaassen, Jairo Riedewald en teamcaptain Heini Otto verde digen de eer van het witte team. De avond begint al meteen goed als Klaassen desgevraagd laat weten dat hij liever nog een seizoen bij Ajax speelt, dan dat hij bijvoorbeeld een seizoen op de bank moet zitten bij Manchester United. Na het zingen van de Ajax Marsch is het tijd voor de quiz, opgebouwd uit drie ronden: Ajax algemeen, Ajacieden in Oranje en Ajax in Europa. Alle leden op de tribune hebben een eigen stem- kastje, zodat ze zelf punten voor hun team kun nen scoren. Bij iedere vraag zijn drie antwoord mogelijkheden en is er tien secon den bedenktijd. De moeilijkheidsgraad van de vragen varieert. Dat Siem de Jong twee keer scoorde tegen FC Twente op 15 mei is natuurlijk een inkoppertje. De naam van de doelman van Lokomotive Leipzig in de Europacupfinale van 1987 (René Müller) is daarentegen voor velen te lastig. Heini Otto verhaalt op ver zoek van Spijkerman op prach tig eerbiedige wijze over Robbie de Wit, de aanvaller die in 1986 door een hersenbloeding moest stoppen met profvoetbal. "Een fantastisch mens en een groot voetballer. Er werd van hem gezegd dat hij beter was dan Marco van Basten," doceert Otto het jongere deel van het publiek. "Gelukkig bezoekt hij nog vaak de thuiswedstrijden." Het witte team heeft van avond weinig in te brengen. De achterstand loopt per ronde op en eventuele extra bonuspunten van hun eigen publiek blijven te vaak achterwege. Dit tot grote hilari teit van het trio Gudelj, Veltman en Leeuwendaal, om nog maar te zwijgen over de uitbundige sfeer op de rode tribune. "Ze hebben gekloot met de kastjes," probeert Otto nog. 'Rood' wint en ieder een op de rode tribune krijgt daarom nog een extra presentje in de vorm van een Ajaxbal. Na een klein anderhalf uur is het tijd om onder het genot van een drankje na te beschouwen op een meer dan geslaagde suppor tersavond. Anderen benutten de 'nazit' voor een selfie, krabbel of korte babbel met een van de spe lers, die daarvoor geduldig de tijd nemen. Presentator Spijkerman toont zich na afloop tevreden en noemt Café Ajax Life tijdens de quiz al een feest der herkenning. En zo is het. Jairo Riedewald verloor met Klaassen de quiz, maar is succesvoller met de selfies na afloop.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 17