Oud-Ajacieden eren Johan Cruijff tijdens traditionele reünie ajaxlife 14-04-2016 'IEDEREEN DIE MET JOHAN VOETBALDE, SPEELDE TWEE KLASSEN BOVEN ZIJN NORMALE NIVEAU' Hecht De inmiddels traditio nele Ajaxreünie stond rondom de wedstrijd tegen PEC Zwolle vooral in het teken van Johan Cruijff. Oud-spelers gaven een laatste eerbetoon aan het clubicoon. 'Johan dirigeert dit van boven.' JOHAN CRUIJFF Q Hij was mijn voetbalvader' Tientallen namen van oud-spe lers sieren de rode loper richting de Ziggo Sports Bar. Oud-speler Rolf Leeser, actief tussen 1948 en 1954, heeft een paar minuten nodig om zijn naam tussen alle kleine let tertjes te ontdekken. Ondertussen reiken charmante gastvrouwen alle oud-Ajacieden een eigen shirt uit met daarop hun debuutjaar als rug nummer. De zesde jaarlijkse reünie - door Aegon opgezet en nu door Ziggo omarmd - heeft door het eerbetoon aan Johan Cruijff een ingetogen karakter. Toch komen de meeste oud-spelers glunderend naar bui ten. De kleedkamerherinneringen doen iedereen goed. Jong en oud. We zien Heinz Stuy, Marko Pante- lic, Siem de Jong, Peter Boeve, Arie Haan, Piet Keizer, John Bosman, John Rep, Stanley Menzo en Ton- nie Pronk (in rolstoel), om enkele aansprekende namen van weleer te noemen. Boeve blijkt nog geëmotioneerd na de indrukwekkende middag. De oud-linksback maakte Cruijff tus sen 1981 en 1983 mee als teamge noot en van 1985 tot 1988 als trai ner. "Het nieuws van Johans dood overviel me. Ik was verdrietig en boos, zette de televisie aan en heb een uur voor me uit zitten staren. Johan heeft Ajax gemaakt tot wat het nu is. Hij was mijn voetbalva- De honderdtwintig oud-Ajacieden kijken hun ogen uit tijdens het fraaie eerbetoon aan Johan Cruijff. der. Ik noemde hem de Kasparov van het voetbal, omdat hij altijd een paar zetten vooruit dacht." "Johan heeft de voetbalwereld veranderd," vervolgt de 296-voudig Ajacied. "Door hem kreeg ik inzicht in het spelletje. Ik herinner me nog dat hij op een bord met guldens aan het schuiven was. Liet hij zien hoe je tactisch een man meer kreeg. Arnold Mühren telde de guldens en zei dat het nog steeds elf tegen elf was. Begon Johan weer te schuiven tot hij zei: 'Als je het zo doet, heb je hier weer een man meer.' Dan ga je wel nadenken. Hij is de beste die we ooit gehad hebben. Ik ben er trots op dat ik met hem mocht spelen en trainen." Studie Jongere oud-Ajacieden, zoals Jan Vertonghen, zijn ook geraakt door het grootse afscheid voor de legen darische nummer veertien. "Ik ben geen emotioneel type, maar zijn overlijden heeft me wel aangegre pen," zegt de nog immer popu laire 28-jarige Belg. "Johan Cruijff sprak alle lagen van de bevolking aan. Zelfs mijn vriendin, die thea- ter speelt, had het over het werk van zijn foundation. Op dat gebied is hij anders dan Pele en Maradona." De verdediger van Tottenham Hotspur blijkt zelf ook iets met Cruijff te hebben. "Ik heb hem nooit persoonlijk ontmoet, maar ik herinner me nog goed dat hij me eens belde om te vertellen hoe belangrijk het voor mij en voor hem was als ik de studie aan zijn school zou afmaken. Dat was een mooi moment." Simon Tahamata gelooft - net als Cruijff - niet in toeval. "Ik kom uit een christe lijk gezin en geloof dat alles gepland is. Het lijkt wel alsof hij dit scenario zelf in handen had. Hij is er niet meer, maar waart hier wel rond. Toeval bestaat niet. Johan dirigeert dit van boven. Deze reünie stond al gepland voor zijn dood. Alsof het zo moest zijn." Gevraagd naar zijn meest memorabele Cruijffmoment rea geert Tahamata met gepaste De reünisten branden een kaarsje ter nagedachtenis aan Cruijff. schaamte. "Ik vind het erg om te zeggen, maar ik heb hem gepoort. Dat gebeurde tijdens het AD-toer nooi in zijn eerste Feyenoordjaar. Ik speelde voor Standard Luik en zei meteen: 'Sorry Jo, ik ben er niet trots op'. Zijn antwoord herinner ik me nog goed. Hij zei: 'Geeft niets, dat gebeurt de allergrootsten.'" Mening Piet Schrijvers, 356-voudig Aja- cied, rookte bij Ajax en Oranje geregeld een sigaretje met Cruijff, THEO VAN DUIVENBODE voor en na de wedstrijd. "We had den een goede klik en konden bij voorbeeld ook discussiëren over verdedigende aspecten. Daar had hij natuurlijk ook een mening over." De Beer van De Meer liep het laatste stukje van de indrukwek kende Cruijffmars mee, net als de huidige directie en andere reü nisten. "Dit was een volwaardig afscheid. Grandioos. Ik heb geen wanklank gehoord vanaf de tri bune. Alles was positief. Nu moe ten we er een punt achter zetten. Dit was het, al geloof ik dat hij altijd van boven zal blijven meekij ken." Theo van Duivenbode, 170-voudig Ajacied, kijkt terug op een gedenkwaardige middag en 'een prachtig eerbetoon'. De 72-jarige Ajaxcommissaris speelde tussen 1964 en 1969 een paar sei zoenen samen met Cruijff. "Hij is de beste voetballer die ik ooit gezien heb. Tactisch ken ik geen betere speler. Hij was zo goed dat hij overal in het elftal kon spelen. Zie je Messi al als linker centrale verdediger? Iedereen die met Johan voetbalde, speelde twee klassen boven zijn normale niveau. De tra giek is natuurlijk dat hij tien andere spelers nodig had om te laten zien hoe goed hij was. Iemand als Johan Cruijff wordt een keer in de hon derd jaar geboren." In de schaduw van het eerbetoon aan Cruijff staan de oud-Ajacieden onderling ook een minuut stil bij de overleden oud-Ajacieden Wim Bleijenberg (88 duels), Piet Bur gers (25 duels) en Klaas Bak ker (94 duels). Het maakt de reünie tot een hechte Ajaxfa- milie, zegt Thijs Lindeman, lid van de erfgoed commissie en de initiator van de reünie. "Oud en jong wilden het gevoel van 'jongens onder elkaar' meemaken. Het eerbetoon voor Johan was prachtig. We moeten het een keer afsluiten, maar zolang we over Johan blijven praten, is hij niet dood." Richard Witschge (46) had voor de aftrap in de Arena opnieuw moeite om zijn ogen droog te hou den. "Het was weer emotioneel. Ik ken Johan natuurlijk goed. Hij was jarenlang mijn trainer. Als je dan die oude beelden terugziet, krijg je steeds opnieuw een brok in je keel. Johan was een warm mens. Veel mensen denken dat hij keihard was. Dat kon hij ook wel zijn, maar ik vond hem bovenal een normaal en warm mens." Over de mogelijke naamkoppe- ling van Cruijff aan de Amsterdam Arena reageren de betrokkenen terughoudend. Boeve is nog het meest uitgesproken. "Dat hadden ze dan meteen bij het begin moeten doen in 1996. Eerlijk gezegd vind ik de naam van Johan Cruijff te groot om aan dit stadion te verbinden." DOOR SANDER ZELDENRIJK

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 9