Aad Verboom speurt naar officieel gedragen wedstrijdshirts ajaxlife ACHTERGROND -fl «f 14-04-2016 X Aad Verboom (48) verzamelt Ajaxshirts. Geen replica's die je in de winkel koopt, maar officieel gedra gen wedstrijdshirts. Bij voorkeur met de zweetgeur er nog in. 'ZOLANG WE ALS GEZIN KUNNEN ETEN EN DRINKEN EN NIET IN DE SCHULDEN ZITTEN, LATEN MIJN VROUW EN DOCHTERS ME MIJN GANG GAAN' Rugnummers 'BEWAAR AL MIJN SHIRTS' 'Vieze shirts was ik niet' A/AX DOOR SANDER ZELDENRIJK AAD VERBOOM Een shirt van Johan Cruijff? Zijn hoofd buigt licht naar beneden en hij sluit kort zijn ogen voor een teleurstellende 'ik wou dat ik er een had'. Een tricot van Ajax' allergrootste ontbreekt voorlopig nog in Aad Verbooms verzame ling, die momenteel 75 gedragen spelersshirts telt. Hoe komt een verzamelaar aan zulke zeldzame shirts? "Vaak gaat het via via," klinkt hij wazig. Als we doorvragen, geeft de Ajacied meer prijs. "Ik krijg ze via mensen met ingangen bij Ajax zelf, familie van spelers of van verzamelaars die er vanaf willen. Zij hebben het geld nodig of simpelweg geen zin meer in hun hobby." Verboom begon met verzame len in 2002. "Vanaf dat moment had ik een computer en begon de online speurtocht. Daarvoor kocht ik altijd replica's. Uit en thuis. Nu verkoop ik ze en koop ik er echte shirts voor terug. Zo houd ik het een beetje in de hand, anders is dit niet te betalen. Zolang we als gezin kunnen eten en drinken en niet in de schulden zitten, laten mijn vrouw en doch ters me mijn gang gaan." Inmiddels vertegenwoordigt zijn collectie naar eigen zeggen een waarde van grofweg vijftien- De Ajaxzolder vol shirts dient als mini-museum en barst uit zijn voegen. duizend euro. De aanschafprijzen heeft hij in zijn computer opgesla gen, zodat zijn erfenis nooit voor een habbekrats door zijn vrouw of dochters verkocht zal worden. Specifiek De online zoektocht werkte ver slavend. "Iedereen loopt in repli ca's, dit is iets unieks. Vieze shirts was ik niet. Dat maakt ze extra bijzonder. Het verschil met een replicashirt zit hem in de details; de bedrukking, het specifieke labeltje in de nek. Alleen de ken ners weten dat en dat zijn er niet veel." Verboom heeft zelden twijfels als hij op een shirt stuit. "Als dat wel zo is, koop ik hem niet. Ik ver trouw vooral op mijn bronnen in dit kleine wereldje. Verder zegt het label ook iets. Staat er een twee of drie in, dan is het een replica. Staat er een vier of een zes, dan is het een wedstrijdshirt. Dat heb ik ook allemaal gaandeweg moeten ontdekken, hoor." Zijn eerste shirts kocht hij nog in het internetloze tijdperk. "In het supportersblad De Aja- cied stond een advertentie waarin een jongen twee Kappa-shirts aanbood, een uit- en thuisshirt, 75 gulden per stuk. Het is maar wat de gek er voor geeft, maar nu betaal je zo vierhonderd euro voor die shirts. Per stuk." De pronkstukken? "Dat is dit groen-gele shirt met rugnummer tien van Dennis Bergkamp uit het seizoen 1991/1992. Die heb ik via een verzamelaar uit Harder wijk. Hij vroeg 450 euro, maar ik kocht hem voor 350 euro. Het andere shirt is het reserveshirt van Stanley Menzo uit de Europa- cup-II-finale in Straatsburg. Hij is gifgroen-geel, maar ik vind hem mooi. Ja, echt waar. Oud logo, Kappa, XL, van het merk Uhl- sport, gemaakt in West-Duits- land." Achter dat laatste shirt zit een onthullende anekdote. "Menzo keepte met Kappa, maar dat zat niet lekker. Daarom ging hij met Uhlsport spelen. Ze hebben de sponsornaam Kappa gewoon op het finaleshirt gestikt. Dat gold ook voor het bijbehorende broekje. Dan heb je wel iets bijzonders. Ik heb dit tenue via een verzamelaar en betaalde er vierhonderd euro Zijn collectie kent nog meer fraaie exemplaren. Zo is er een shirt uit het seizoen 1985/1986, rugnum mer vijftien, dat waarschijnlijk toebehoorde aan Mark Verkuyl. Spelers hadden toentertijd geen vaste rugnummers. Verder zien we een verkleurd thuisshirt van Ruud Krol, rugnummer vijf, seizoen 1976/1977 en een blauw uitshirt van Jan Wouters uit het seizoen 1990/1991. Op zijn zolder, ingericht als mini-museumpje hangt nog meer. Veel meer. Een vluchtige eerste blik langs het kledingrek levert mooie namen op: Ibrahimovic, Sneijder, Tobiasen, Maduro, Wooter, Musampa, Van der Vaart, Suarez, Sier, Mido, Oleguer, Heitinga, Krkic, Cillessen en Litmanen. Ze hangen tussen exemplaren van meer bijzon dere gelegenheden, zoals die van Emmanuel Boakye in de afscheidswedstrijd van Dennis Bergkamp bij Arsenal (2006) en het shirt dat Barry Hulshoff droeg tijdens de jubileumwedstrijd van Sjaak Swart (2013). Hoewel liefhebbers ongetwij feld hun vingers al aflikken bij het zien van zulks moois, blijft er nog genoeg te wensen over voor Ver boom. Een verzamelaar is immers nooit klaar. "Ik probeer het com pleet te hebben vanaf 1980. Maar aan die oude shirts valt bijna niet te komen. Spelers hadden hoog uit drie shirts en moesten die aan het eind van het seizoen inleve ren. De onbedrukte shirts werden gebruikt voor lagere teams en, als ze versleten waren, weggegooid." Heel specifiek zoekt hij nog het witte Kappa-shirt uit het seizoen 1988/1989, het geel-blauw-gele uitshirt uit het seizoen 2000/2001 en het rode uitshirt waarin Ajax de regenwedstrijd tegen Real Zara- goza speelde in de halve finales van het Europacup-II-toernooi in 1987. "Dat was volgens mij het derde tenue dat seizoen. Maar goed, probeer daar maar eens aan te komen. Spelersnamen maken me niet uit. Het gaat me echt om het shirt." Verboom verplaatst zijn speur tocht daardoor noodgedwongen van internet naar oud-Ajacieden. Echt vrijgevig blijken de meesten niet. "Dan laat ik mijn site zien (ajaxwedstrijdshirts.weebly.com). Als ze niets willen geven, omdat ze het voor hun eigen kinderen bewa ren of gewoon zelf willen houden, snap ik dat. Ze zullen die vraag wel vaker krijgen, maar niet geschoten is altijd mis, toch? Ik gooi gewoon veel lijntjes uit." Twee pronkstukken: het shirt van Dennis Bergkamp (links) en Stanley Menzo (rechts). Stanley Menzo bevestigt tegen over Ajax Life het verhaal over het shirt van de Europacup finale tegen KV Mechelen in 1988. "Aad liet het me zien via een appje en daarna nog eens op De Toekomst. Dat shirt kwam me bekend voor. Ik had geen reden om aan te nemen dat het niet het reserveshirt was," laat de oud-doelman weten. Zijn eigen blauw-gele finale shirt houdt hij in eigen bezit. "Ik heb al mijn shirts bewaard. Sommigen hangen in het bedrijf van een goede vriend. Anders liggen ze ook maar in een doos op zolder." Menzo erkent dat hij met goedkeuring van toenmalig kledingsponsor Kappa tijdens wedstrijden tenues van een con currerend merk droeg. "Ik was best wel een ijdele keeper en vond dat een doelman er op het veld goed moet uitzien. Ik had handschoenen van het merk Uhlsport. Hun kledinglijn met mooie felle kleuren zat boven dien ook lekkerder. Vandaar die keuze."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 17