ajaxlife 14-04-2016 XX Tippelen "rfK&7r-3 Hoewel de tocht richting Akkerstraat rustig en kalm verloopt, barst Betondorp al snel uit zijn voe gen. Wijkbewoners kijken toe vanuit hun voortuintje, een moeder staat met een baby achter het raam te kijken naar de passerende massa. Al zal de kleine Ajacied het zich niet herinneren, hij is getuige van een eerbetoon dat zijn weerga niet kent. Uniek in Nederland en zeldzaam in de wereld. EEN UITGEREKTE AJACIEDENMASSA VAN BIJNA EEN KILOMETER, ONGELOOF OP DE GEZICHTEN Portret JOHAN CRUIJFF -fl -fl ^rstraat uit een kwartiertje. Zou dat ook het geval zijn als we de Middenweg over steken en in Park De Meer op zoek gaan naar bevrediging van nostalgi sche verlangens? Achter de ramen van een appar tement aan Anfield Road ontdekken we een shirt van Ajax en Oranje met het bekende rugnummer 14. Als we vervolgens via de Wembleylaan en Esplenada De Meer aankomen bij de Praterlaan zien we drie jochies vissen in een slootje. Nee, daar waar de drukte op de Middenweg toe neemt, regeert de rust in Park de Meer. De enige hectiek op deze hei lige grond komt uit een achtertuin waar al vroeg een kinderfeestje wordt gevierd. Terug naar de verzamelplaats rondom het café. Inmiddels staan er een uur voor vertrek een paar honderd Ajacieden. De eigen orde dienst moet geregeld vragen of men het fietspad vrij wil houden, zodat niemand hinder ondervindt van de drukte. "Dit moet hét afscheid voor Johan worden. Grootser dan groot," zegt een van de Ajacieden. "Ik heb geen idee hoe druk het wordt. Deze mars is voor iedereen, niet alleen voor Ajaxfans." Ondertussen stoppen er steeds meer nieuwsgierige passanten om vanaf de overzijde van de Midden weg de mensenmenigte te bekij ken. Ook op de balkons verschijnen steeds meer bewoners met smart- phones om deze unieke gebeurtenis vast te leggen. Als een agente per fiets arriveert, krijgt ze applaus van een voor haar bekende supporter. De sfeer is goed. Sommige passanten hebben min der met Ajax. Zoals een 56-jarige Engelsman, fan van Liverpool, die V/ De meest stille minuut aller tijden kreeg een bijpassend eerbetoon vanaf de tribune. zijn racefiets even geparkeerd heeft. Hij krijgt van een trotse ras-Amster dammer meteen een spoedcursus Cruijff, maar weet al genoeg bij het horen van de naam Cruijff. "Ik wist niet dat het vandaag was," zegt een andere voorbijgangster. "Hoe loopt de mars? Helemaal naar de Arena? Dat is vanaf hier drie uur tippelen." Inmiddels heeft Mister Ajax Sjaak Swart zich tussen de suppor ters gemeld om de mars officieel te openen. "Fantastisch dat jullie hier allemaal zijn voor de beste voetbal ler ter wereld die we ooit gehad heb ben, Johan Cruijff. Ik ben er trots op dat jullie hier zijn en hoop dat we het vandaag fantastisch hebben," zegt hij enigs zins onwennig door de megafoon. "En dat we winnen, want dat zou Johan ook heel erg graag gewild hebben." Ondertussen levert tramlijn 9 bij elke rit weer een delegatie Aja- cieden af die deze onvergetelijke gebeurtenis willen meemaken. Vanaf de Nieuwe Oosterbegraafplaats is nu ook duidelijk een lange stoet Ajacieden te zien. De fietspaden zijn inmiddels niet meer te zien en ook het autoverkeer stagneert. Het talrijke publiek neemt bezit van de Middenweg en is al vroeg dorstig op deze zonnige maar treurige dag. Overal klinkt het geluid van openge trokken blikjes bier. Rond half twee is het dan zover. Achter een groot zwart spandoek met daarop de tekst 'Johan Cruijff rust in vrede' wordt na een fraai en indrukwekkend vuurwerk opge roepen om langzaam richting de Akkerstraat te lopen. Iedereen wordt vriendelijk verzocht achter het span- Deze jonge Ajacied draagt het heden en verleden met zich mee. doek te blijven, de Middenweg als een rood vuurwerktapijt achterla tend. Er wordt gezongen. Van 'Johan Cruijff wie kent hem niet' tot het korte maar kippenvel bezorgende 'Johan Bedankt'. Iedereen zingt mee. Vaders, opa's, Ajacieden, Amster dammers en zelfs de jongste genera tie. Oma's staan met waterige ogen te kijken hoe Amsterdam afscheid neemt van zijn bekendste en grootste voetbalzoon. Iedereen beleeft de mars op zijn eigen manier. De een zingt, de ander zwaait met een immense zwarte vlag met daarop het welbekende rugnum mer. Anderen dragen een portret van Cruijff mee of leggen de tocht naar de Arena in stilte af, herinneringen ophalend aan Cruijff. Zo is er een Hilversummer die meteen moet terugdenken aan de Europacupfinale van 1972 in Milaan. "Een dag voor de wedstrijd hebben wij toen met een groep Hilversum mers de Ajaxvlag in De Kuip gehe sen. Kwamen ze pas vlak voor de aftrap achter." Of de anekdote klopt, valt niet te controleren. Doet er op deze dag ook niet toe. Een herinne ring aan Cruijff gaat verder dan de speler zelf. Iedereen heeft op zijn eigen manier wel een verhaal en band met het clubicoon. Een andere Aja- cied, geboren in de Achterhoek, genoot niet alleen van Cruijff in de beslissingswedstrijd tegen Benfica in Parijs, hij putte ook inspiratie uit de mens Cruijff. "Ik heb veel aan Johan gehad toen ik een arbeidsconflict had," zegt hij. "Dat je het gevoel hebt dat je in je eentje tegenover 26 man staat, maar wel gelijk hebt." Bij het ouderlijk huis van Cruijff is de bloemenzee inmiddels een bloe- menoceaan. Er is vuurwerk, gezang, er worden selfies gemaakt en televi sie-interviews gegeven. Het hoog tepunt van de stoet zit in het begin. Adoratie in de Akkerstraat, vandaag een bedevaartsoord voor trouwe Ajaxvolgelingen. Eenmaal uit Betondorp versnelt het tempo. Van tippelen is allang geen sprake meer, het is eerder een soepele tred richting stadion. Jassen gaan uit, mouwen worden opgestroopt en aan trekkelijke buurtbewoonsters langs de route wordt gevraagd of ze misschien wat bier koud hebben staan. "Wacht effe op me, ik ben er bijna," zegt een Ajacied naarstig op zoek naar zijn vrien den. Vervolgens roept iemand zijn naam, draait de bewuste fan zich om en blijkt hij drie meter vóór zijn vriendengroep te lopen. Hilariteit alom. Als de stoet in Duivendrecht arriveert, sluiten er nog steeds men sen aan. De eerste berichten spreken over vierduizend mensen die meelo pen. Het voelt als meer. Her en der dient de voortuin in de Rijksstraat weg inmiddels wél als verkooppunt voor wat goudgeel genotsvocht dat dan ook gretig aftrek vindt. De stoet wordt langer en lan ger. Telefoon vanuit de kopgroep. Zij lopen nu onder metrostation Strandvliet door. Dat is voor ons nog minimaal vijfhonderd meter, als het al niet meer is. Een uitgerekte Aja- ciedenmassa van bijna een kilometer, ongeloof op de gezichten. In de Bijlmer hangt een muziek- box uit de ramen en trakteert de pas santen op Bob Marley's Three Little Birds. Op een balkon iets verderop staat een man in Ajaxshirt op vier hoog alleen maar te klappen. Of het voor Cruijff is of voor de supporters blijft onduidelijk. Hij krijgt een rijke lijk applaus terug. Soms zit schoon heid in de meest simpele dingen. Eenmaal voorbij Strandvliet duikt de Arena op. Oud-spelers en de directie wachten de stoet op om gezamenlijk na een indrukwekkende vuurwerkshow de laatste meters rich ting het stadion te lopen. We zijn er. Binnen twee uur en ruim op tijd voor de wedstrijd. Iedereen gaat snel naar binnen, want het grootste eerbetoon moet dan nog komen in de Arena. "Het Johan Cruijff Stadion," verbe tert iemand. Er is niemand die hem tegenspreekt.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 11