■1 14 Verdriet en dankbaarheid na overlijden clubicoon Cruijff ajaxlife 31-03-2016 g* Iedere Ajacied heeft op zijn eigen manier een band met Johan Cruijff. Hoe herinneren de fans zich hem het meest? Hennie Schuurman (69) Jos Tigelaar (30) Mark Meijer (24) Peter Witkop (52) Freka Wolters (57) Rik Schutten (28) Marten Visser (20) Marcel Dodeman (49) Erwin Versteeg (24) Sven van Zanten (25) INTERVIEW Ajaxfans en buurtgenoten leggen bloemen neer bij het geboortehuis van Johan Cruijff in Betondorp. 'Alles met trots doorvertellen' "Dit is heel erg triest. Ik schrok toen ik het hoorde. Ik bezocht mijn eerste wedstrijd in 1959 en heb Cruijff tussen 1964 en 1973 zien voetballen. Ik was meteen onder de indruk. Vooral in zijn eerste thuiswedstrijd tegen PSV. Ajax streed tegen degradatie, maar een grillig jochie stond zijn manne tje en had overal maling aan. Een grote persoonlijkheid, met enorm veel kwaliteiten. Ik genoot van zijn spel: brutaal, snel, overzicht en hij scoorde gemakkelijk." "Sinds 1968 hadden we een goed contact. Dan belde ik en kwam hij soms langs in Wormer- veer. Ik genoot van hem op het WK van 1974, zag zijn terugkeer in de beginjaren tachtig en vond het een grote prestatie dat hij een matige Feyenoordploeg in zijn eentje kam pioen maakte." "Ik had vrij recent nog contact met zijn management, omdat ik Johan nog een keer wilde ontmoe ten om hem twintig fotoboeken te geven over zijn hele loopbaan. Ik hoop dat ik ze nog eens aan zijn familie kan geven." "Zeg je Cruijff, dan zeg je Ajax en andersom. Wat een voetballer en persoonlijkheid was u, vooral in, maar ook buiten het veld. Ik heb u nooit in het echt zien voetballen, maar de beelden zeggen genoeg. U hebt niet alleen Ajax, maar heel voetballend Nederland op de kaart gezet. Toen ik Ajacied werd, kreeg ik u erbij. Wat een mazzel. Nu bent u er niet meer, maar zullen we hopelijk altijd wat van u terugzien bij ons aller Ajax. Voor altijd num mer veertien! Rust zacht Dapp're Strijder." "Als analist bij Champions League wedstrijden kon ik in het begin geen touw aan zijn commentaren vastknopen. Als ik er dan over nadacht, had hij wel altijd gelijk. Het mooiste moment blijft toch 2010. Er moest iets veranderen en de roep om Johan Cruijff was groter dan ooit. Hoewel de com petitieresultaten onder Martin Jol prima waren. Tot op een dag dat spandoek bovenin de Arena hing. De enige nummer veertien. Johan Cruijff, voor altijd Ajacied." "Mijn ultieme moment was bij de competitiewedstrijd in Haarlem aan de Jan Gijzenkade. Bij HFC Haarlem kon je de spelers aanraken als deze in en uit de catacomben van het stadion kwamen. Ik stond daar met mijn handtekeningenmap en na de warming-up kwamen de spelers van het veld af. Iedereen riep 'Johan, Johan, mag ik een handtekening?' Ik riep: 'Meneer Cruijff, mag ik uw handtekening?' Johan liep direct op mij af en als enige kreeg ik zijn handtekening." Als meisje van veertien werd ik door John Rep te volgen Ajaxfan. Toen merkte ik al snel dat er in die ploeg ook iemand voetbalde die het hele team op sleeptouw nam. Je keek ernaar uit als hij aan de bal was en zijn prachtige acties maakte. Johan was voor mij Ajax. Niet alleen op het veld, maar ook daarbuiten. Hij wees de jeugd op het belang van sporten en bewegen. Petje af voor alles wat hij met de Johan Cruijff Foundation deed. Hij ademde voetbal. Tijdens de jubileumwed strijd van Sjaak Swart voetbalde hij heel gedreven en straalde een en al plezier uit. Lieve Johan, bedankt voor alles wat je voor Ajax en de jeugd hebt betekend!" "'Je moet geleefd hebben, anders kan je niet doodgaan,' zou hij denk ik gezegd hebben. Johan is voor mij de beste Nederlandse voetballer aller tijden. Grondlegger van het Nederlands voetbal. Met als hoog tepunt de gouden jaren waarin we drie maal de Europacup 1 wonnen. Rust in vrede meneer Cruijff." "Johan Cruijff was onnavolgbaar. Zo was hij mij net als ontelbaar veel anderen te slim af tijdens de Copa Amsterdam in het Olym pisch Stadion. Hij deed de prijsuit reiking en ik wilde als vijftienjarig jochie zijn handtekening scoren. Na afloop sprintte ik naar het veld, maar Johan was weg. Alsof hij in lucht was veranderd. Nu besef ik: Johan gaf me iets veel mooiers dan een handtekening. Hij gaf me een glimp van zijn klasse. Rust zacht, Johan." "Begin jaren tachtig zag ik met mijn vader de wedstrijd tegen Haarlem bij zijn terugkeer bij ons aller Ajax. Ik wist dat ik die dag iets bijzonders zag. Niet alleen door dat schitterende doelpunt. Dat was onnavolgbaar. Die dag werd ik Ajacied voor het leven. Cruijff was en is Ajax: Amsterdamse bluf, bravoure en alles op techniek. Tegenstanders vastzetten en over bluffen. De man was bijna boven aards. Mooi dat Ajax jaren geleden besloot dat rugnummer veertien voor altijd bij hem hoort. Nu de Arena nog. Het Johan Cruijff Sta dion... Klinkt goed. Johan, rust zacht. Je bent voor altijd in ons hart." "Johan Cruijff blijft voor mij de grootste voetballer aller tijden, ook al heb ik hem nooit bewust meege maakt in zijn grootste jaren. Zijn trouwe steun en support aan Ajax, ook in moeilijke tijden, de revolutie die hij met hoop tegenstand toch voor elkaar kreeg en natuurlijk al zijn prachtige voetbaluitspraken en memorabele acties op het veld. We zullen alles in gedachten hou den en met trots doorvertellen aan degenen die hem nooit zullen mee maken. Johan, bedankt voor alles." "De voetbalwereld huilt en is een van zijn grootste pareltjes verlo ren. Iedereen kende Cruijff en alle steunbetuigingen tekenen hoe groot hij is. Zelf ken ik alleen de beelden die ik de afgelopen jaren met veel plezier heb teruggekeken. Naast een geweldige voetballer was hij buiten het veld een graag gezien persoon. Zijn warmte, maatschap pelijke betrokkenheid, eerlijke en directe mening en natuurlijk zijn Cruijffiaanse uitspraken zullen mij altijd bijblijven. Het wordt een groot gemis; Cruijff is Ajax, Ajax is Cruijff. Laten we onze held eren op een waardige manier. Johan, rust zacht." "Rust zacht, Johan."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 7